Zomrela herečka Soňa Valentová. O smutnej správe informovala na svojom profile na sociálnej sieti Facebook Svetlana Waradzinová, ktorá je vedúcou oddelenia kultúry v Bratislavskom samosprávnom kraji.

Zomrela herečka Soňa Valentová

„Odchádza detstvo mojej generácie. Odišla skvelá herečka. RIP Soňa Valentová,“ napísala k fotke legendárnej herečky podľa topky.sk.

Soňa Valentová bola dlhoročnou členkou SND. Na doskách divadla stvárnila množstvo nezabudnuteľných postáv. Vytvorila desiatky hereckých charakterov, pričom na mnohých spolupracovala s manželom, režisérom Pavlom Hasprom. 

Rovnako obdivuhodné výkony predviedla aj na striebornom plátne a vďaka hudobnému i pohybovému nadaniu sa pôvabná herečka uplatnila aj v muzikáloch. Svoj talent predviedla v 15 celovečerných filmoch a okolo 150 televíznych snímkach a inscenáciách.

V roku 2016 ju postihla náhla cievna príhoda, ktorá jej zasiahla ľavú stranu tela. V posledných rokoch bývala v domove sociálnych služieb v Petržalke a starala sa o ňu jej dcéra.

Mala dve sestry, obe však zahynuli v koncentračnom tábore v Osvienčime. Staršia Vierka mala desať rokov, mladšia Emka len štyri, ako pripomínajú Topky.sk. 

Výrazná herečka Soňa Valentová

Jedna z najvýraznejších osobností slovenského divadla a filmu, Soňa Valentová, pochádzala z Trnavy. Narodila sa 3. júla 1946. Od detstva sa venovala baletu, hrala aj na klavíri, v čase štúdií na gymnáziu prišla na chuť herectva a po maturite nastúpila na bratislavskú VŠMU (Vysoká škola múzických umení), kde vyštudovala herectvo (1967). 

Hereckú kariéru začala v roku 1967 v SND, kde strávila vyše 40 sezón a stvárnila obrovské množstvo zaujímavých úloh nielen v divadle, ale aj pred kamerami.

Na rozdiel od iných začínajúcich herečiek nebola Valentová zaťažená milovníckymi postavami, ale od počiatkov svojej hereckej dráhy bola poverovaná zložitými psychologickými charaktermi, excelovala predovšetkým v postavách dramatických až tragických úloh (Ohliadni sa v hneve, Antigona, Othello, Mačka na rozpálenej plechovej streche, Zločin trest).

Na javisku uplatnila nielen svoj pôvab, ale aj schopnosť komediálnej zveličenia, vďaka tanečnej príprave obsiahla aj pohybovo náročné postavy, prejavila aj spevácke vlohy, ako píše csfd.sk.

Získala viaceré ocenenia

Herečka získala za svoje výkony viacero ocenení. Napríklad v roku 1969 Cenu Janka Borodáča, v roku 1975 jej udelili televíznu cenu Zlatý krokodíl, v roku 1988 získala titul zaslúžilá umelkyňa a v roku 2006 si prevzala jedno z najvyšších štátnych vyznamenaní Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za prínos ku kultúre.

Diva filmového a divadelného herectva Soňa Valentová bola autorkou autobiografickej knihy Prelet nad životom (2010), v ktorej otvorene a úprimne hovorila o svojom detstve, o výnimočných hereckých úlohách a s úctou spomína na život s manželom, charizmatickým režisérom Pavlom Hasprom.

(Správu aktualizujeme)