OSTRÝ GRÚŇ. Vo veku 83 rokov zomrela Anna Nováková, posledná účastníčka masakry v obciach Ostrý Grúň a Kľak známej ako krvavá nedeľa. "Tomuto hroznému svedectvu zasvätila celý svoj život. Pani Nováková bola žena s veľkým srdcom a obrovskou vnútornou silou. Človek, na ktorého budeme všetci s úctou spomínať," spomína na Novákovú miestnu samospráva. Anna Nováková zomrela v piatok 27. októbra.

 

Anna Boháčová, Anna Nováková a František Debnár, ktorí prežili masakru. Už nežijú. 
Foto TASR - Jozef Ďurník 

 

Anna Nováková mala iba desať rokov

Anna Nováková bola pravidelnou účastníčkou pietnych spomienkových zhromaždení, ktoré sa vo vypálených obciach každoročne konajú. "Ja to prežívam každú chvíľu. Mne sa to pred očami všetko predstavuje, lebo ja som mala len desať rokov, keď sa to udialo," uviedla pred dvoma rokmi v rozhovore pre TASR Nováková. 

V osudnú nedeľu prišla o rodičov aj súrodencov a ostala sama. Besnenie prežila s priestrelom nohy. Po osudných udalostiach sa o ňu staral istý čas mamin brat, dva roky strávila aj v Česku. Nakoniec sa opäť vrátila do Ostrého Grúňa, kde sa ako 18-ročná vydala.

 

Pamätník venovaný 64 zavraždeným v Ostrom Grúni, postavený priamo na mieste tragédie.  Foto - wikipedia.org

 

Nováková sa vrátila do rodného domu

S mužom sa vrátila do rodného domu, ktorý Nemci ako ostatné vypálili. "Začiatky boli ťažké, prišla som medzi štyri holé múry, ani lyžičky, ani varačky, ničoho nebolo. Všetko bolo zhorené, spálené," spomínala pred rokmi.

Tragické januárové udalosti spred 72 rokov v obciach Kľak a Ostrý Grúň v okrese Žarnovica pozná každý ako krvavú nedeľu. Protipartizánska jednotka Edelweiss, ktorej v tom čase velil Ladislav Nižňanský, spolu s príslušníkmi Pohotovostných oddielov Hlinkových gárd a jednotkou Heimatschutzu, zavraždila v týchto dvoch dedinách 148 ľudí.

 

 

Protipartizánske komando Edelweiss bolo považované za mimoriadne zákerné a brutálne. Masakre v obciach Ostrý Grúň a Kľak patrili k tým najhorším. V skorých ranných hodinách 21. januára 1945 mal vtedy veliteľ jednotiek Edelweiss Ladislav Nižňanský vydať rozkaz, že z obcí, ktoré pomáhali partizánom, "nesmie uniknúť živá duša a každého, kto sa pokúsi utiecť, treba zastreliť". Popravili všetkých: aj 48 žien a 48 detí mladších než 18 rokov.

Nižňanského za to v roku 2004 postavili pred súd v Mníchove, kde po vojne žil. Vinu mu ale nedokázali. Tvrdil, že iba rozkazy prekladal do slovenčiny. V roku 2012 zomrel aj Nižňanský. 

 

Prečítajte si aj Veronika Homolová Tóthová: Mengeleho dievča malo taký úspech aj preto, že v parlamente sedia kotlebovci