Političky Simona Petrík a Irena Bihariová sa nafotili ako fínska premiérka Sanna Marin, aby upozornili na stereotypy, ktoré vládnu pri posudzovaní žien v politike. Sanna Marin nedávno vyvolal kritiku za to, že sa pre módny časopis nechala nafotiť v saku s hlbokým výstrihom a šperkom lokálnej značky. Pod sakom nemá nič.

“Ako politička som si už zvykla, že bývam často na sociálnych sieťach posudzovaná. OK, pokiaľ ide o moju prácu, je to legitímne. Veď preto som aj do politiky išla – aby sa moje myšlienky a návrhy dostali k čo najviac ľuďom a v ideálnom prípade im pomohli alebo zlepšili ich kvalitu života. A vždy som otvorená spätnej väzbe alebo novým podnetom.

Komentáre k vzhľadu političiek

Ale pokiaľ má verejnosť či médiá pocit, že môžu verejne komentovať, aké je nevhodné, aby som si dala na fb/IG fotku z dovolenky v plavkách alebo mi písať, ako sa mi ale že vôbec nehodia tie moje okuliare, vtedy sa moja tolerancia začína rýchlo blížiť k nule,” napísala na sociálnej siti Simona Petrik. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

POĎME BÚRAŤ ŠKODLIVÉ STEREOTYPY Fínska premiérka @sannamarin sa nechala vyfotiť s lokálnym fínskym šperkom v saku s hlbokým výstrihom. No a čo, poviete si. Ale nie všetci. Mnohí iní si povedia: „To je príliš. To je absolútne nevhodné. Dehonestuje tým svoju prácu a postavenie.“ Naozaj? Prečo by to tak malo byť? Ako politička som si už zvykla, že bývam často na sociálnych sieťach posudzovaná. OK, pokiaľ ide o moju prácu, je to legitímne. Veď preto som aj do politiky išla – aby sa moje myšlienky a návrhy dostali k čo najviac ľuďom a v ideálnom prípade im pomohli alebo zlepšili ich kvalitu života. A vždy som otvorená spätnej väzbe alebo novým podnetom. Ale pokiaľ má verejnosť či médiá pocit, že môžu verejne komentovať, aké je nevhodné, aby som si dala na fb/IG fotku z dovolenky v plavkách alebo mi písať, ako sa mi ale že vôbec nehodia tie moje okuliare, vtedy sa moja tolerancia začína rýchlo blížiť k nule. Keď si nedávno dala @lucia_duris_nicholsonova urobiť dredy, to bolo hejtu! Veľmi sa mi páčilo, ako naň reagovala, ale musela sa tomu vystaviť. Ja sa pýtam, prečo by mala? V čom jej dredy narúšajú jej prácu? Prečo by mala druhým vysvetľovať svoj vkus? Podobne takto zhruba pred rokom pretriasané ako škandál odrasty vo vlasoch prezidentky @zuzana_caputova Mužom – politikom nikto nevyčíta šediny, plešinu, akné na tvári, väčšie brucho, krivé zuby, či nemoderný oblek. Tak to prosím prestaňme robiť ženám. Pretože to, že to ako spoločnosť robíme, nám dáva jasné zrkadlo nerovnosti medzi mužmi a ženami. Ja chcem tieto škodlivé stereotypy búrať, a preto som so Sannou. #imwithsanna @zeny_spolu

Príspevok, ktorý zdieľa Simona Petrík (@simi_spolu),

 

Pripomenula podobnú situáciu europoslankyne Lucii Ďuriš Nicholsonovej, ktorá si nedávno zmenila účas a dala si dredy. I komentáre na odrasty prezidentky Zuzany Čaputovej. “ V čom jej dredy narúšajú jej prácu? Prečo by mala druhým vysvetľovať svoj vkus? Podobne takto zhruba pred rokom pretriasané ako škandál odrasty vo vlasoch prezidentky,” napísala Petrík.

Vzhľad mužov v politike sa podľa nej takmer vôbec nekomentuje. “Mužom – politikom nikto nevyčíta šediny, plešinu, akné na tvári, väčšie brucho, krivé zuby, či nemoderný oblek. Tak to prosím prestaňme robiť ženám. Pretože to, že to ako spoločnosť robíme, nám dáva jasné zrkadlo nerovnosti medzi mužmi a ženami. Ja chcem tieto škodlivé stereotypy búrať, a preto som so Sannou,” dodala.

Fínsku premiérku podporila aj Bihariová

Fínsku premiérku podporila aj jediná predsedníčka politickej strany na Slovensku Irena Bihariová, ktorá vedie mimoparlamentné Progresívne Slovensko. 

"O čo horšie to majú slovenské ženy, ak sa ocitnú v riadiacej či exponovej pozícii na Slovensku. Hanbila som sa, keď som čítavala v diskusiách nechutné poznámky o „maskulinite“ Veroniky Remišovej, o „cigánskom výzore“ Lucie Ďuriš Nicholson, dokonca poznámky o prirodzených tehotenských zmenách v prípade Moniky Beňovej. V podstate som nechápala ani to, prečo sa pri Jankovskej alebo bývalej ministerke kultúry Laššákovej spotrebovalo toľko energie riešením ich výzoru a (ne)vkusu, keďže nám poskytli dostatok iných dôvodov na pranierovanie," napísla Bihariová.

Štúdie z roku 2010 ukazujú, že čím viac sa médiá venujú vzhľadu političiek, tým rýchlejšie klesá ich popularita. A je jedno, či o tom ako vyzerá informujú médiá negatívne, neutrálne alebo dokonca pozitívne. Aj keď budete političku chváliť čo má na sebe, vnímajú ju voliči a voličky podľa štúdie ako menej sebavedomú, menej efektívnú a menej zručnú.

To však neplatí pre mužov v politike. Keď pri nich spomeniete ich výzor alebo outfit, nemá to žiadny vplyv na ich popularitu.