S rakovinou prsníka bojovala štyri roky, nakoniec svoj boj prehrala. Gitaristka Stanislava Apfelová zomrela vo veku 35 rokov. Na sociálnej sieti to oznámil jej partner, hudobník a producent Erik Horák.

Zomrela Stanka Apfelová

„Vďaka, láska, za všetko, bola si najlepšia manželka, maminka, kamarátka, a, samozrejme, basáčka a gitaristka. Bola si hodená do boja, ktorý sa nedal vyhrať, ale bila si sa ako lev,“ napísal.

Stanislava Apfelová, ktorá bola basgitaristkou kapiel Zlokot a Toddler punk, bojovala s rakovinou prsníka trikrát. Prvýkrát chorobu zistila v 3. štádiu ako mama 6-mesačnej dcérky Lindy. Po roku sa jej rakovina vrátila v uzlinách v hrudníku.

Zbierka na onkologický liek

Tretíkrát to oznámila na sociálnej sieti vo februári 2024. keď prosila o pomoc pri financovaní lieku trodelvy, ktorý jej VšZP odmietla preplatiť. Ročná liečba sa pohybuje okolo 60-70-tisíc eur, ľudia jej v zbierke vyzbierali takmer 300-tisíc eur, z ktorých pomohla aj iným onkologickým pacientkám.

 „Nejde mi do hlavy, ako sa to mohlo podariť,“ povedala o zbierke pre Denník N. Hovorila, že má radosť, ale zároveň aj zvláštny pocit. „Verím, že tým pomôžem aj iným ľuďom,“ dodala.

Rozvírila tiež diskusiu o tom, prečo poisťovňa neprepláca liek, ktorý už v Česku uhrádzajú z poistenia od minulého roka.

Začiatkom mája poslanec KDH František Majerský informoval, že ministerstvo zdravotníctva podpísalo zmluvu s držiteľom registrácie a liek na rakovinu prsníka Trodelvy, ktorý odmietli preplatiť Stanislave Apfelovej, už budú zdravotné poisťovne preplácať.

Stanislava Apfelová účinkovala podľa Startitup od pätnástich v rôznych kapelách, prvým projektom bolo zoskupenie Got blue balls. Neskôr so Zlokotom nahrala dva albumy: Slowakische Idiot (2012) a Slowakische Genius (2014). Skupina získala ocenenie nováčik roka na Radio_Head Awards 2012. Oba ich albumy boli nominované na album roka podľa poslucháčov aj kritikov Radio_FM.

Rakovina prsníka

Najčastejšie nádorové ochorenie u žien malo svoj vrchol výskytu vo veku 64 rokov. Pod 30 rokov šlo o 0,8 percenta prípadov. To sa však mení. Posledné roky toto ochorenie vo zvýšenej miere zasahuje aj ženy v období od 25. až do 45. roku života.

Rakovina prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien, celosvetovo si vyžiada ročne viac než 600-tisíc životov. Na Slovensku je úmrtnosť na toto onkologické ochorenie jedno z najvyšších a európsky priemer presahuje o viac ako 20 percent.