Rodina sa s ňou rozlúčila ako s “neuveriteľnou žena – silnou v podnikaní, prvotriednou športovkyňou, žiarivou kráskou a starostlivou matkou. Ivana Trumpová, rodáčka z Československa a prvá manželka niekdajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa, zomrela vo veku 73 rokov, zrejme na zástavu srdca. Trump k jej úmrtiu napísal, že bola skvelá žena.

„Prežila. Utiekla pred komunizmom a prijala túto krajinu. Svoje deti učila odvahe a húževnatosti, súcitu a odhodlaniu. Bude veľmi chýbať svojej matke, svojim trom deťom a desiatim vnúčatám,“ dodala rodina.

Ivana Trumpová: Od malička lyžovala  

Dcéra Trumpovej Ivanka je podľa svojich slov odchodom svojej matky zdrvená. „Mama bola skvelá, očarujúca, vášnivá a hrozne vtipná. Žila svoj život naplno – nikdy si nenechala ujsť príležitosť zasmiať sa či zatancovať,“ napísala Ivanka na twittri.

Ivana Marie Trumpová, rodená Zelníčková, sa narodila 20. februára 1949 v Gottwaldove (v súčasnosti Zlín). Od malička sa vďaka otcovi venovala lyžovaniu. Na lyže sa postavila už ako dvojročná a prvý slalom vyhrala v šiestich rokoch. Po štúdiách v rodnom meste ukončila Fakultu telesnej výchovy a športu na pražskej Univerzite Karlovej, kde získala magisterský titul z telesnej výchovy.

Popri štúdiu na vysokej škole zároveň reprezentovala Československo v zjazdovom lyžovaní. Bola členkou juniorského národného lyžiarskeho tímu. V roku 1972 ju mali dokonca vybrať ako náhradníčku do olympijského tímu.

Prvým manželom Ivany Trumpovej sa stal v roku 1971 rakúsky lyžiar Alfred Winkelmeier, za ktorého sa vydala po emigrácii do Rakúska. Spolu boli dva roky. V roku 1977 sa vydala po druhý raz.

S Trumpom mala tri deti

S neskorším americkým prezidentom Donaldom Trumpom sa stretla v roku 1976, keď pracovala ako modelka. Svadba sa konala o rok neskôr. Spolu mali tri deti Donalda juniora, Ivanku a Erika. Rozviedli sa v roku 1992, pričom ich vypätému rozvodu predchádzal Trumpov vzťah s Marlou Maplesovou, bývalou miss štátu Georgia a jeho nasledujúcou manželkou.

V posledných rokoch však mali exmanželia Trumpovci dobré vzťahy. Po rozvode s Donaldom Trumpom sa vydala ešte dvakrát.

Trumpová chcela byť veľvyslankyňa v Československu

V novembri 2016 sa hovorilo o tom, že by sa Ivana Trumpová mala stať veľvyslankyňou Spojených štátov v Českej republike, o čo sama prejavila záujem.

"Pochádzam odtiaľ, čeština je mojím materinským jazykom a každý ma tam pozná. Som dosť známa aj vo svete, nielen v Amerike. Napísala som tri knihy, ktoré boli preložené do 25 jazykov," vyhlásila vtedy 67-ročná Trumpová, prečo má záujem stať sa veľvyslankyňou. Neskôr však tento post odmietla s odôvodnením, že by to bolo pre ňu pracovne príliš náročné.

Popri podnikaní, v roku 1990 bola v Spojených štátoch vyhlásená za hoteliérku roka, sa Ivana Trumpová venovala aj písaniu. Je autorkou troch kníh, ktoré boli preložené do 25 jazykov.