Český herec Josef Abrhám zomrel vo veku 82 rokov, necelý rok potom, čo prišiel o svoju životnú lásku, manželku a hereckú partnerku Libušu Šafránkovú. Bol s ňou ženatý od roku 1976 a mali spolu syna Josefa.

Hrdina komédia Vrchný, prchni!, primár Blažej zo seriálu Nemocnice na kraji mesta a nositeľ Thálie za majstrovstvá v činohre bol kvôli chorému srdcu a iným zdravotným problémom v poslednej dobe upútaný na vozík. Ako píše portál iDnes.cz, v pamäti divákov zostáva jeden z najpopulárnejších českých hercov ako muž s noblesou, gráciou a šarmom.

Zomrel Josef Abrhám

Josef Abrhám sa narodil 14. decembra 1939 v Zlíne, otec bol Čech a matka Slovenka, dcéra slovenského dramatika, prozaika a evanjelického farára Jozefa Hollého.

Herectvo začal študovať na VŠMU v Bratislave, ale po dvoch rokoch prešiel na DAMU, ktorú absolvoval v roku 1962. V rokoch 1965 - 1992 člen Činoherního klubu v Prahe a od roku 1993 angažovaný v Národním divadle v Prahe.

Pred kamerou Abrhám debutoval vo filme Strop (1961) v réžii Věry Chytilovej. Neskôr sa predstavil sa vo viacerých filmoch vrátane Marečku, podejte mi pero! (1976). Preslávil sa najmä titulnou postavou v komédii Vrchní, prchni! a rolou doktora Blažeja v populárnom seriáli Nemocnice na kraji města.

V jeho tvorbe sa prelínal intelektuálny nadhľad so spontánnou komediálnosťou. Z rolí: Trofimov (A. P. Čechov: Višňový sad), Mulligan (S. O’Casey: Penzión pro svobodné pány), Macheath (V. Havel: Žebrácká opera).

Josef Abrhám a Libuše Šafránková.  Foto - instagram 

Abrhám sa tiež predstavil v úlohe spisovateľa a dramatika Karla Čapka v životopisnej dráme Člověk proti zkáze (1989) alebo ako slávny Jaroslav Hašek vo filme Velká cesta (1963).

Josef Abrhám a politika

Josef Abrhám chcel byť po vzore starého otca byť pôvodne evanjelickým kňazom. Ako píše iDnes.cz nikdy sa netajil dešpektom ku komunistickej totalite a živo sa zaujímal o veci verejné. Politiku bral vážne, ale však opakoval, že srandy nie je nikdy dosť, a razil heslo: „Keď už to nie je sranda, nech je to aspoň pravda.“

Josef Abrhám.  Foto - wikipedia.com