Životnosť obliečok sa odvíja od ich materiálu

Obliečky mnohí z nás považujú za drobný detail, ktorý do spálne jednoducho patrí. Spať len pod perinou nie je úplne najlepšie, okrem toho, že to divne vyzerá, sa tak skracuje jej životnosť. Automaticky siahneme po obliečkach, ktoré nás zaujmú na prvý pohľad, nič ďalšie ale neriešime.

V lete dáme prednosť kvietkom, v zime vločkám, na Vianoce si zaobstaráme vianočné obliečky so sobmi, škriatkami, stromčekmi a hviezdičkami. A v tom je práve tá chyba. Pri obliečkach sa treba zaujímať o materiál.

Prečo je materiál obliečok taký dôležitý?

Obliečky sú v tesnom kontakte s našou pokožkou. Nemali by ju teda nijako dráždiť, zároveň od nej majú odvádzať vlhkosť, aby ste sa počas noci nekúpali vo vlastnom pote. Keď už do nich investujete, určite očakávate, že ich budete nejaký ten mesiac používať a stále budú vyzerať ako v deň, kedy ste ich doma prvýkrát rozbalili. A to všetko záleží na materiáli obliečok.

Foto - goldea.sk

Akému materiálu dať prednosť? 

  • Klasikou je bavlna, ktorú môžeme označiť za nadčasovú. Verili jej už naše babičky. Bavlnené obliečky sú príjemné na dotyk, savé, priedušné a vhodné aj pre alergikov a deti. Hodia sa na celoročné použitie, v zime udržuje teplo, v lete chladia. 
  • Zo 100% zmäkčenej bavlny sa vyrábajú krepové obliečky, ktoré majú pokrčený povrch a potešia každú praktickú gazdinku. Nekrčia sa, nie je potrebné ich žehliť. Navyše rýchlo schnú a spať pod nimi môžete po celý rok. 
  • Obliečky z bavlneného saténu nielen skvele vyzerajú, sú ale aj príjemné, hebké a vďaka špeciálnej leštenej úprave sa aj pekne lesknú. V lete ochladia, v zime zahrejú, sú priedušné a nedržia vlhkosť. 
  • Flanelové obliečky sú hebké a hrejivé, majú skvelé termoizolačné vlastnosti a potešia vás aj na dotyk. Je hebký a jemný, doslova stvorený na pohodový spánok. 
  • Mikroplyšové obliečky, ktoré možno poznáte ako mikroflanelové obliečky, oceníte počas chladných zimných nocí. Vďaka tomu, že sú zo 100% polyesterových vlákien príjemne hrejú, sú hebké na dotyk, rýchlo schnú a nemusia sa žehliť. 
  • Luxusom, ktorý dnes už poznáme skôr z hotelových izieb, sú damaškové obliečky. Tie sú príjemné a hebké pri kontakte s pokožkou, si zachovávajú farebnú stálosť a dlho vám vydržia. 
  • Pevné a takmer nezničiteľné sú ľanové obliečky, ktoré sú ušité zo 100% ľanu. Ani pri pravidelnom používaní nedochádza k opotrebovaniu, obliečky sú naopak ešte mäkšie a jemnejšie. Životnosť je skoro neobmedzená, medzi ďalšie prednosti patrí výborný odvod potu, skvelé termoregulačné vlastnosti a celoročné použitie. Vzhľadom na to, že ide o prírodný materiál, je skvelé pre alergikov. Nechytá sa naň prach, odoláva aj roztočom, peľom aj plesniam.

 

Viete, že aby vám obliečky dlho vydržali krásne, treba sa o ne tiež správne starať? S vhodnou starostlivosťou vám poradí štítok údržby, tak sa naň poriadne pozrite skôr, než obliečky prvýkrát dáte vyprať. Obliečky tiež perte samostatne, než ich dáte do práčky, tak ich zapnite.