Po dlhej chorobe zomrela spisovateľka, publicistka a scenáristka Dominika Madro. Mala len 33 rokov. Zomrela po boku manžela v ich spoločnom dome. 27. apríla 2024.

Zomrela Dominika Madro

"Sú správy, ktoré silno zasiahnu, zabolia. V sobotu 27. apríla nás navždy opustila spisovateľka, publicistka, scenáristka, naša priateľka a bývalá kolegyňa Dominika Madro. Dominika vyštudovala slovenský jazyk a literatúru na FiF Univerzity Komenského v Bratislave a následne dramaturgiu a scenáristku na VŠMU v Bratislave," uviedlo Slovenské literárne centrum.

“Dominika bola pre nás výnimočná bytosť. Pri rozhovoroch s ňou sa v nej obnažovala vnútorná veľkosť, ktorá dodávala odvahu a dokázala strhnúť dokonca aj jej literárne postavy. Hrnuli sa k nej ako za svetlom v temnom lese. Chceli byť stvorené jej perom, dušou, mysľou. Vybrali si ju za svoju hovorkyňu,” napísali o nej.

Madro a jej debut Svätyňe

Dominika Madro bola víťazkou 20. ročníka súťaže Poviedka (2016). Debutovala folklórno-mystickým románom Svätyne (2019), ktorý vznikol z rozpracovania víťaznej poviedky Svätyňa. Debut venovala dávnym príbehom, uchovaným v pamäti generácií a situovala ho do dôverne známeho kopaničiarskeho myjavského kraja.

V tejto línii pokračovala aj v mytologickej fantasy Dediči posmrtnej ríše (2021), ku ktorej ju inšpirovala fínska mytológia, predovšetkým fínsky národný epos Kalevala.

Napísala tiež rozhlasové rozprávky O pyšnej vlne, Agátka a jej dobrodružstvo či rozprávkovú hru Snehový kráľ. Pracovala ako redaktorka v časopise Knižnej revue.