Americký prezident Joe Biden podpísal v utorok (13.12.) prelomový zákon, ktorý na federálnej úrovni uznáva manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Túto legislatívnu normu označil za nevyhnutý krok smerom "k rovnosti, slobode a spravodlivosti", informuje TASR na základe správ agentúr AP a AFP.

"Tento zákon a láska, ktorú bráni, sú úderom pre nenávisť vo všetkých jej formách," vyhlásil Biden.

Zákon predtým prijali obe komory amerického Kongresu. Jeho podpísanie prezidentom, ktoré bolo posledným krokom v schvaľovacom procese, sprevádzala ceremónia na Južnom trávniku Bieleho domu, kde sa zhromaždili stovky ľudí.

Biden: Amerika urobila zásadný krok k rovnosti a slobode

"Dnes je dobrý deň," prihovoril sa im z pódia Biden, pred ktorým vystúpila aj viceprezidentka USA Kamala Harrisová. "Deň, keď Amerika urobila zásadný krok smerom k rovnosti, slobode a spravodlivosti, a to nielen pre niektorých, ale pre všetkých. (Krok) smerom k vytvoreniu krajine, v ktorej sú slušnosť, dôstojnosť a láska uznávané, ctené a chránené," dodal americký prezident.

Na ceremónii vystúpili napríklad aj držitelia Grammy – anglický spevák Sam Smith, ktorý sa identifikuje ako rodovo nebinárny, či americká speváčka Cyndi Lauperová, ktorá je dlhoročnou bojovníčkou za práva komunity LGBT.

Manželstvá osôb rovnakého pohlavia budú v súlade s novým zákonom musieť uznávať aj tie štáty USA, ktoré takéto zväzky nepripúšťajú, a to v prípade, že boli uzavreté v niektorom americkom štáte, ktorý ich povoľuje. Legalizovať ich na svojom území naďalej nemusia.

Podpísanie prelomového zákona, ktorý uznáva manželstvá osôb rovnakého pohlavia na federálnej úrovni ľudia, Biely dom, Washington, 13. december 2022. Foto - AP

Právo uzavrieť manželstvo vo všetkých amerických štátoch

Zámerom zákona je, aby Najvyšší súd USA nemohol zrušiť platnosť svojho verdiktu z roku 2015. Podľa neho majú páry rovnakého pohlavia ústavou zaručené právo uzavrieť manželstvo vo všetkých 50 štátoch USA.

Najvyšší súd USA, v ktorom dnes majú prevahu konzervatívni sudcovia, v júni zrušil ústavné právo ženy (priznané verdiktom v roku 1973) na interrupciu a rozhodnutie o zákonnosti tohto zákroku ponechal na jednotlivé americké štáty. Mnoho politikov z Demokratickej aj Republikánskej strany sa obávalo, že podobne by mohol rozhodnúť aj v prípade manželstiev LGBTI osôb.