Prvomájové podujatie strany Smer-SD v Nitre sa postupne zmenilo na protest proti vláde, prezidentke a proti vydaniu poslanca Roberta Fica na väzobné stíhanie. Na pódiu stáli špičky strany, ako jediná žena tam bola europoslankyňa Monika Beňová.

Poslanec Ľuboš Blaha hecoval dav asi 2500 ľudí na Svätoplukovom námestí, ktorí vulgárne urážali prezidentku Zuzanu Čaputovú. Nikto z politikov na pódiu neprotestoval, podľa videa sa mnohí naopak mierne usmievali. 

Monika Beňová na vulgarizmy nereagovala

Monika Beňová mala tvár skrytú za vlasmi, sklopenú hlavu a neprestajne sa upravovala, keď začalo pršať. Výraz jej tváre nevidno, raz si vymenila  pár slov s Robertom Ficom. V jednom momente pódium na chvíľu opustila, ale to len aby niekomu podala svoj dáždnik. O pár sekúnd bola späť na svojom mieste. Blahovi po jeho prejave spolu s ostatnými zatlieskala.

Prejav mal aj bývalý premiér a šéf strany Robert Fico. „Musíme vymeniť vládu Slovenskej republiky, v tom nám musíte pomôcť. Rovnako musí prísť nová hlava štátu, nová hlava Slovenskej republiky. Všetko je jasné. Musíme dať dole vládu, musíme dať dole prezidentku, demokratickým právnym spôsobom,“ skonštatoval Fico.

O reakciu sme požiadali Moniku Beňovú, ktorá sa na našom portáli často vyjadruje k ženským témam, podporuje vyššie zastúpenie žien v politike a kritizuje rozhodnutie v neprospech žien. 

"Zopakujem, že vulgarizmy nekričal dav. Bola by som to počula. Zrejme išlo o nejakú skupinu, ktorá stála bokom a tí pískali, aj keď som vystupovala ja. Nesúhlasim s vulgárnym urážaním všeobecne. Či sa týka prezidentky alebo kohokoľvek iného," povedala v rozhovore pre Ženy v meste Beňová. 

Monika Beňová na stretnutí žien u prezidentky Zuzany Čaputovej.  Foto - TASR 

Za jej postoj k ženám ju ocenila aj prezidentka Čaputová, keď ju 8. marca 2021 pri príležitosti Dňa žien pozvala ako jedinú opozičnú ženskú političku na stretnutie pri okrúhlom stole. Prvé čisto ženské rokovanie zástupkýň pôsobiacich v slovenskom a európskom parlamente a v neziskových organizáciách sa venovalo dopadom pandemickej krízy na ženy. 

“Áno, tento rok ma už nepozvala. Všeobecne odmietam útoky na adresu žien v politike, aj mimo politického priestoru. Pani prezidentke som sa ospravedlnila hneď ako to bolo možné, z letiska vo Frankfurte, kde som si prečítala otázku od redaktora aktualit na túto tému. Ospravedlňujem sa teda aj teraz a chcem požiadať zároveň o rovnaký meter aj pre iné ženy. Tiež som si prečítala pár komentárov na moju adresu, ktoré sa v ničom nelíšili od hlúpych vulgarizmov, ktoré vykrikovali nejakí primitívi," povedala Beňová. 

Reakcia Čaputovej 

"Voľba politického slovníka aj nástrojov politického boja sú ich osobnou vecou a vizitkou, za ktorú si budú niesť zodpovednosť. Prezidentke sa tento spôsob politického súboja prieči a odmieta ho. Ako politička aj toto musí zniesť a ako žena a matka iba dúfa, že k ženám vo svojom bezprostrednom okolí sa obaja páni dokážu správať s väčšou úctou," uviedol pre Plus 1 deň hovorca prezidentky Martin Strižinec na adresu poslancov NR SR Roberta Fica a Ľuboša Blahu. Na sociálnej sieti zareagovala aj prezidentka.

"Ďakujem za množstvo podpory, ktorú mi od včera posielate. Nielen pre mňa, ale ešte viac pre budúcnosť Slovenska je dôležité, že vám to nie je jedno. Slušnosť je možno tichšia a miernejšia, ale vôbec nie slabšia," povedala Zuzana Čaputová.

Proti urážkam prezidentky protestovali mnohí politici a političky, medzi nimi aj  premiér Eduard Heger. “TOTO JE FICOVA S.R.O. Páni Fico, Blaha, pani Beňová a zvyšok vašej vykoľajenej strany, verejne sa vás po včerajšku pýtam. Máte ešte hranice? Po vašom prvomájovom burcovaní v Nitre o tom silne pochybujem. Trojnásobný premiér Fico sa na pódiu usmieval, keď dav skandoval vulgarizmy na adresu prezidentky. Neskôr sám vulgárne nadával,” napísal Heger.

Cigániková k Beňovej

Poslanec Miroslav Žiak (SaS) na sociálnej sieti vyzval ľudí, aby video s urážkami na adresu prezidentky, ktorý má už anglický preklad, posielali všetkým európskym poslancom, lídrom, ale aj europoslancom či predstaviteľom Európskej únie. “To, čo včera predviedol Ľuboš Blaha a Róbert Fico v Nitre, je netolerovateľné! Urážať vulgárne ženu, ktorá je hlavou nášho štátu musí slušná spoločnosť odsúdiť!,” napísal na sociálne sieti Žiak.

Zhrozená je aj poslankyňa Jana Bittó Cigániková: „Ja som si až do tohto víkendu pani Beňovú do istej miery vážila, lebo aj keď je v Smere, v hodnotových otázkach (proeurópske hodnoty, ukotvenie Slovenska v NATO, práva žien) mala jasno a dokázala byť aj kritická na svoju stranu. Teraz však ukázala, že bez problémov zahodí svoje hodnoty európskeho spoločenstva a pridá sa na stranu ľudí so spôsobmi a vystupovaním hrubokrkej mafie, ktorí burcujú dav na lynč názorových oponentov,“ uviedla poslankyňa na sociálnej sieti.