Ženy si potrpia na kvalitné laky na nechty. Neustála zmena laku však vplýva na  kvalitu nechtov. Často sa totiž vyskytujú problémy nechtov, ako sú škvrny a delaminácia. Aby ste sa vyhli týmto nežiadúcim zdravotným problémom, musíte venovať pozornosť ich zloženiu. Len tak si udržíte nechtovú platničku neporušenú a môžete ju aj nadalej zdobiť krásnymi farbami a vzormi!

Čo určuje kvalitu laku?

Jednoduchá aplikácia, pôsobenie na nechty a ďalšie faktory závisia od kvality laku. 

Čo obsahuje lak na nechty:

  • Zmäkčovače;

  • Živice;

  • Rozpúšťadlá;

  • Farebné pigmenty.

Hlavnú funkciu vykonávajú živice, ktoré zaisťujú priľnutie kompozície k nechtovej platničke. 

Zmäkčovače umožňujú laku zostať po vytvrdnutí plastickým a tiež dlho pretrvávať na nechtoch.

Pigmenty sú zodpovedné za farbu. Niektoré laky na nechty poskytujú úplné  krytie, ak sa nanášajú v jednej vrstve, a niektoré vyžadujú pre žiarivú farbu dve alebo viac vrstiev. V posledných vrstvách nie je dostatok pigmentu.

Kvalita laku závisí aj od rozpúšťadla, ktoré je zodpovedné za konzistenciu. Tekutina by nemala byť príliš hustá, ale tiež by nemala kvapkať z nechtu. Ak je v kompozícii príliš veľa acetónu, potom sa lak rýchlo zahustí. Neodporúča sa kupovať výrobky s toluénovým  rozpúšťadlom, ale radšej  tie s kvalitnejšími komponentmi, aj keď sú o niečo drahšie. Pri kúpe lacných produktov môže ísť o  nekvalitné výrobky, ktoré sa budú zle nanášať a prebubláť. Kvalitné produkty, bez toxických látok, si môžete kúpiť v špecializovanom internetovom obchode s lakmi na nechty s veľkým sortimentom.

Ako sa vybrať najlepší lak na nechty

Ostatné vlastnosti pri výbere závisia od vašich kritérií. Najlepšie je zvoliť si farbu v závislosti od tónu pleti alebo oblečenia, s ktorým ju chcete použiť. 

Podľa týchto tipov si môžete zvoliť trvanlivú alternatívu, ktorá vám vydrží dlho, dobre drží a nehty nepoškodí.

Odporúča sa nanášať laky na povrch nechtov, ktorý je zbavený mastnoty a nečistôt (na to sa používa špeciálna kozmetika) a každú nanesenú vrstvu nechať až do konca zaschnúť.

Liečba nechtov, a to aj pomocou lakov, sa nazýva manikúra na rukách a pedikúra na nohách.