BRATISLAVA. Tento rok bude mať Adriana 42 rokov. Za sebou má už tri roky neúspešných pokusov o dieťa. Pred polrokom sa rozhodla pre umelé oplodnenie. „Povedali mi, že v mojom veku sa už toľko vajíčok netvorí, že to klesá s vekom, keby som to vedela, dala by som si ich zamraziť už pred rokmi,“ priznáva so smútkom v hlase. Materstvo odkladala kvôli úspešnej kariére. Buď nebol čas pre novú pracovnú métu, alebo nebol vhodný partner.

Lucia zase nemá ešte ani 30 rokov a nad zmrazením vajíčok zatiaľ len uvažuje. „V mojej rodine prichádza menopauza skôr, a to, že deti chcem viem naisto, no som už dlhšie sama,“ vysvetľuje. Priznáva, že sa bojí, aby než si niekoho „nájde“ nebolo už pre ňu prineskoro.

Podobne ako ony je na tom veľa žien, ktoré materstvo odložili alebo odkladajú. V zahraničí ide v podstate o bežné riešenie. Podľa štúdie Albany Medical College v New Yorku počet žien rastie. Až u 88 percent žien je dôvodom fakt, že si nevedia nájsť vhodného partnera. Odkladanie rodiny pre kariéru tvorí oveľa menej prípadov.

Vedci za tým vidia vysoké nároky žien na partnera a tiež čakanie na toho pravého. Podľa britského denníka Dailymail, ktorý štúdiu zverejnil, počet žien, čo si dali zmraziť svoje vajíčka stúpol v Británii za približne 10 rokov takmer 30-násobne. U nás je to skôr zriedkavé.

Počet pacientiek je podľa doktorky Silvie Toporcerovej z centra asistovanej reprodukcie Gyncare v Košiciach zatiaľ nízky. „Častejšie sa nám ozývajú Slovenky žijúce v zahraničí, ktoré si k nám chcú prísť zmraziť vajíčka, čo svedčí o nízkej informovanosti o tejto možnosti na Slovensku,“ hovorí. Na Slovensku totiž ženy začali využívať možnosť zmrazovania oocytov – vajíčok len nedávno, dodáva.

 

 

Prvé dieťa po zmrazení vajíčka sa narodilo už pred približne 30 rokmi. Neexperimentálnou sa táto metóda stala až asi pred 5 rokmi, kedy sa výrazne zlepšila prežívateľnosť vajíčok po zmrazení vďaka použitiu nových zmrazovacích techník takzvanej vitrifikácie.

Zdroj: Centrum asistovanej reprodukcie Gyncare

 

Lebo sa to dá

„Ženy si dávajú zmraziť vajíčka jednoducho preto, že tu tá možnosť existuje,“ hovorí psychologička Helga Menkeová. Osobne pozná ženu, ktorá to spravila tesne po 30tke – túžila po druhom dieťati, no rozvádzala sa. Keďže netušila, kedy stretne vážneho partnera a v jej rodine vchádzali ženy do menopauzy okolo štyridsiatky, rozhodla sa pre túto možnosť.

Často sa takto rozhodujú slobodné ženy bez partnera. „Ženy nežijú s partnerom, lebo dokážu prežiť samé, či už materiálne, finančne alebo spoločensky,“ hovorí Menkeová. Domnieva sa však, že hlavne po emočnej stránke spokojné nie sú. Nedá sa bagatelizovať význam existencie partnera v živote ženy, vysvetľuje – dá sa žiť bez neho, no chýba.

„Ideálna predstava párového spolužitia nie je sloboda ženy odísť z neuspokojivého vzťahu, ale snaha oboch urobiť vzťah tak kvalitným, že aj muž aj žena vidia jeho nesporné pozitíva a radi zostávajú,“ hovorí. V takomto vzťahu spolu vychovávajú deti – či už z aktuálnych alebo zmrazených vajíčok, dodáva. V budovaní vzťahu však majú podľa nej väčšie rezervy skôr muži.

Častejšie ako pre odkladanie rodiny, si ženy dávajú zmraziť vajíčka pre zdravotné problémy, myslí si doktorka Toporcerová „Najčastejšie ide o mladé pacientky s karcinómom prsníka pred chemoterapiou,“ hovorí. Záujem tiež majú ženy, čo v minulosti podstúpili operáciu vaječníkov, prípadne im bol jeden vaječník odstránený, dodáva.

Zamraziť vajíčka si dávajú aj ženy, ktoré postupujú umelé oplodnenie, no majú morálne, etické alebo náboženské výhrady voči zmrazeniu embryí, vysvetľuje doktorka. „U týchto pacientiek vieme oplodniť len jedno-dve vajíčka, a ostatné vhodné vajíčka môžeme zamraziť,“ hovorí. Šanca na otehotnenie po zmrazení vajíčok je však podľa nej nižšia ako šanca na tehotenstvo po zmrazení embryí.

 

 

Nič nie je na 100 percent

„Pri zamrazení vajíčok žena môže získať falošný pocit uspokojenia, že o jej plodnosť je v budúcnosti postarané,“ hovorí Toporcerová. Šanca otehotnieť po zmrazení vajíčok je totiž pomerne malá, upozorňuje – len 5 až 12 percent. „Aby teda žena mala reálne šance na otehotnenie po zmrazení vajíčok, potrebujeme mať štatisticky zmrazených aspoň 10 vajíčok,“ hovorí. To však platí len pre mladé ženy do 30 rokov, vysvetľuje – s vyšším vekom je šanca na otehotnenie po zmrazení jedného vajíčka menšia. Zmrazovanie vajíčok radí preto zvážiť do 30tky. Možné je to aj neskôr, no úspešnosť je relatívne nízka, vysvetľuje. Nejde však ani o lacnú záležitosť.

„Trend odkladania tehotenstiev do vyšších vekových kategórií už, bohužiaľ, dorazil aj k nám, a niekedy je veľmi ťažké, často aj zbytočné, ženám vysvetľovať, že naozaj normálne je rodiť do tridsiatky, alebo mať dovtedy aspoň prvé dieťa,“ hovorí. Tridsaťročná žena má podľa nej v súčasnosti málokedy pocit, že na tehotenstvo je najvyšší čas. Sama považuje za vhodnejšie skôr skoré tehotenstvo.

Ďalšou možnosťou je zmrazenie embryí. „Málokedy si však v našich podmienkach príde dať zamraziť vajíčka žena, ktorá má stabilného partnera, s ktorým v budúcnosti plánuje tehotenstvo,“ hovorí Toporcerová. Najčastejšie sú to podľa nej práve slobodné ženy bez partnera. Táto metóda je podľa nej úspešnejšia. No s prípadným tehotenstvom musí súhlasiť aj druhý partner, bez ohľadu na to o koľko rokov neskôr by to bolo, upozornila.

 

 

Ako to celé prebieha:

Proces zamrazenia vajíčok pozostáva z tých istých etáp ako proces cyklu umelého oplodnenia - in vitro fertilizácie. Pacientka, musí podstúpiť hormonálnu liečbu, ktorej cieľom je rast väčšieho počtu vajíčok na vaječníkoch, keďže v prirodzenom cykle rastie vajíčko iba jedno.

Keď sú vajíčka optimálne zrelé, realizuje sa odber vajíčok - ide o malý chirurgický výkon, kedy pod kontrolou ultrazvuku cez klenbu pošvy napichneme vaječník a vajíčka z neho odsajeme. Tento výkon sa realizuje v krátkodobej anestézii.

Následne embryológ vyhľadá v tekutine z vaječníkov vajíčka, a tie, ktoré sú zrelé, zamrazí. To, ako dlho je vajíčko zmrazené, nie je až také rozhodujúce. Najkritickejší je vždy proces zmrazenia a rozmrazenia.

V dnešnej dobre, kedy sa na zmrazovanie vajíčok používa najčastejšie metóda vitrifikácie, sa percento prežívania vajíčok udáva medzi 90 až 95 percent. To znamená, že toľko vajíčok zhruba prežije proces zmrazenia a následného rozmrazenia.

Percento fertilizácie týchto vajíčok po rozmrazení je 70 až 80 percent. To znamená, že toľko z preživších rozmrazených vajíčok sa aj oplodní, u ostatných ku oplodneniu po injekcii spermie nedôjde.

Percento implantácie takto vzniknutých embryí sa pohybuje podľa rôznych štúdií medzi 17 až 40 percent – teda toľkoto z embryí, ktoré týmto spôsobom vzniknú, sa po prenose do maternice uchytí a ďalej rastie.

Keď si to matematicky zrátame tak sa dostaneme k číslu, ktoré udáva šance na tehotenstvo po zmrazení, rozmrazení a oplodnení jedného vajíčka a následne prenose embrya do maternice a toto číslo je 5 až 12 percent.

Zdroj: Centrum asistovanej reprodukcie Gyncare

 

Prečítajte si aj Nezadaní hľadali na Kamzíku lásku. Boli sme pri tom