Ak ste si mysleli, že sexizmus je téma len pre dospelých, je to omyl. Možno ste už aj v týchto stĺpčekoch viackrát čítali, že je to programové a je to od útleho detstva. Naposledy mi vyrazilo dych v hračkárstve – regál s nápisom dievčatá mal ružové žehličky a mopy. Regál pre chlapcov obsahoval sety pre lekárov, vedcov a archeológov. Predurčenie jasné už od malička – muži šéfujú, ženy muklujú.

Dvanásťročná skautka Julianne Speyer zo štátu Ohio napísala tento týždeň krátky stĺpček. Hovorí to, čo vieme už dávno – že sexizmus trápi aj malé deti. Pardon – konkrétne malé dievčatá. Julianne totiž bola na sprievode k Dňu nezávislosti 4. júla a na začiatku moderátor nazval chlapcov skautov ako „budúcich lídrov Ameriky“ a dievčatá skautky sa podľa neho „len zabávajú“. Julianne píše, že jej to prišlo veľmi sexistické a pohŕdavé. Považuje to za urážku dievčat a žien každého veku.

 

 

Nemusíme siahať ďaleko pre podobné prípady, dajme tomu vo verejnoprávnej RTVS. Roky som sa snažila presadiť, aby sme v štatútoch a etických kódexoch mali pre každého zamestnanca vo vysielaní rádia aj televízie pravidlá, ktoré zakazujú sexistické poznámky. RTVS to navyše ukladá aj zákon. Hnevalo to nielen mňa, ako vyhlásenú „radikálnu feministku“, ale aj ostatné kolegyne.

Vo vysielaní Rádia Slovensko sa totiž ráno často ozývali vtípky typu – prečo sú svadobné šaty žien biele? Pretože aj domáce spotrebiče sú biele. Prípadne ranná otázka pre poslucháčov verejnoprávneho Rádia Slovensko bola, že keď sú po novom tri ženy vo vedení súdnictva, aké ženské zbrane v práci poslucháčky používajú. Vyvrcholilo to vtipom o chemickom zložení ženy – podľa nášho moderátora sa žena používa na dekoratívne účely, obzvlášť v športových autách. Môže byť dobrou pomôckou pri relaxácii a je veľmi efektívne čistidlo. Je nelegálne vlastniť viac než jednu vzorku, hoci súčasne je možné ich spravovať viac, pokiaľ sa nachádzajú na rôznych miestach a nedostanú sa navzájom do priameho kontaktu.

 

 

Dámy a páni, toto všetko zaznelo v éteri rádia, ktoré si platia ženy úplne rovnako ako muži. Keď tento prihlúply vtip zavesili na facebook Rádia Slovensko, ľudí to tak rozčúlilo, že ho nakoniec admin stiahol. Nikto sa však nikdy za obsah doteraz neospravedlnil. Pre korektnosť uvediem, že toto všetko sa dialo ešte počas manažmentu Václava Miku. 

Napísala som najprv konkrétnemu moderátorovi. Žiadna odpoveď. Neskôr programovému riaditeľovi – žiadna odpoveď. Dodnes sa nič podobné nerieši a len nedávno, v roku 2018, ma dojali aj kolegovia v televízii v motoristickom magazíne. Ukončili svoj diel z autosalónu v Ženeve slovami, že tento rok chýbali na autosalóne krásne hostesky kvôli NEZMYSELNÉMU hnutiu #MeToo. Písať ďalší mail v momentálnom nastavení RTVS som sa už neobťažovala.

Pripíšte k tomu slovo GAZDINKA, ktoré používajú aj politici ako na bežiacom páse, prípadne MAMIČKA – to je stupídne už len zdrobnené, ale otcov po narodení dieťaťa nikto v politikách zamestnanosti nevolá oteckovia, pretože to nie je to jediné, čo ich definuje. Keď muž vrieska, je automaticky HYSTERKA/DRAMA QUEEN, a keď je muž citlivý, je PRIMADONA. Keď má byť niekto odolný a silný, má sa VZMUŽIŤ a poctivé ústne dohody sa volajú zásadne DŽENTLMENSKÁ DOHODA.

 

 

Už som tu o tom raz písala: Stereotypy, ktorým už od útleho veku musia čeliť dievčatá, sú nenormálne. Štúdie ukazujú, že je to naozaj od útleho veku a naprieč rôznymi kultúrami. Prieskum v 15-tich krajinách od amerického Baltimoru až po Peking ukázal, že chlapci od malička počúvajú, aby sa šli hrať von a zažívali dobrodružstvá, kým dievčatá majú zostať doma a pomáhať v domácnosti. Vo väčšine kultúr sú dievčatá varované, aby neprevzali iniciatívu vo vzťahoch a už od 10. roku (!) sú úplné presvedčené, že ich najväčšia devíza je ich vzhľad. Už 6-ročné dievčatá veria, že chlapci sú talentovanejší než ony.

Začína to blbými vtipmi vo verejnoprávnom rádiu, pokračuje bežnými rečami, končí serióznou diskrimináciou v práci alebo na škole. Jediné, čo ma teší je, že v Spojených štátoch to už začína prekážať aj 12-ročnej Julianne. Len u nás na tom ešte musíme popracovať.

Tak pracujme, ženy v meste! Pekný letný týždeň!