WASHINGTON, BRATISLAVA. Terri Phoenix sa narodil ako dievča, ale už osem rokov je z neho muž. Oženil sa, má dcéru, prácu, dom. Podľa zákona, ktorý teraz prijala Severná Karolína, nemôže chodiť na pánske toalety, pánske sprchy ani do pánskych šatní. Musí použiť toaletu či sprchy podľa toho rodného listu. A v ňom má napísané, že je dievča. Parlament, ktorý v Severnej Karolíne ovládajú republikáni tvrdí, že nový zákon schválil na ochranu súkromia.

Proti konzervatívnej vláde sa postavilo liberálne univerzitné mestečko Chapel Hill. V baroch a reštauráciách i na toaletách univerzity nalepili nápisy: Všetci sú vítaní. Na miestnej univerzite pracuje aj Terri Phoenix, ktorý tu vedie semináre a workshopy o tom, ako zaobchádzať s homo- a transsexuálmi. „Nový zákon nikomu nepomáha, je iba absurdný,“ povedal pre nemecký magazín Der Spiegel.

 

 

Zneužitie nie je známe

Tzv. záchodový zákon presadil Pat McCrory, republikánsky guvernér Severnej Karolíny, ktorý na jeseň bojuje za znovuzvolenie. Ten tvrdí, že zákon má chrániť ženy a deti od ľudí, ktorí tvrdia, že sú ženy, a na záchodoch či v sprchách by mohli ženy a deti zneužiť. V Severnej Karolíne pritom taký prípad nie je známy.

Zákon nepobúril len univerzitné mestečko, ale aj mnohých Američanov. Vyčítajú Severnej Karolíne, že cielene diskriminuje transsexuálov. Na protest proti zákonu odriekla roková skupina Pearl Jam koncert, Deutsche Bank stiahla miliónové investície a Hollywood pozastavil filmovanie v Severnej Karolíne. V piatok sa do sporu vložil Biely dom. A postavil sa na stranu transsexuálov.

 

 

List na tisíce škôl a univerzít

Administratíva prezidenta Baracka Obamu napísala spolu s ministerkou školstva spoločný list, ktorý poslali na 16 500 škôl, 7000 univerzít, ale aj do verejných knižníc a múzeí. Podľa CNN v liste žiadajú, aby sa „študenti s transsexuálnou identitou tešili podpornému a nediskriminačnému prostrediu na školách.“ Smernica nemá silu zákona, ale varuje školy, že ak sa nebudú správať v tomto duchu, prídu o príspevky z federálneho rozpočtu.  

„V našich školách nie je miesto pre diskrimináciu akéhokoľvek druhu, vrátane tej zameranej proti transsexuálnym študentom,“ povedala podľa CNN americká ministerka spravodlivosti Loretta Lynchová. „Smernica dáva vedeniu školy, učiteľom a rodičom do rúk nástroj, ktorý potrebujú, aby ochránili transsexuálnych študentov pred obťažovaním zo strany vrstovníkov a bojovali proti nespravodlivosti na školách,“ dodala ministerka.

 

Prečítajte si aj Recepčná odmietla topánky na vysokých opätkoch. Prepustili ju