Vôbec prvou starostkou Berlína v dejinách sa stala v utorok Franziska Giffeyová zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD). Berlín má zároveň prvý raz od nemeckého znovuzjednotenia z roku 1990 starostu pochádzajúceho z niekdajšej NDR. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Berlín a prvá starostka

Franziska Giffeyová je prvou ženou vo funkcii vládnuceho starostu, ako sa primátorský post v Berlíne oficiálne nazýva. Vo vedení nemeckej metropoly však už v minulosti ženy stáli. Vo februári 1990 niekoľko dní úradne viedla východný Berlín Ingrid Pankrazová a na prelome rokov 1947 a 1948 bola Louisa Schroederová úradujúcou primátorkou Veľkého Berlína.

Giffeyová získala v utorkovom hlasovaní 84 z celkovo 139 hlasov poslancov krajinského parlamentu v Berlíne (Abgeordnetenhaus). Na poste starostu nahradí Michaela Müllera z tábora sociálnych demokratov. Ten sa po siedmich rokoch v úrade rozhodol tento rok nekandidovať. V súčasnosti je Müller členom Spolkového snemu (Bundestagu), približuje DPA.

Nová berlínska starostka tak bude stáť na čele krajinskej vlády zloženej zo sociálnych demokratov, strany Zelených a strany Ľavica (Die Linke). Trojkoalícia SPD – Zelení – Ľavica vznikla v nemeckom hlavnom meste po voľbách v septembri 2016. V tamojšom krajinskom parlamente jej patrí 92 zo 139 kresiel.

Giffeyová odstúpila po škandále

Giffeyová zložila prísahu krátko po hlasovaní v pléne. Jej kroky neskôr viedli na berlínsku radnicu, kde vymenuje desať senátorov, ktorí spoločne s ňou plnia exekutívnu funkciu. Senátori by svoju prísahu mali zložiť neskôr v priebehu utorka. SPD bude mať okrem primátora štyroch senátorov, koaliční partneri Zelení a Ľavica po troch.

Giffeyovej senát, zložený zo siedmich žien a štyroch mužov, bude tvoriť viac žien než kedykoľvek predtým, píše DPA. Giffeyová v máji odstúpila z funkcie nemeckej ministerky pre rodinu v súvislosti s možným plagiátorstvom vo svojej dizertačnej práci, v dôsledku čoho jej bol odobratý doktorát.