Banskobystrický kraj poskytne ženám a dievčatám menštruačné potreby zadarmo. Budú k dispozícii na toaletách v budovách patriacich kraju a na župných školách vrátane stredných škôl. Kraj tak bojuje proti menštruačnej chudobe, ktorá sa na Slovensku stále nerieši. 

Menštruačné pomôcky si nevie dovoliť každá 

Na sociálnej sieti tento krok oznámil Ondrej Lunter, ktorý kandiduje za predsedu kraja. „Pred pár dňami obletel internet tento obrázok, a ako to už býva, vyvolal veľký ohlas. Kým sa z témy menštruačnej chudoby stane ďalšia nekonečná a hlavne bezvýsledná kultúrna vojna a vyjadrí sa k tomu každý jeden odborník na menštruáciu, u nás na úrade sme sa rozhodli, že to vyskúšame,“ napísal Lunter s tým, že s týmto rozhodnutím súhlasia aj kolegyne z vedenia klubov v zastupiteľstve.

Menštruačná chudoba je situácia, keď si osoba - žena alebo dievča, nemôže z finančných dôvodov kúpiť menštruačné potreby, napríklad vložky, tampóny či iné menštruačné potreby, hoci ich potrebuje väčšinu aktívneho života každý mesiac. Menštruačná chudoba sa týka ľudí z vylúčených komunít, ľudí žijúcich na pokraji chudoby či ľudí bez domova.

Podľa európskych štatistík 1 z 10 dievčat v EÚ si nemôže dovoliť základné hygienické potreby. Na Slovensku presne čísla nie sú, ale odhady sú, že je situácia ešte horšia. Podľa údajov štatistického úradu takmer každé šieste dieťa žije v domácnosti s príjmom pod hranicou chudoby a príjmovou chudobou je na Slovensku ohrozený každý ôsmy človek.

Výdaje na menštruačné potreby

Krok Banskobystrického kraja ocenila na sociálnej sieti aktivistka Zuzana Števulová. “Ženy musia každý mesiac znášať výdavky na kúpu menštruačných pomôcok, ktorých, ak sa chcú cítiť komfortne, spotrebujú pomerne dosť a verte mi, nie je to lacná záležitosť. Sú ženy a dievčatá, ktoré si to jednoducho nemôžu dovoliť a napríklad vynechajú školu, alebo iné veci,” napísala.

“Nie je dôvod, prečo by sme tieto výdavky mali znášať samé (ironicky si neodpustím, že osobitne v krajine, kde sa chcú zakazovať interrupcie a podporovať rodiny) a menštruačné pomôcky by mali byť zadarmo dostupné minimálne v školách (nehovoriac o tom, že debata o menštruácii a odstraňovanie hanby, ktorá je s ňou spojená, by mali prebiehať tiež),” dodala Zuzana Števulová.

Menštruačná chudoba vo svete

V pondelok (15.8.) sa Škótsko stalo prvou krajinou na svete, ktorá zaviedla poskytovanie ženských menštruačných pomôcok zadarmo, aby bojovala proti takzvanej menštruačnej chudobe, keď si ženy nemôžu dovoliť kúpiť každý mesiac hygienické pomôcky. Opatrenie bude stáť  9,7 milióna libier ročne.

Príslušný zákon schválil v roku 2020 jednomyseľne škótsky parlament. Návrh zákona predložila hovorkyňa Labouristickej strany pre zdravotníctvo Monica Lennonová, ktorá sa už od roku 2016 usilovala o riešenie tzv. menštruačnej chudoby.

Za zákon bojovali i mnohé odborové organizácie a organizácie za práva žien, podľa ktorých ženy a dievčatá hľadajú v potravinových bankách práve hygienické potreby. Ttzv. menštruačná chudoba, keď si ženy nemôžu dovoliť kúpiť si každý mesiac hygienické potreby, sa zhoršila počas pandémie covidu-19.