Keď sa ich otec stal 44. prezidentom Spojených štátov amerických, mala Malia 10 a Sasha len sedem rokov. Z bezstarostných školáčok sa stali jedny z najsledovanejších dievčat nielen v Spojených štátoch, ale aj na celom svete. A hoci sa otec Barack a mama Michelle všemožne snažili zabezpečiť im čo najväčšie súkromie, nedalo sa to celkom. Boli to prvé dcéry USA.

Dnes sa snažia žiť ako ich vrstovníci. Malia si po skončení strednej školy dala rok pauzu, no nezaspala na vavrínoch. Keďže sa už dlhodobo zaujímala o filmy a kultúru, získala štipendium a spolupracovala so škandalóznym producentom Harveyom Weinsteinom. Ten bol neskôr obviňovaný so sexuálneho zneužívania. Kým sa však Weinsteinov škandál naplno rozvinul, Malia už zarezávala inde.

Mladá žena nasledovala akademické kroky svojich rodičov a ako svoje pôsobisko si vybrala univerzitu Harvard. Ako každý iný mladý človek, aj ona má rada zábavu a objavila sa spolu s priateľmi napríklad na hudobnom festivale Lollapalooza v rodnom Chicagu. A že nie je iná ako jej vrstovníčky dokazuje aj fakt, že tam stratila telefón.

Malia a Sasha - bežný život tínedžeriek

Okrem toho, že Malia je považovaná za trendsetterku, dala sa aj na ekoaktivizmus. Spolu s partiou kamarátov na filmovom festivale Sundance protestovala proti výstavbe ropovodu. Stretla sa aj s inou známou mladou dámou, nositeľkou Nobelovej ceny Malalou Júsufzajovou, s ktorou sa rozprávali o vzdelávaní dievčat. To je téma, ktorej sa venovala spolu s mamou a babkou ešte v Bielom dome. 

🛒  [ Starostlivosť proti starnutiu pleti a proti vráskam na Yves Rocher kliknite tu:]

Ako to býva u známych ľudí, aj na Obamove sestry stále poľujú zvedaví fotografi. Maliu zvečnili s fľašou alkoholu v čase, keď ešte nebola plnoletá. Novinári tiež vypátrali, že chodí s Britom Rorym Farquharsom, s ktorým pofajčievala na ulici.

Mladšia Sasha už od malička zbožňovala hudbu a tanec. Jej obľúbené kapely sú One Direction či Jonas Brothers, no zbožňuje aj Rihannu či Beyoncé, s ktorou sa vďaka dobrým vzťahom s jej otcom aj niekoľkokrát stretla. Aj ona chcela žiť životom bežnej tínedžerky a rodičia jej to dopriali. Ako stredoškoláčka si privyrábala pri kase v reštaurácii. Teraz je už zo Sashe vysokoškoláčka, študuje na univerzite v Michigane.

Cez školský rok bývajú obidve sestry na internáte. Na jar, keď vo svete začal zúriť koronavírus, však školy a internáty úrady uzavreli. Preto sa aj ony vrátili k rodičom a študovali z domu cez internet.

Na časy v Bielom dome spomína ich mama Michelle nielen vo svojej bestsellerovej knihe Môj príbeh (Becoming), ale aj v rovnomennom dokumente, ktorý natočila streamovacia spoločnosť Netflix.

Michelle priznáva, že osem rokov v Bielom dome bolo pre ňu náročných hlavne ako pre mamu. „Strachovali sme sa, či každá oslava, na ktorú pôjdu, bude bez alkoholu. Musela som poznať každého rodiča, takže každý víkend bol pre mňa ťažký,“ povedala v rozhovore s moderátorkou Oprah Winfrey.

Dievčatám chceli rodičia dopriať čo najnormálnejší život a keď mama kvôli povinnostiam prvej dámy nestíhala, nastúpila stará mama Marian Robinson, ktorá sa tiež prisťahovala do Bieleho domu. 

Malia a Sasha - život v Bielom dome

Obamová priznala, že musela prosiť zamestnancov v rezidencii, aby dievčatá neobsluhovali. Vedela, že je dôležité, aby sa o seba postarali samé. „Hovorila som im, že si musia vedieť ustlať postele, upratať izbu aj poskladať bielizeň. Nebudú tam žiť naveky a ja nechcem vychovať deti, čo si nevedia ustlať,“ spomína. Rodina si zaobstarala aj dvoch psov. O Sunnyho a Bo sa museli starať dievčatá a mama trvala na tom, aby aj ony mali svoje povinnosti. Takto ich postupne pripravovala na bežný život.  

🛒 [Kulinárske gurmánske zážitky s kuchynskými pomocníkmi TESCOMA -  zľava na všetko 20%]

Mať otca prezidenta je však aj celkom výhodné. Malia si totiž napríklad vyskúšala rolu prekladateľky, keď svojmu otcovi na Kube tlmočila zo španielčiny. Šoférovať ju tiež učili agenti, ktorí robili ochrankárov jej otcovi.

Keď v januári 2017 opúšťali Biely dom, z dievčat boli mladé ženy. Keďže mladšia Sasha mala do konca strednej školy ešte ďaleko, rodičia sa rozhodli, že ostanú žiť vo Washingtone a nevrátia sa do Chicaga, ktoré bolo kedysi ich domovom. No ich dievčatá už celkom normálny život nikdy nebudú viesť. Neustála prítomnosť ochranky sa stala ich bežnou rutinou a musia si dávať pozor na svoje súkromie, pretože svet sa o Obamove dcéry stále zaujíma. 

Keď sa ich otec stal prezidentom, dievčatá mali desať a sedem rokov.  Foto - TASR/AP

Michelle Obamová - rady dcéram 

Keď sa mamy Michelle pýtala moderátorka Oprah Winfrey ešte začiatkom tohto roku, aké odporúčania dáva svojim dcéram, mala jasnú odpoveď. „Radím im, aby kráčali po svojej vlastnej ceste,“ povedala.  

„Nemôžu sa definovať tým, že sa pozerajú jedna na druhú, alebo na mňa či na svojho otca. Musia si nechať čas na spoznanie seba samej - dať si chvíľku a prísť na to, kým chcú byť, nie tým, koho si myslia, že chcem, aby boli, nie tým, čo žiada  zvyšok sveta, ale naozaj premýšľať o tom, ako chcú formovať svoje životy a ako sa chcú pohybovať na tomto svete. Takže nechcem, aby sa merali podľa vonkajších vplyvov a pre mladé dievčatá je to ťažké," povedala Obamová.

Ako každá mama však priznáva, že odchod dcér z rodného hniezda bol pre ňu ťažký a tým, ako ich bombarduje odporúčaniami, im asi lezie na nervy. „Píšem im, že je dôležité, aby zjedli aj niečo zelené,“ vtipkovala. 

O tom, že bývalá prvá dáma má zdravý vzťah so svojimi dcérami svedčí aj spomínaný dokument. Sasha v ňom vyhlásila: „Som pyšná na to, čo mama dokázala a myslím si, že to je najdôležitejšia vec v živote človeka, aby bol na seba hrdý.“