BRATISLAVA, CHICAGO. V 60. rokoch minulého storočia ho preslávili herečky Audrey Hepburn a Brigit Bardot, či speváčka Aretha Franklin, v 21. storočí ho mali speváčka Amy Winehouse, herečka Drew Barrymore i legendárna kreslená postavička Marge Simpsonová.

Všetky nosili vysoký ležerný účes, ktorý vymyslela Američanka Margaret Vinciová Heldtová pre kadernícky časopis. Ten snímky natupírovaného drdolu zverejnil vo februári 1960 a podľa tvaru ho nazval úľ (beehive hairdo). Vinciová Heldtová zomrela podľa jej dcéry v piatok vo veku 98 rokov. Informoval o tom denník New York Times.

 

 

Využila som príležitosť

"Žila som očarujúci život," povedala Heldtová v roku 2011 v rozhovore pre agentúru Associated Press. "Dostala som príležitosť a povedala som si, že teraz je to na mne a že to musím využiť,“ povedala.

Pri vytvorení účesu ju inšpiroval malý čierny zamatový klobúk v tvare malej hrče, lemovaný čiernou čipkou. V noci, keď jej rodina spala, si zapla hudbu a experimentovala s vlasmi na hlave figuríny. Ženský účes, ktorého základom sú natupírované vlasy, mal obrovský úspech a osvojili si ho slávne tváre Hollywoodu. „Povedala som svojim zákazníčkam, že ma nezaujíma, čo s nimi robia manželia od krku dole, ale nechcem, aby sa ich dotýkali od krku hore,“ smiala sa Heldtová v rozhovore pre Daily Mail v roku 2011.

 

 

Ostrihala mame vlasy
 

Vinciová Heldtová vyrástla podľa denníka The Guardian v Chicagu a rada sa hrala s vlasmi už ako dieťa. Získala štipendium na strednú školu, ale jej rodina si nemohla dovoliť kúpiť figurínu s vlasmi, na ktorej by cvičila. Preto podľa agentúry AP odstrihla vlasy svojej mame a nalepila ich na vrecovinu. V roku 1950 si otvorila vlastný salón - Margaret Vinci coiffures  na Michigan Avenue. O štyri roky neskôr vyhrala celoštátnu súťaž pre kaderníkov National Coiffure Championship. Aj preto ju magazín Modern Beauty Salom v roku 1960 oslovil s ponukou, aby vymyslela nový ženský účes. 

 

 

Prečítajte si aj Päťdesiat rokov späť alebo šialené 60. roky