PARÍŽ, ŽENEVA. Parížanka Guilly d'Herbemontová žila na Boulevard de Courcelles. Cez túto ulicu prechádzalo mnoho zrakovo postihnutých, ktorí bývali vo svojom sídle na ulici Daru. D'Herbemontová im často pomáhala dostať sa do tohto strediska. Pochopila, aké problémy majú títo ľudia pri prechádzaní ulice. Na nápad používať bielu palicu prišla v roku 1930.

Najmä slabozrakí a nevidiaci ľudia si v mnohých krajinách sveta 15. októbra pripomínajú Medzinárodný deň bielej palice. Biela palica - symbol slepoty a slabozrakosti - umožňuje miliónom takto postihnutým ľuďom pohybovať sa samostatne vo verejnom priestranstve mesta.

 

Medzinárodný deň bielej palice si pripomíname 15. októbra.  Foto - TASR

 

Slabozrakí a semafor 

Prvý svetelný semafor v Paríži inštalovali v roku 1923 na križovatke ulíc Strasbourg-Saint-Denis; označené prechody pre chodcov prišli o niečo neskôr, premávku vtedy regulovali dopravní policajti s bieloupalicou.

Parížanka si uvedomila, aké nebezpečenstvo číha na zrakovo postihnutých pri prechádzaní cez ulicu. Prišla k záveru, že ich treba viditeľne označiť. Dostala nápad, že výrazným znakom bude - biela palica. Podobne ako dopravní policajti mohli nevidiaci bielu palicu zdvihnúť a zastaviť idúce vozidlá. Guilly d'Herbemontová bola odhodlaná naplno svoj nápad realizovať.

 

Prvá palica veteránovi, druhá žene

Po prvých problémoch materiálneho charakteru odovzdala symbolicky v prítomnosti niekoľkých ministrov prvé dve biele palice: jednu predsedovi Združenia veteránov, ktorí stratili zrak počas vojny, a ďalšiu istej žene. Už v roku 1931 nová pomôcka prekročila hranice nielen mesta na Seine, ale i Francúzska. Čoskoro ju začali používať v ďalších krajinách, najskôr európskych a od októbra 1932 i v USA.

 

Foto - TASR

 

Aj v súčasnosti predstavuje biela palica univerzálnu pomôcku pre slabozrakých. Jej tvar a využitie zaznamenali zmenu. Je dlhšia, tenšia, teleskopická a skladacia. Účastníci Valného zhromaždenia Svetovej únie nevidiacich (World Blind Union, WBU) v Káhire v roku 1992 odporučili, aby sa 15. október pripomínal ako medzinárodný deň. WBU zastupuje záujmy a potreby 285 miliónov nevidomých a slabozrakých ľudí vo svojich 190 členských štátoch.

 

Prečítajte si aj Memonik alebo pexeso, ktoré hráte so zaviazanými očami