Výstredné okuliare, výrazný rúž, krátke biele vlasy a originálne módne doplnky od luxusných až po tie z druhej ruky. Iris Apfelová bola nezameniteľná módna ikona, ktorá si sama zo seba dokázala strieľať, keď sa nazývala geriatrickou hviezdičkou.

Zomrela iris Apfelová

Vplyvná módna ikona a dekoratérka Bieleho domu Iris Apfelová zomrela v piatok vo veku 102 rokov doma v Palm Beach. Jej úmrtie potvrdila podľa NBC News talentová agentka Lori Saleová.

Mala vlastný nezameniteľný štýl, ktorý pestovala až do svojej smrti. „Kedysi mi niekto povedal: Nie si pekná a nikdy nebudeš. Ale na tom nezáleží. Máš niečo oveľa dôležitejšie: máš štýl,” citovali médiá dávny výrok Apfelovej, ktoré sa preslávili svojim excentrickým obliekaním. Na instagrame mala takmer 3 milióny sledovateľov.

Móda a Biely dom

Iris Apfelová bola na vrchole slávy v 80. a 90. rokoch minulého storočia, viac ako pol storočia bola známou tvárou parížskych módnych prehliadok. Spolupracovala s takými menami ako Greta Garbo či Estée Lauder. Návrhár Tommy Hilfiger ju ocenil ako inovátorku a vodkyňu vo svete módy.

Iris Apfelová, rodným menom Iris Barrelová, sa narodila 29. augusta 1921 v Astórii v New Yorku. Módu objavovala už ako dieťa, keď prehrabávala šatník svojej babičky a kombinovala látky i farby. Navštevovala New York University a neskôr University of Texas, kde študovala dejiny umenia.

Až do roku 1992 viedla so svojím manželom textilnú spoločnosť. Stala sa dekoratérkou interiérov v Bielom dome, keď dodávala tkaniny pre deväť amerických prezidentov - Trumana, Eisenhowera, Kennedyho, Johnsona, Nixona, Forda, Cartera, Reagana a Clintona.

Odmietala konvencie a vytvorila si vlastný štýl, podporovala tak sebavedomie mnohých žien. „Musíte byť originálni, ale nie tak, aby ste sa zbláznili,“ hovorila. „Myslím, že musíte byť verní sami sebe, poznať sami seba, nebyť nasledovníkmi trendov. Musíte trochu riskovať.“

Iris Apfelová sa so svetom rozlúčila fotografiou na instagrame v príznačnom extravagantnom outfite s rodným menom a dátumami narodenia i úmrtia.