Vyberie sa cestou svojich predchodkýň alebo pôjde za tým, čo ju živilo celé roky? Celý svet špekuluje nad budúcnosťou prvej dámy USA Melanie Trumpovej. Mnohí tvrdia, že bývalá modelka sa túži vrátiť k modelingu a veciam s ním spojenými. Ako tvrdí televízia CNN, Melania má celkom iné plány.  

Všetko nasvedčuje tomu, že rovnako ako svoje predchodkyne, aj Melania sa chystá napísať knihu. Nebude to však memoárové čítanie ako v prípade bestselleru Michelle Obamovej alebo Laury Bushovej.

Televízia CNN zistila, že Melania pracuje na obrazovej publikácii o historickom zariadení Bieleho domu a predmetov, ktoré ju samú oslovili. Podľa zdroja z vydavateľského prostredia bola v hre aj kniha o vizuálnych projektoch prvej dámy. Za štyri roky, ktoré bol jej muž v úrade, dokončila tenisový pavilón či zrenovovala ružovú záhradu Bieleho domu.

Pohľad na obnovenú Ružovú záhradu v Bielom dome vo Washingtone. Vzhľad záhrady, ktorý sa má priblížiť dizajnu 60. rokov 20. storočia z éry Kennedyovcov. Foto - TASR/AP

Rovnako, ako v prípade každej prvej dámy ešte od čias prezidenta Jamesa Monreoa, aj Melania vybrala vlastnú sadu oficiálneho porcelánu. Spravila tak len krátko pred odchodom z Bieleho domu. Dovtedy si na oficiálne príležitosti požičiavala porcelánový servis, ktorý vyberala ešte Hillary Clintonová.

O tom, že Trumpová pracuje na knihe svedčí aj to, že cez okná Bieleho domu bolo vidieť fotografickú techniku. Mala fotiť kolekciu vzácnych kobercov práve v čase, keď Trumpovi ozbrojení prívrženci pochodovali Washingtonom a násilne vtrhli do budovy Kongresu.

Melania - reakcia na útok na Kongres

Melanii mnohí kritici vyčítali, že po besnení, pri ktorom vyhaslo päť životov, bola ticho. Následkom výtržností bol aj fakt, že z jej služieb predčasne odišla jej pravá ruka Stephanie Grishamová, ktorá bola v minulosti aj hovorkyňou prezidenta. Sama Grishamová potvrdila, že vtrhnutie davu a ničenie zariadenia Kongresu bolo pre ňu poslednou kvapkou, informovala spravodajská agentúra Bloomberg.

Trumpová sa ozvala až o týždeň neskôr, keď uverejnila oficiálne stanovisko na stránku Bieleho domu. Vyjadrila síce ľútosť nad obeťami, ale využila tiež príležitosť, aby sa vykreslila ako obeť, pričom uviedla, že šokujúci a násilný útok na jedno zo sŕdc americkej demokracie spôsobil, že sa o nej „šírili klebety, neoprávnené osobné útoky a falošné zavádzajúce obvinenia,“ píše britský denník Guardian.

Melania dodala, že bola sklamaná a skľúčená z toho, čo sa stalo. „Žiadam ľudí, aby zastavili násilie, nikdy nevychádzali z domnienok založených na farbe pokožky človeka, ani aby nepoužívali ako základ agresie a brutality odlišné politické ideológie. Musíme sa navzájom počúvať, sústrediť sa na to, čo nás spája a povzniesť sa nad to, čo nás rozdeľuje,“ napísala a dodala, že jej bolo veľkou cťou byť prvou dámou.

Rozvod či sťahovanie?

Americkí novinári však vypátrali aj celkom iné veci. Krátko po novembrových voľbách, ktoré dosluhujúci prezident USA Donald Trump prehral, sa v prípade manželského páru často skloňoval rozvod. Ako tvrdili bývalé spolupracovníčky prvej dámy, Melania vraj čakala na koniec svojho manžela v úrade. Dnes sa však zdá, že je všetko inak. 

Melania Trumpová je podľa zdrojov z jej blízkeho okolia nastavená na veľké sťahovanie už celé mesiace - spoločne s manželom a synom. „Melania chce len ísť domov“ cituje CNN zdroj z blízkeho okolia. 

Ako zistila televízia CNN, ešte v novembri poverila Trumpová svoju blízku spolupracovníčku Marciu Lee Kellyovú dôležitou úlohou. Keďže Kellyová v minulosti pôsobila v Bielom dome na odbore, ktorý sa zaoberal ekonomickými a rozpočtovými záležitosťami, mala tam stále dobré kontakty. Prvá dáma chcela vedieť jediné – či má právo na nejaké fondy aj po odchode jej manžela z funkcie.

Odpoveď, ktorú dostala, ju istotne nepotešila. Nemá žiadny nárok. Jediná možnosť pre bývalé prvé dámy je ročná renta, ktorú im z rozpočtu posielajú v prípade smrti exprezidenta. Svedčí to však o jednom – Melania nič nenecháva na náhodu a chce byť pripravená.

Napokon prišlo rozhodnutie, že sa rodina presťahuje. A to nielen z rezidencie v Bielom dome, ale aj zo svojho bývalého domova – apartmánu v mrakodrape Trump Tower v New Yorku.

Melania - sťahovanie na Floridu

Trumpová si objednala služby dizajnéra Thama Kannalikhama, ktorého si najala aj v roku 2017, aby zariadil súkromné priestory rodiny v Bielom dome. Bytový architekt sa celú jeseň sústreďoval na Trumpov golfový klub Mar-a-Lago na floridskom Palm Beach, tvrdí CNN. To by sa malo stať oficiálnym sídlom rodiny. 

„Bude to ako naveky bývať v krásnom hoteli,“ hovorí Laurence Leamer, autor knihy o Trumpovom oddychovom raji na Floride. Podľa neho tu majú svoj apartmán aj Melaniini rodičia Knavsovci, ktorí tu často trávia čas.  

O tom, že kroky Trumpovcov zrejme budú viesť na Floridu svedčí aj fakt, že prvá dáma sa zaujímala o možnosti škôl v okolí pre svojho 14-ročného syna Barrona. Ten podľa všetkého nedokončí školský rok na súčasnej súkromnej škole, ktorú navštevuje, ale práve na jednej zo škôl na Floride. Jeho matka plánuje spraviť presný opak, než urobila pred štyrmi rokmi, keď celé mesiace ostávala bývať v New Yorku len kvôli školskej dochádzke syna.

Prečo sa rozhodla vymeniť svoj milovaný New York za Floridu? „Melania vie, že len tu jej muž nájde útočisko. Nie je to totiž typ exprezidenta, ktorý objaví pokoj pri písaní memoárov alebo maľovaní obrazov,“ hovorí jeden zo zdrojov „Členovia klubu mu pohladia ego,“ dodáva Leamer.

Trumpovi sa pobyt v Bielom dome kráti. Už 20. januára sa má konať inaugurácia Joea Bidena. Kvôli incidentu v Kongrese však Trump čelí už druhému impeachmentu, teda snahe o odvolanie. Kongresmani to chcú stihnúť do konca jeho volebného obdobia.

Tak či onak, Trump odmieta uznať porážku a vyhlásil, že sa na inaugurácii nezúčastní. Dá sa predpokladať, že nedorazí ani jeho manželka.