Britka s typickým krátkym účesom, ktorá sa skrýva za tmavé okuliare, narobila v posledných mesiacoch poriadny rozruch. Novinári si všimli, že hoci Melania Trump, manželka amerického prezidenta, už nejaký čas býva v Bielom dome, ešte stále sa neobjavila na titulke magazínu Vogue. Ten má už vyše tridsať rokov pod palcom práve Anna Wintour.  

Nebolo by na tom nič čudné, avšak jej predchodkyňa Michelle Obama bola na prestížnej obálke tri razy, Hillary Clinton raz a Laura a Barbara Bushové síce neboli na obálke, avšak boli v čísle. Vogue a prvé dámy sú proste tradícia.

 

Na snímke z 5. mája 2014 prvá dáma USA Michelle Obamová (druhá vpravo), riaditeľ newyorského Metropolitného múzea Thomas P. Campbell (vpravo) a šéfredaktorka módneho magazínu Vogue Anna Wintourová počas prestrihávania pásky v Metropolitnom múzeu v New Yorku. Foto - TASR/AP

 

Anna Wintour a urazená Trumpová

Melania Trumpová už na obálke raz bola. Bolo to v roku 2005, keď sa  vydala za Donalda Trumpa. „Jej rola ako prvej dámy USA, a  všetko čo robí, je dôležitejšie ako nejaké povrchné fotenie,“ povedala Trumpovej hovorkyňa Stephanie Grisham pre Fox News.  Dodala, že Trumpová je spokojná, keďže svoju fotku už na obálke mala. „Toto len ukazuje ako zaujatý je svet módnych časopisov a aká neistá a úzkoprsá je Anna Wintour,“ dodala.

Anna sa nedala vyviesť z miery. „V magazíne prinášame profily žien, čo riešia otázky, ktoré podporujeme, a cítime, že sú líderkami,“ vyjadrila sa pre CNN. „Pani Obamová redefinovala post prvej dámy... bola nebojácna a to bolo potešením pre nás, ktorí pôsobíme v móde,“ dodala.

Je však verejným tajomstvom, že Wintour je stúpenkyňou Demokratickej strany. Dokonca Vogue podporoval kandidatúru Hillary Clintonovej v prezidentskom boji proti Trumpovi, aj keď neúspešnom. Bolo to prvý raz, čo dal magazín politické odporúčanie pred voľbami.

 

 

Anna Winotur: Vogue a prezidentka Čaputová

Politiky sa najnovšie dotkla aj československá mutácia obľúbeného magazínu, ktorá je na našom trhu takmer rok. Aj u nás už časopis dokázal vzbudiť istú mieru rozruchu. Na titulke júnového čísla je totiž slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Mnohí hodnotili veľkoformátové fotografie političky, či nie je príliš vyretušovaná, smutná, ako je oblečená. Presne to, čo hýbe svetom americkej šéfredaktorky.

 

 

Anna Wintour sa narodila 3. novembra 1949 vo Veľkej Británii a žurnalistiku takpovediac zdedila. Jej otec Charles Wintour bol roky šéfredaktorom londýnskeho denníka Evening Standard. Anna však nešla celkom v jeho šľapajach, lákal ju svet módy. Ako 15-ročná brigádovala v jednom z vychytených londýnskych butikov a neskôr sa vykašlala na školu, aby sa naplno venovala móde.

Jej novinárska kariéra odštartovala v roku 1970, keď dostala miesto v britskom vydaní magazínu Harper´s Bazaar. Neskôr sa presťahovala do New Yorku, kde tiež vymenila niekoľko redakcií, okrem americkej odnože Harper´s Bazaaru pôsobila aj v erotickom magazíne pre dámy Viva. Napokon sa vrátila do rodnej Británie, kde dostala miesto šéfeditorky britského vydania Vogue. Tam pôsobila od roku 1985 do 1987. Keďže sa časopisu pod jej vedením veľmi darilo, o rok neskôr už šéfovala americkej mutácii, ktorú dostala za úlohu pozdvihnúť.

 

Šéfredaktorka módneho magazínu Vogue Anna Wintour a herec Hugh Jackman na US Open v New Yorku. Foto - TASR /AP

 

Anna Wintour priniesla do módy zmeny

Na stoličke šéfredaktorky sa však videla oveľa skôr. Hovorí sa, že na stretnutí s vtedajšou šéfkou Grace Mirabellovou bola poriadne drzá. Na konci schôdzky údajne ostrieľanej novinárke povedala, že má záujem o jej post. Tak sa aj stalo a módny magazín, ktorý udáva trendy, vedie dodnes. Dokonca v roku 2013 dostala aj miesto umeleckej riaditeľky celého vydavateľstva Condé Nast, ktoré vydáva nielen Vogue ale aj GQ, Vanity Fair či The New Yorker.

 

 

Wintour si získala uznanie nielen módnych návrhárov, ale aj širokej verejnosti. Do magazínu priniesla nový vietor. Nebála sa výziev, dávala priestor mladým dizajnérom, nemala strach skombinovať drahé vychytávky s lacnými kúskami. Bola si plne vedomá, čo očakávajú moderné čitateľky od módneho časopisu.

V oblasti lásky nemala veľa šťastia. Už ako 15-ročná sa zaplietla so starším, dobre situovaným mužom. Vo vzťahoch so staršími boháčmi pokračovala ešte niekoľko rokov. Neskôr sa zamilovala do detského psychiatra Davida Shaffera, ktorému povedala áno v roku 1984. Mali spolu dve deti  - Charlesa a Katherine. Dvojica sa rozviedla v roku 1999 a hovorilo sa, že dôvodom rozpadu ich manželstva mala byť Annina aféra. Wintour sa mala zahľadieť do investora Shelbyho Bryana. Nakoniec sa vzali v roku 2004 a sú spolu dodnes.

 

Šéfredaktorka módneho magazínu Vogue Anna Wintour vpravo) dostáva Rad britského impéria, ktorý jej slávnostne udelila britská kráľovná Alžbeta II.(vľavo) v Buckinghamskom paláci. Foto - TASR/AP
 

 

Anna Wintour nezmenila iba svoj účes

Jedinej veci je celkom verná od svojich 14 rokov. Ide o jej typický účes. Každý ju spozná podľa legendárneho uhladeného bobu a tmavých okuliarov, za ktorými vraj skrýva zhoršujúci sa zrak. A ktorý tvorca ju nepozve na svoju prehliadku, rovno si môže zbaliť kufre, pretože vo svete módy nadobro skončil.  

Ako to už býva, tvrdá znalkyňa má nejedného kritika. Azda najviac na ňu útočia milovníci zvierat a bojovníci za ich práva. Anna sa totiž netají svojou náklonnosťou k pravým kožušinám. Ďalší kritici jej vyčítajú prílišný feminizmus a aj to, že presadzuje chorobný ideál krásy. Nie nadarmo sa o nej hovorí, že je to človek, s ktorým fakt nechcete ísť vo výťahu. Známej televíznej moderátorke Oprah Winfrey napríklad povedala, že ak chce byť na titulke Vogue, má schudnúť. Anne sa totiž nepáčia tuční ľudia.

 

Anglická modelka Cara Delevingnová drží za ruku šéfredaktorku módneho časopisu Vogue Annu Wintourovú po skončení módnej prehliadky značky Chanel z dámskej kolekcie pre sezónu jar-leto 2016. Foto - TASR/AP

 

Anna Wintour a Diabol nosí Prada

Každopádne, Wintour je známa ako hrozná šéfka. Svojim trom asistentkám údajne nedá dýchať. Najmä po tom, keď jedna z jej bývalých sekretárok Lauren Wiesberger, napísala bestseller Diabol nosí Pradu. Neskôr vo filmovej adaptácii zažiarila Meryl Streep a Anne Hathaway a celý svet tušil, že reálnou predlohou diabolskej šéfky je práve šéfredaktorka Vogue. A sama Wintour to nepopiera. No Anna je tvrdá aj na seba, každé ráno vstáva o piatej a ide spať najneskôr o desiatej večer, vyhýba sa alkoholu a údajne sa na žiadnom večierku nezdržala dlhšie ako 20 minút. A miluje tenis.

Módna odborníčka sa môže pýšiť naozaj prestížnym ocenením. V roku 2017 jej britská kráľovná Alžbeta II. udelila titul Dame, čo je ženský ekvivalent rytierskeho titulu. A hoci by sa zdalo, že tvrdá Wintour nemá srdce, nie je tomu celkom tak. Je známa aj ako filantropka – organizuje zbierky na pomoc boju proti AIDS a každý rok má pod palcom jednu z najvýraznejších udalostí vo svete odevného biznisu. Organizuje totiž MET Gala, bál Metropolitného múzea umenia v New Yorku, ktorého výťažok ide na účet kostýmového inštitútu. Každý, kto vo svete módy niečo znamená, túži byť súčasťou tohto podujatia, ktoré sleduje celý svet.

 

​​​​​​​