Predsedníčka Progresívneho Slovenska sa objavila na sociálnej sieti v plavkách a vyslúžila si množstvo komentárov. Vraj sa to na političku nehodí, hoci je na dovolenke a pri vode. Političky sa môžu fotiť len v kostýmčekoch a šatách, ktoré zodpovedajú protokolu. Čo na tom, že si idú práve zaplávať.

Čaputová, Salátová, Rytmus

Nie je to tak dávno, keď mnohí hodnotili telo prezidentky Zuzany Čaputovej v inauguračných šatách. Pre viacerých nebolo dôležité, že máme prvú prezidentku v dejinách Slovenska, či dokonca Československa, ale to, ako jej sedia šaty a či nemala zvoliť iný strih. A takto by som mohla pokračovať.

Posudzovanie proporcií, outfitov, účesov či doplnkov musia znášať herečky, speváčky, moderátorky aj všetky verejne vystupujúce ženy. Nedávno si vyslúžila bodyshaming stand-up komička Simona Salátová, ktorú sa snažil ponížiť spevák Rytmus deformáciou jej fotografie. Ponížil tým však sám seba.

No hodnotenie výzoru sa zďaleka netýka iba žien vystupujúcich v médiách či na sociálnych sieťach. Deje sa to aj vo firmách. Táto forma ohovárania je u nás stále pomerne rozšírená, akoby sme prehliadli, že je to už dávno považované za prejav neslušného správania. V zahraničí, kde sú HR oddelenia zvyknuté riešiť aj takéto citlivé otázky, by mnohí z nás dostali pomerne rýchlo padáka.

Nevhodné poznámky v práci

“Kolegyňa mi na chodbe pred viacerými ľuďmi povedala, ako veľmi som pribrala. Jej cieľom bolo zahanbiť ma a ponížiť,” priznala sa mi kamarátka. “Starší kolega ma v práci nechutné poznámky týkajúce sa telesných proporcií. O kolegyniach hovorí, že sú tučné, majú neforemný zadok, vysmieva sa inému kolegovi pre väčšie uši, či kolegyni pre výrazný nos. Povedal doslova, že odmieta pracovať v jednej kancelárii s tučnou ženou,” prezradila iná kamarátka.

Mnohí muži, ale aj ženy, akoby si neuvedomili, že doba sa zmenila. Tak ako si treba nechať pre seba hlúpe narážky sexuálneho charakteru a štípanie do zadku, treba sa urýchlene zbaviť aj hodnotenia výzoru kolegov a kolegýň. Jediné, čo by sme na pracovisku mali riešiť je, či si všetci plníme svoje povinnosti a odvádzame prácu, za ktorú sme platení.

Ohováranie, zosmiešňovanie a hodnotenie prestáva byť cool, no najmä prichádza doba, kedy prestane byť vo firmách legálne. Jedna poznámka na zadok kolegyne vás v blízkej budúcnosti môže stáť miesto a reputáciu. Uvedomme si to nielen na sociálnych sieťach, ale aj vo svojich kanceláriách.