BRATISLAVA. Vo veku 89 rokov v pondelok (28.1.) zomrela politická väzenkyňa Eugénia Vyskočilová Anoškinová. TASR o tom informovalo Svetové združenie bývalých politických väzňov. Spolu s bratom v roku 1952 pomohla kamarátovi pri úteku za hranice, za čo ju zatkli a odsúdili za velezradu.

 

Kúpila mu tričko a trenérky 

"Kamarátovi poskytla telefónny zoznam a do „výbavy“ mu kúpila tričko a trenírky. O rok neskôr ju pre tento čin zatkli a odsúdili za velezradu. Eugénia Anoškinová dostala 3 roky väzenia, brat o rok viac. Trest si odpykávala v Ruzyni, na Pankráci a v Želiezovciach, kde pracovala na poli. Robota bola pre ženy veľmi ťažká a oblečenie chatrné. S ostatnými väzenkami vyhlásili štrajk za adekvátne oblečenie, ktorý bol úspešný. Lepšie oblečenie a gumáky dostali hneď na druhý deň," píše o nej Ústav pamäti národa. 
 

Odmietla  podmienečné prepustenie

Tri mesiace pred skončením trestu odmietla žiadosť o podmienečné prepustenie, z väzenia ju prepustili 18. júla 1956. Po odpykaní trestu začala pracovať ako účtovníčka v Želiezovciach, neskôr ako technička v Bratislave, dodáva na svojej stránke Ústav pamäti národa.

Posledná rozlúčka s Eugéniou Vyskočilovou Anoškinovou sa uskutoční v pondelok 4. februára o 15.30 h v bratislavskom krematóriu.