Vyrábala krásne parochne pre ženy, ktoré o vlasy prišli počas boja s rakovinou. V ťažkých chvíľach im pomáhala cítiť sa upravene a žensky, čo je po psychologickej stránke nesmierne dôležité. Stovkám žien zlepšila život.

Zomrela vlásenkárka Gizka

Žena, ktorú poznali ako Gizku, zomrela. Osem rokov spolupracovala na projekte Vystrihaj sa Slovensko. Ženy, dievčatá, ale aj muži, darovali svoje dlhé vlasy, z ktorých sa zadarmo vyrábali parochne pre onkologické pacientky.

Strata vlasov počas chemoterapie psychicky zatrasie každou onkologickou pacientkou. Keďže kúpa novej parochne znamená pre rodinu ďalšiu finančnú záťaž, žena – pacientka sa často radšej zriekne tohto výdavku.

„Stovky žien, ktoré vďaka Vám zvládli svoje onkologické ochorenie statočnejšie, dnes stoja v pomyselnom rade na záverečné "ďakujem". Za 8 rokov intenzívnej spolupráce na našom projekte Vystrihaj sa Slovensko sa k nim pripájame a navždy spomíname. Šikovné ruky našej jedinečnej vlásenkárky Gizky už nedopletú vlasaté čiapky,“ napísala organizácia Liga proti rakovine na sociálnej sieti.

Parochne menia životy 

„V praxi sa stretávam s pacientkami, pre ktoré je téma straty vlasov traumatizujúca. Cítia úzkosť, strach, majú depresívne nálady, ak im vlasy začnú padať. Zo psychologického hľadiska považujem za pozitívne, že pacientky majú aj počas liečby záujem vyzerať upravene a psychicky im to pomáha. Jednou z alternatív, ktorá môže žene pomôcť zostať krásnou aj počas liečby chemoterapiou, sú práve parochne,“ povedala Andrea Križanová, psychologička z Ligy proti rakovine, ktorá v roku 2018 robila kampaň na podporu parochní pre onkologické pacientky.

S Gizkou pomaly umiera aj jej remeslo - vlásenkárstvo. "Vlásenkárstvo je remeslo, ktoré postupne zaniká. Gizka bola jedna z mála, ktorá svojou precíznosťou, dôslednou prácou a obrovským srdcom uľahčovala pacientom zvládať svoje ochorenie aspoň o kúsok ľahšie. Milá naša Gizka, budete nám chýbať, vaše zlaté ručičky sú nenahraditeľné. Odpočívajte v pokoji. Tím Ligy proti rakovine," rozlúčila sa s Gizkou Liga proti rakovine.

Vystrihaj sa Slovensko tiež upozornilo, že výrobu parochní dočasne pozastavilo. Odkup vlasov však pokračuje ďalej.