Na začiatku roka sme s naším portálom spustili kampaň Ženy, voľte ženy. Chceli sme dostať do politiky viac žien, pretože len viac žien má šancu meniť mužsky nastavené prostredie politiky a spoločnosti.

Princíp bol jednoduchý: ženy, ktorých žije na Slovensku 52 percent, mali pri voľbách podporiť nielen mužských, ale aj ženské kandidátky, čím by počet žien stúpol prirodzene. Kampaň vyvolala nemálo kritických ohlasov a to hlavne od žien, pretože najviac prekážok dokážu ženám klásť práve ženy. Nehľadali dobré kandidátky, ale na príkladoch zlých kandidátok, odmietli uvažovať o iných.

Nebol to prvý príklad, keď ženy nepodporili ženy.

V parlamente sme to uplynulý rok zažili dvakrát. Prvý raz, keď chcela poslankyňa Simona Petrík vojsť do rokovacej sály s niekoľkomesačnou dcérkou v šatke. Druhý raz, keď musela podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová priveľa mužov i žien presviedčať, že pôrod a vysokú funkciu zvládne, hoci aj šesť dní po pôrode. Boli to ženy, ktoré sa pustili do oboch žien a diskusiu o tom, že žena má právo sa rozhodnúť ako zladí svoj pracovný a súkromný život posunuli o desaťročia dozadu. Rešpekt k rozhodnutiu druhých nepreukázali ženy, ani podpredseda parlamentu Bugár, a už vôbec nie predseda parlamentu Danko, ktorého zvláštny vzťah k ženám sa riešil minulý rok viackrát.

Podporu žien nepocítila ani Hillary Clintonová, ktorá sa mohla stať prvou ženou v Bielom dome. Biele ženy dali radšej hlas Donaldovi Trumpovi a neodradilo ich, ako často nimi pohŕda.

Ako to funguje, keď ženy spolu držia, ukázalo Poľsko v boji proti vládnemu zákonu, ktorý by zakazoval potraty. Masový protest žien v čiernom nakoniec donútil poslancov návrh zákona v druhom čítaní odmietnuť.

Ženy by mali držať spolu nie z falošnej solidarity, ani z presvedčenia, že všetko dobré na svete pochádza od žien a všetko zlé od mužov. Mali by držať spolu, pretože ako povedal jeden múdry muž, proti nedostatku úcty je potrebné bojovať dostatkom sebaúcty. A ženy si v roku 2016 sebaúcty veľa nedopriali.  

 

Prečítajte si aj Rodičia vo svete svojich detí