BRATISLAVA. Bol jedným z hlavných architektov nacistického holokaustu a koncentračných táborov a ako ríšsky protektor priniesol do Čiech tvrdý teror proti obyvateľstvu. Keď Reinhard Heydrich niekoľko dní po atentáte v júni 1942 zomrel, hľadal osobný lekár Adolfa Hitlera - Theodor Morell, vinníka medzi lekármi. Nespochybnil operatérov, ale lekára Karla Gebhardta, ktorý sa o Heydricha staral po operácii.

 

Ríšsky protektor Reinhard Heydrich.  Foto - wikipedia.org

 

Dokument Heydrich a 74 žien

„Morell tvrdil, že keby Gebhardt poskytol Heydrichovi sulfonamidy, čo boli vtedy nové lieky, tak by ho bol zachránil. Keďže to Gebhardt neurobil, mal za trest skončiť na východnom fronte. Zachránil ho jeho priateľ, vplyvný Heinrich Himmler, ktorý mu sľúbil, že odvelenie o pár mesiacov pozdrží,“ vysvetľuje pre Ženy v meste reportérka televízie JOJ Veronika Homolová Tóthová, ktorá o tomto príbehu z druhej svetovej vojny natočila takmer hodinový dokument. Úspešná autorka knihy Mengeleho dievča ho nazvala Heydrich a 74 žien. V televízii si dokument budú môcť diváci pozrieť zrejme v decembri. 

 

 

Film je o šanci, ktorú Gebhardt dostal, aby dokázal, že nepochybil. Mal si vybrať akýkoľvek koncentračný tábor a overiť pokusmi, že mal pravdu. „On si vybral ženský koncentrák Ravensbrück a na pokusy vzal 74 poľských žien, ktoré pôsobili v odboji. Všetkým lekári spôsobili podobne ťažké vojnové zranenia ako mal Heydrich. Zranenia im urobil na nohách tak, aby sa podobali nielen Heydrichovmu, ale aj zraneniam nemeckých vojakov z frontu. Rany preto infikoval drevom, zeminou a hnisom. Polovicu žien liečili sulfonamidami a polovicu nie,“ hovorí reportérka. Ukázalo sa, že sulfonamidy by Heydricha nezachránili. Prežiť mohol, ak by mu podali penicilín, ale ten mali v tom čase len Briti.

 

Auto Reinharda Heydricha po atentáte.  Foto - wikipedia.org 

 

Atentát na Heydricha a Gabčík

Veronika Homolová Tóthová nakrúca už desať rokov dokumenty o ľuďoch, ktorí prežili nacistické či komunistické väzenie. Za knihu Mengeleho dievča dostala ocenenie Zlatá kniha a stala sa objavom roka 2016.

"Dokument Heydrich a 74 žien je vlastne pokračovaním úspešného dokumentu Atentát na Heydricha – príbeh Jozefa Gabčík a Jana Kubiša. Spolupracovala som na ňom s tými najuznávanejšími odborníkmi na atentát a heydrichiádu ako sú Jaroslav Čvančara a Vojtěch Šustek. V databaze ČSFD ho fanúšikovia ocenili a dali mu až 86 percent, čo ma veľmi teší. Nevenujeme sa v ňom iba pokusom v Ravensbrücku, ale urobili sme aj rekonštrukciu operácie Heydricha a pokúsili sme sa analýzou pitevnej správy zistiť, na čo vlastne Heydrich zomrel. Pretože dodnes sa medzi odborníkmi aj bádateľmi vedú spory, či to, čo je napísané v pitevnej správe mohlo mať fatálne následky alebo Heydrich zomrel na ničo iné, prípadne ho otrávili (takého špekulácie sa vynorili hneď po jeho smrti). Vo filme je aj pasáž, ktorá sa venuje tomu, prečo Gabčík stojac pred Heydrichovým autom nevystrelil. A práve Vojtěch Šustek, archivár špecialista je ten, kto viac ako 75 rokov od atentátu našiel jedinú zatiaľ objavenú oficiálnu listinu, ktorá to opisuje," hovorí Veronika Homolová Tóthová.

Gabčík a atentát je jej obľúbená téma. "Atentát má veľký dosah a veľmi veľký význam. Po atentáte Veľká Británia a Francúzsko odvolali svoj podpis pod Mníchovskou dohodou a len vďaka tomu sa po vojne mohlo Československo obnoviť vo svojich pôvodných hraniciach – čiže aj so Sudetmi a s južným Slovenskom, ktoré si uzurpovalo Maďarsko po Viedenskej arbitráži," dodáda autorka dokumentu. 

 

Prečítajte si aj České Lidice nacisti vypálili pred 75 rokmi - za atentát na Heydricha