WASHINGTON, BRATISLAVA. Medzi 14 ženami, ktoré americký minister zahraničných vecí John Kerry ocenil za odvahu a statočnosť, bola aj Slovenka Zuzana Števulová, riaditeľka Ligy za ľudské práva, ktorá dlhodobo pomáha utečencom, zvlášť v čase utečeneckej krízy.

„Štrnásť líderok, štrnásť vzorov, štrnásť odvážnych žien, ale len jeden jasná odkaz. Neakceptujte neprijateľné, konajte v menej spravodlivosti, konajte v mene tolerancie, konajte v mene pravdy,“ povedal podľa agentúry AP Kerry na odovzdávaní ceny, ktorá sa vo Washingtone udeľuje od roku 2007.

Ocenenie International Women of Courage Award sa udeľuje ženám za výnimočnú odvahu a líderstvo pri ochrane ľudských práv, zrovnoprávnenia žien či za prínos k sociálnemu pokroku, uviedla podľa TASR americká ambasáda.

 

 

Upozornila na bitku policajtov

Števulová pri tejto príležitosti uviedla, že je morálnou povinnosťou všetkých zabezpečiť, aby sa s utečencami a migrantmi zaobchádzalo s rešpektom a úctou a aby mohli užívať svoje práva, nájsť bezpečie a čo najskôr pokračovať vo svojom bežnom živote. "Nepotrebujeme na to veľa. Všetky nástroje a prostriedky máme k dispozícii a niekedy stačí len malá skupina pozorných a odhodlaných občanov na to, aby sme dosiahli zmenu," uviedla podľa TASR Števulová.

Števulová mala pre pomoc utečencom na Slovensku problémy, keď upozornila na tvrdý zákrok policajtov voči utečencom v záchytnom tábore v Medveďove. Minister vnútra Robert Kaliňák vtedy požiadal Úrad vysokého komisára OSN, aby Števulovú vymenil. Za pomoc utečencom dostala Liga za ľudské práva minulý rok cenu organizácie Človek v ohrození. Cenu prebrala Števulová.

„Diskusia, komu odovzdať cenu, bola tento rok podstatne jednoduchšia než inokedy. Získala ju organizácia Liga za ľudské práva, ktorá posledných desať rokov robí výbornú prácu pri integrácii cudzincov na Slovensku, pri poskytovaní právnej pomoci, ako aj pri aktivitách, na ktoré si my ako humanitárna organizácia netrúfame, ale ktoré považujeme za dôležité a to je snaha ovplyvňovať verejnú politiku v oblasti integrácie cudzincov na Slovensku,” povedal vtedy Braňo Tichý, riaditeľ občianskeho združenia Človek v ohrození. 

Števulová cenu prevzala cenu v sprievode Amira Majádiho, ktorý pred deviatimi rokmi ušiel z Iraku na Slovensko. Števulová jeho príbeh predstavila ako príklad úspešnej integrácie, pri ktorej je veľmi dôležitá podpora väčšinovej spoločnosti.

 

Zuzana Števulová (v strede) prevzala cenu Človeka v ohrození. 

 

Cena pre výnimočné ženy

Okrem Slovenky dostalo cenu ďalších 13 žien z celého sveta. Bola medzi nimi napríklad čínska advokátka Ni Yulan, ktorej čínske úrady nedovolili vycestovať, ruská novinárka Žana Nemcova, ktorá vedie kampaň za vyšetrenie vraždy jej otca, bývalého vicepremiéra Borisa Nemcov. Tiež francúzska aktivistka Latifa Ibn Ziaten, ktorej syna zabil islamský extrémista Mohamed Merah, či prvá ženská právnička z Mauretánie Fatima M’baye, ktorá bojuje proti otroctvu. 

 

Prečítajte si aj Festival Jeden svet otvoril dokument Virunga, nominovaný na Oscara