Boli to príbehy lásky, kde o sebe museli muž a žena chvíľu bojovať, ale vždy to malo šťastný koniec. Vždy sa dej odohrával v krásnom prostredí, čo romantiku príbehu len znásobovalo. Jednoduché príbehy zakaždým to zafungovalo. Filmy britskej spisovateľky Rosamunde Pilcherovej neboli oceňované odborníkmi, ale pre mnohé ženy boli útekom do vysnívaného sveta lásky a romantiky. Svetoznáma autorka romantických bestsellerov zomrela dnes vo veku 94 rokov na následky mozgovej príhody. Jej filmy ju ešte na dlhé roky prežijú.
Únik z reality
“Myslím, že čím väčšie neistota vládne vo svete a čím viac nás strašia politickí duchovia, o to viac ľudia vyhľadávajú ľudia protipól,” povedal pre nemecké médiá Michael Smeaton, ktorý od začiatku produkoval jej filmy. Prvý film Rosamundy Pilcherovej vysielala nemecká televízia ZDF v roku 1993. Po 25 rokoch a 145 filmoch je o romantiku v tejto krajine stále záujem.
Smeaton navštívil Pilcherovú v septembri minulého roka, keď oslavovala 94 rokov v Dundee v Škótsku, kde žila. “Mala fenomenálnu pamäť,” povedal Smeaton.
Spisovateľla zomrela v škótskom Dundee. "Bola vo výbornej forme až do (vlaňajších) Vianoc, potom v novom roku ochorela na zápal priedušiek, ale všetci očakávali, že sa z toho dostane tak, ako predtým. Potom však v nedeľu v noci utrpela mozgovú porážku, po ktorej už nenadobudla vedomie," povedal pre The Guardian Pilcherovej syn Robin, ktorý je sám románopiscom.
Rosamunde Pilcherová a jej román Hľadači mušlí
Medzi Pilcherovej najznámejšie diela patrí román Hľadači mušlí (The Shell Seekers) z roku 1988. Po celom svete sa ho odvtedy predalo viac ako päť miliónov výtlačkov; kniha bola preložená do zhruba 15 jazykov.
Rosamunde Pilcherová od začiatku svojej spisovateľskej kariéry v roku 1949 napísala 28 romantických románov, ktoré sa tešili obľube najmä u žien, ako aj početné poviedky. Aktívnu kariéru ukončila v roku 2000, keď vydala posledný román Zimný slnovrat. Jej príbehy sa často odohrávali v idylických krajinách Škótska alebo anglického Cornwallu.
Pilcherová sa narodila 22. septembra 1924 v dedinke Lelant v Cornwalle v Spojenom kráľovstve. Vyrastala v romantickom prostredí skalnatého pobrežia lemovaného rozľahlými pasienkami, ktoré neskôr premietla do takmer všetkých svojich diel. Odmalička milovala literatúru a nestarnúce príbehy o láske.
Rosamunde Pilcherová. Foto - TASR/AP
Rosamunde Pilcherová: Manželstvo je zamestnanie
Spočiatku nádejná autorka publikovala pod pseudonymom Jana Frazer, až v roku 1955 začala tvoriť pod vlastným menom. Prvé poviedky jej vyšli ako osemnásťročnej. Počas druhej svetovej vojny pracovala mladá spisovateľka pre armádu. V tom čase stretla dôstojníka Grahama Pilchera, za ktorého sa v roku 1946 vydala.
Veľa písala o romantike, ale sama ju tak v živote necítila. "Ľudia dnes od manželstva veľa očakávajú. V skutočnosti je to len nové veľké zamestnanie", vyjadrila sa najúspešnejšia autorka sentimentálnych románov pre ženy. Manželia sa presťahovali do škótskeho mesta Dundee a Pilcherová si popri úlohe manželky začala plniť i svoje spisovateľské sny. Sama sa niekoľkokrát vyjadrila, že písanie kníh bolo únikom z jej denného života a zachránilo jej manželstvo.
Jej prvým románom bol príbeh o dievčine hľadajúcej svojho otca s názvom Sleeping Tiger (Spiaci tiger, 1967). Nasledovali knihy The Empty House (Pustý dom, 1973), Under Gemini (V znamení blížencov, 1976), Wild Mountain Thyme (Divoký tymian, 1979) a The Carousel (Kolotoč, 1982). Veľký úspech dosiahla autorka s rodinnou ságou The Shell Seekers (Hľadačí mušlí, 1988). Román o bohatom živote dcéry známeho maliara snažiacej sa zachrániť narušené rodinné vzťahy zaujal viac ako päť miliónov čitateliek po celom svete. Aj ďalšie Pilcherovej romány September (September, 1990), Coming Home (Návrat domov, 1995) či Winter Solstice (Zimný slnovrat, 2000) sú plné romantickej a osudovej lásky.
Mnohé jej knižné diela a poviedky sa dočkali aj filmových adaptácii. Rosamunde Pilcherová s manželom vychovala štyri deti. V matkiných stopách kráča syn Robin Pilcher, ktorý je románopiscom.
Britská kráľovná Alžbeta II. jej v roku 2002 udelila Rád britského impéria.