Na 20 rokov väzenia odsúdili v utorok Američanku Allison Flukeovú-Ekrenovú, ktorá v Sýrii viedla ženský prápor extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Štyridsaťdvaročná bývalá učiteľka, ktorá pochádza z Kansasu a v dospelosti konvertovala z kresťanstva na islam, sa priznala k tomu, že počas pobytu v Sýrii viedla výcvik zhruba 100-člennej jednotky IS zloženej zo žien a dievčat. Podieľala sa na spáchaní teroristických útokov v Iraku, Líbyi a Sýrii.

Trénovala aj 10-ročné bojovníčky 

Členky jednotky sa učili ako používať automatické zbrane, odpaľovať granáty a detonovať pásy s výbušninami. Niektoré z "bojovníčok" mali len okolo 10 rokov.

Flukeová-Ekrenová takisto priznala vinu z plánovania útokov na rôzne ciele na území Spojených štátov vrátane univerzity či obchodného domu.

Verdikt nad ňou vyniesol v utorok federálny súd v meste Alexandria v štáte Virgínia, ktorý jej udelil maximálny možný trest za vznesené obvinia z poskytovania materiálnej podpory teroristickej organizácii.

Za prísny trest boli aj jej deti

O udelenie maximálneho trestu požiadali súd aj jedna z dcér a najstarší syn obžalovanej, ktorí tvrdili, že ich matka fyzicky a sexuálne zneužívala. Odsúdená však obvinenia zo zneužívania poprela.

Vo svojej záverečnej reči žiadala súd, aby jej udelil len mierny dvojročný trest a dostala tak šancu ešte vychovávať svoje ešte nedospelé deti. Jej obhajoba zároveň tvrdila, že bola traumatizovaná skúsenosťami vo vojnou zmietanej Sýrii.

Fanatická militantka vydatá za viacerých mužov

Ako uvádza BBC, Flukeová – Ekrenová vyrastala v malej komunite Overbrook v Kansase, kde sa z nej stala fanatická militantka, ktorá sa presadila v organizácii Islamský štát. Ide o zriedkavý prípad, kedy sa žene podarilo presadiť sa aj vo vedúcej funkcii, ktoré tradične obsadzujú mužmi.

Na Blízky východ sa presťahovala so svojím druhým manželom, členom líbyjskej militantnej skupiny Ansar Al-Sharia a IS. Po jeho smrti sa vydala za niekoľkých ďalších militantov. Stala sa líderkou a organizátorkou ženského práporu v Rakke v Sýrii.

Celkový počet občanov USA, ktorí sa pripojili k IS, zostáva nejasný, ale prieskum Univerzity Georgea Washingtona ukazuje, že do Sýrie alebo Iraku vycestovalo, alebo plánuje vycestovať asi 300 Američanov.