Bezplatné prehliadky bežne neprístupných miest, výstavy, divadelné predstavenia, koncerty, workshopy, jazdy historickými vozidlami i Propelerom na druhú stranu Dunaja, ale aj pouličné šou, koncerty, divadelné predstavenia, komunitný trh, či silent disco.

To všetko vás čaká už tento víkend, keď sa začínajú Bratislavské mestské dni 2024. Pripravených je viac ako 350 podujatí, novinkou je VÍKEND OTVORENÝCH BUDOV, ktorý ponúka bezplatné i spoplatnené prehliadky.

Bratislavské mestské dni 2024 - program

Tradícia, prečo sa na deň svätého Juraja mesto otvára nielen svojim obyvateľom a obyvateľkám, sa viaže na históriu Bratislavy. Podľa mestských privilégií si už od 13. storočia mešťania Prešporka 24. apríla mohli slobodne voliť richtára a svojich zástupcov. Ojedinelá mestská výsada vo vtedajšej Európe sa spájala s oslavami a neformálnymi stretnutiami zástupcov radnice s obyvateľmi a obyvateľkami kráľovského mesta.

„V rôznych obdobiach a kultúrach ľudia verili, že kľúče majú moc otvárať neznáme a odkrývať tajomstvá. Počas Bratislavských mestských dní otvárame Bratislavu a množstvo jej dverí. Vážime si, že sa do podujatia zapájajú mnohé mestské organizácie, mestské časti a ďalšie partnerské inštitúcie. Spolu tak tvoríme kultúrne mesto, kde ľudia môžu zdieľať všetko to pekné spoločne,“ hovorí riaditeľka BKIS Katarína Hulíková, ktorý festival spolu s Hlavným mesto SR Bratislava organizujú. 

Foto - bratislavskykraj.sk

Celomestský festival, ktorý už od roku 2003 patrí k vyhľadávaným podujatiam Bratislavy, ponúka prehliadku vzácneho Sadu Janka Kráľa, či prechádzku zo Sandbergu do Weitovho lomu. 

Mnohé zaujímavé akcie, akou je napríklad prehliadka ikonickej budovy YMCA, ktorá je už sto rokov neodmysliteľnou súčasťou Bratislavy, sú beznádejne vypredané. 

Prehliadky a diskusie

Môžete však spoznať históriu a zákutia nádherného gotického Kostola Povýšenia svätého Kríža, známejšieho pod názvom Klarisky a priestory kláštora klarisiek na Klariskej ulici 5, ktoré sú jedným zo sídiel Univerzitnej knižnice v Bratislave už od jej vzniku v roku 1919. Obe stavby patria k najstarším a najvýznamnejším goticko-renesančným sakrálnym pamiatkam v hlavnom meste.

Príďte na diskusiu s Michalom Havranom o tajných dejinách Bratislavy.

Pozrite si podrobnejšie program, kde si určite niečo nájdu dospelí i deti.