Ak už ste zažili adventnú Prahu, Viedeň či Budapešť, určite sa vyberte aj do Olomouca. Šieste najväčšie mesto Českej republiky patrilo po stáročia k najvýznamnejším sídlam českého kráľovstva. Vďaka tomu sa v ňom zachovalo množstvo historických skvostov a Olomouc je tak hneď po Prahe druhou najväčšou pamiatkovou rezerváciou našich susedov.

 

Vianočný Olomouc. Foto - Libor Sváček, CzechTourism

 

Stredoveký orloj a 25 kostolov

V centre mesta je olomoucká radnica, ktorá svojmu účelu slúži už 600 rokov. Na jej priečelí sa nachádza aj pôvodne stredoveký orloj, ktorý po 2. svetovej vojne pretvorili v duchu socialistického realizmu. Stále je však očarujúci a dokonca sa o ňom hovorí ako o svetovej rarite.

Turisti chodia do Olomouca obdivovať aj tridsaťdva metrov vysoký stĺp Najsvätejšej Trojice, od roku 2000 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Vo vnútri stĺpa sa nachádza kaplnka a keď do nej vojdete večer len za svetla sviec, máte pocit, akoby svet vonku prestal existovať.

V historickom centre nájdete tiež majstrovské barokové fontány a zároveň v meste a v blízkom okolí môžete navštíviť až 25 kostolov. Za návštevu určite stojí Katedrála svätého Václava, ktorá sa môže popýšiť druhou najvyššou kostolnou vežou v Česku (100,65 metrov). Kostol sv. Mórica ukrýva zase najväčšie varhany v strednej Európe, ktorých stavba sa začala v 18. storočí a sochami ich vyzdobil Filip Sattler. Keď sa v chráme rozozvučia, je to hudobný, ale aj duchovný zážitok.

 

Foto - Libor Sváček, CzechTourism

 

Zábavná jazda na podivuhodnom vozidle

K atrakciám Olomouca patrí aj nezvyčajné vozidlo Ološlap. Je to akoby „hromadný bicykel“ – desať ľudí naraz šliape do pedálov a vďaka tomu sa Ološlap rozbehne. Vpredu sedí kormidelník, ktorý sa stará o to, aby ste nenabúrali. Aj preto na rozdiel od ostatných cestujúcich nesmie piť. Zvyšok posádky môže v lete popri šliapaní do pedálov v rytme hudby zároveň popíjať pivo a v zime zase punč, pretože po celý čas sedíte akoby za pultom, v ktorom sú vyrezané miesta na poháre, aby sa vám nápoj nevylial.

Keďže Olomouc vôbec nie je taký rovinatý, ako sa na prvý pohľad zdá, mali sme čo robiť, aby sme tento „pekelný stroj“ udržali v pohybe. Milo nás prekvapili posádky áut, ktoré nemali žiadny problém s tým, keď sme ich na ceste trošku zdržali. A domáci obyčajne bláznivým turistom, ktorí sa na Ološlape „preháňajú“ mestom, nezabudnú zakývať, prípadne pomôžu aj s roztlačením.

 

Foto - autorka

 

Pohľad z lode

Ološlap do Olomouca dotiahol 31-ročný Šimon Pelikán, ktorý si ho nechal na zákazku vyrobiť v Holandsku. Jeho srdcovou záležitosťou je však voda, počas vysokoškolských štúdií sa zúčastnil aj Majstrovstiev sveta v kanoistike, kde skončil na piatom mieste. Okrem toho v zime chodí surfovať, no a inak sprevádza turistov na plavbách po rieke Morave. Ako lodný kapitán vám zaujímavým spôsobom zhrnie históriu mesta a opäť vás nezabudne pohostiť punčom alebo čajom a v lete pivom.

V septembri Šimon Pelikán organizuje tiež festival „Řeka má duši“, v rámci ktorého sa na lodi a na móle hrá divadlo.

 

Foto - archív ZVM

 

Cukráreň, kde nie sú sladkosti

A keď už budete v Olomouci, určite nevynechajte ani Tvarůžkovú cukrárnu. Máte pocit, že ste sa ocitli v kráľovstve sladučkých zákuskov, v skutočnosti však torty, múčniky a štrúdle nechutia ako typické koláčiky. Ich hlavnou ingredienciou sú totiž svetoznáme Olomoucké tvarůžky (syrečky). Je to jediný pôvodný český syr, pričom prvá písomná zmienka o ňom pochádza z 15. storočia. Tvarôžky sú bez akejkoľvek chemickej prísady a dajú sa pripraviť na 120 spôsobov. Nuž, teda, dobrú chuť!

 

Prečítajte si aj Užite si vianočný Olomouc, ktorý Lonely Planet označilo za najkrajšie neobjavené české mesto