PRAHA, BRATISLAVA. Minulý rok oslávil 80 rokov, ale stále žil naplno. Každé deň o piatej ráno chodil behať a čakalo ho natáčanie nového filmu. V pondelok zomrel na následky zranení, ktoré utrpel po páde z Karlovho mosta v Prahe.

Herca podľa českých médií v sobotu priviezli do pražskej Ústrednej vojenskej nemocnice, keď ho vytiahli z Vltavy. Podľa denníka Lidové noviny ho z vody vytiahli cestujúci jednej výletnej lode. Ako do vody spadol, jasné nie je.  

 

Prezident MFF v Bratislave Milan Kňažko (vľavo) v rozhovore s Janom Třískom 6. decembra 2006. Foto - TASR 

 

Tříska cenu venoval utečencom 

Tříska bol veľkou osobnosťou. „Svet je plný krutostí, ľudia musia utekať zo svojich domovov. I ja som jedným z utečencov v krajine, ktorá je plná utečencov, a môj Kristián patrí všetkým, ktorí musia utekať,“ vyhlásil podľa MF Dnes Tříska, keď si tento rok v marci prevzal na Medzinárodnom filmovom festivale Febiofest sošku Kristián za prínos svetovej kinematografii.

Tříska bol  v 60. rokoch  českou hereckou hviezdou, v čase normalizácie, ale prišiel o herecké úlohy. „Najprv mi zakázali rozhlas ako trest za ilegálne vysielanie s Havlom v roku 1968 v Liberci, potom televíziu, film a ankoniec divadlo,“ povedal pre MF Dnes. Sihnatár Charty 77 sa napokon rozhodol emigrovať. V roku 1977 ušiel do Kanda, neskôr do Spojených štátov, kde sa ako herec presadil až neskôr. Obsadili ho do filmu Ľud verzus Larry Flynt, Highlander či do filmu Ronin, kde harl s Robertom de Nirom.

 

 

 

Tříska a Obecná škola s nomináciou na Oscara

Po Nežnej revolúcii sa často vracal do Československa a neskôr do Česka, ale ostal žiť v Los Angeles so svojom mnaželkou, českou herečkou Karlou Chadimovou a dvoma dcérami. Po revolúcii získal niekoľko skvelých úloh, ale najviac oslovil ako nekompromisný učiteľ Igor Hnízdo v Obecnej škole Jána Svěráka, ktorý v roku 1991 získal nomináciu na Oscara. Hral aj v Želary, či Horem pádem. Tento rok mal natáčať film Na streche.

 

Prečítajte si aj Česká herecká hviezda Miloš Kopecký by mal 95 rokov. Jeho filmové hlášky ho prežili