Vo veku 76 rokov zomrela výrazná česká herečka Jana Šulcová, ktorá stvárnila desiatky filmových rolí. Preslávila sa najmä v komédii storočia S tebou ma baví svet, kde hrala manželku Júlia Satinského.

Nezabudnuteľnou sa stala filmová scéna, pri ktorej sa herečka prepadne z chalupy do pivnice a skončí v uhlí. Jej samotnej sa ale páčil záver filmu, keď mala okolo seba všetky deti a Julius Satinský utekal za odchádzajúcim košom v domnení, že je v ňom Matýsek. Na tom zábere je jej vlastná pražská vila, ktorá dostala vo filme priestor a kde herečka žila až do konca.

Jana Šulcová bola známa aj zo seriálu My všetci školou povinní.

O jej úmrtí informovala na sociálenj sieti jej dcéra Rozália Víznerová. „Práve do hviezdneho neba odišla úžasná žena a naša mamička Jana Šulcová,“ uviedla podľa iDnes. cz.

Zomrela herečka Jana Šulcová

Mnohí jej kolegovia vyzdvihovali jej krásu, ktorú rýchlo zatienil jej herecký talent. “Pozerali sme na ňu ako na krásnu ženskú, na hranie sme sa v jej prítomnosti nesústredili. Nikto by nepovedal, že takto zaradené dievča sa stane veľkou herečku a podpíše sa do veľkej bibliotéky českého filmu. Vyrástal vo veľkú herečku, obrusovala sa ako diamant a jej dar od pána boha vytryskol von,“ povedal pre CNN Prima NEWS herec a bývalý český minister kultúry Vítězslav Jandák.

Jana Šulcová sa narodila v Prahe 12. februára 1947. Absolvovala DAMU a už počas štúdií nastúpila v roku 1969 do súboru Mestských divadiel pražských (MDP), kde stvárnila desiatky veľkých rolí. V rovnakom čase mohli jej tvár zaznamenať aj filmoví a televízni diváci, napríklad v jednom z dielov krimiseriálu Hriešni ľudia mesta pražského. Hrala aj v Spaľovači mŕtvol alebo vo filme Fešák Hubert. Pred kamerou aj na divadle išla prakticky z role do role.

„Pauzu som mala, len keď sa narodili deti. Točila som veľa, ale nikdy nie tak, aby som zanedbala deti,“ spomínala pred niekoľkými rokmi bývalá manželka herca Oldřicha Víznera, s ktorým mala dve dcéry.

Šulcová mala zdravotné problémy

Šulcová trpela počas uplynulých 20 rokov zdravotnými problémami. Absolvovala náročnú operáciu štítnej žľazy. V dôsledku liečby mala potom problémy so zrakom a museli jej operovať oko.

"Oko mi museli celé vybrať a zasa vložiť späť. Logicky ostalo väčšie, takže pár mesiacov po operácii to vyzeralo otrasne," povedala vtedy pre Aha!. Po tejto operácii skončila na psychiatrii.

V roku 2014 jej operovali nohu a pri viacerých pádoch v ďalších rokoch utrpela rozličné iné zranenia. Šulcová na čas podľahla alkoholu – po tom, čo od nej odišiel manžel, herec Oldřich Vízer. Nezvládala, že po roku 1989 už nedostávala herecké príležitosti. Začala brať tiež antidepresíva, ale zo závislostí sa postupne vyliečila.