Najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia na Slovensku Biela noc už budúci víkend rozžiari Bratislavu a o týždeň neskôr aj Košice. Biela noc 2023 prebehne v Bratislave posledný septembrový víkend, teda od 29.9. do 1.10., Košice rozžiari prvý októbrový víkend od 6.10. - 8.10. 2023.

Bielu noc minulý rok navštívili tisíce ľudí, hoci počasie nebolo priaznivé. V roku 2018 lámala návštenosť rekordy: do ulíc hlavného mesta prišlo asi 170-tisíc ľudí. 

Biela noc 2023: Program a vstupenky

Počas troch jesenných nocí vám v uliciach Bratislavy a Košíc spoznáte tvorbu vo viacerých umeleckých žánroch – od vizuálneho umenia (vrátane svetelného dizajnu a digitálneho umenia) po živé performancie, hudbu, film či literatúru. Obľúbené miesta v programe si nájdu nároční diváci aj rodiny s deťmi.

Podrobný program nájdete na stránke Biela noc. Permanentku si môžete kúpiť online za 15 eur, na mieste bude stáť 20 eur.

Prestížny medzinárodný projekt Biela noc veľmi úspešne funguje od roku 2002, keď mal premiéru v Paríži. Z Paríža sa rýchlo rozšírilo do ďalších krajín, vrátane miest ako New York, Montreal, Toronto, Rím, Tel Aviv, Gaza, Jeruzalem, Madrid, Brusel, Amsterdam, Turín, Petrohrad, ale aj Košice a Bratislava.

Biela noc 2023: Bratislava a Košice

Na Slovensku mala Biela noc premiéru v Košiciach a po piatich úspešných ročníkoch na východnom Slovensku sa rozšírila do hlavného mesta spájajúc východ a západ krajiny súčasným umením.

Počas jedného výnimočného víkendu sa noc stáva dňom a ulice nočného mesta sa zaplnia ľuďmi a umením. Každý návštevník dostane umeleckú mapku, ktorá ho bude sprevádzať rôznymi umeleckými zastávkami: vizuálne atraktívnymi inštaláciami, koncertmi, filmami, rozličnými divadelnými predstaveniami, tancom, literatúrou, performance…

Pestrá ponuka rozličných umeleckých žánrov zaručí každému spoznať najnovšie trendy v rozličných umeleckých disciplínach. Popri umení návštevníci objavia zaujímavé priestory, ktoré výnimočne prichýlia súčasné formy umenia ako napríklad nádvoria, parky, stanice, mosty, nábrežia, metrá, plavárne, nákupné centrá, parkoviská, súkromné priestory a rôzne ľuďom bežne neprístupné miesta.