Hillary Clintonová je prvou ženou v histórii, ktorú za prezidentskú kandidátku nominovala jedna z dvoch veľkých politických strán, médiá píšu o historickom momente. Vnímajú to tak aj Američania? Skôr ženy alebo muži?

“Určite vnímajú - a ženy oveľa viac, ako muži. Respondentky, s ktorými som teraz počas konventu demokratov hovorila, hneď ako prvý dôvod, pre ktorý ju budú voliť uvádzali, že Hillary Clintonová je konečne niekto, kto rozumie ich problémom. Napríklad nerovnému ohodnoteniu v práci. Priemerná Američanka dnes zarába len 79 centov z každého jedného dolára, ktorý zarába muž pri vykonávaní tej istej práce. Ohodnotenie je ešte horšie, pokiaľ ide o Afroameričanku alebo hispánku. Černoška zarába v priemere len 60 centov a hispánka dokonca len 55 centov z každého dolára, ktorý zarobí muž. Na nominačnú slávnosť priviedlo mnoho mám svoje malé dcéry, hoci sa skončila krátko pred polnocou. Chceli, aby ich dcéry zažili tento moment. Šesťročná Abigail cestovala s mamou až z New Orleans, v horúčavách v aute cez pol Ameriky, lebo na letenky nemali. Na tričku mala popripínané odznaky s fotkami Hillary. Keď som sa jej spýtala, prečo ich má na sebe, bez zaváhania odvetila, že Hillary bude prezidentka, aby keď vyrastie, aj ona mohla byť. Jej mama mi potom hovorí, že v ich rodine si veľmi dobre pamätajú segregáciu, starká Abigail sa pre útlak v detstve dodnes cíti ako občianka druhej kategórie - a ona nechce, aby sa tento pocit, ktorý je súčasťou ich rodinnej histórie, preniesol na jej dcéru.”

 

Clintonová vo svojom prejave na nominačnom zjazde poďakovala za možnosť preraziť „sklenený strop“, neviditeľnú bariéru, ktorá bráni dostať sa ženám do vysokých funkcií v politike či biznise, hoci majú kvalifikáciu i skúsenosti. Berú to Američanky ako problém? Bojujú so skleneným stropom?

“Slovenky, keď sa stretávajú so “skleneným stropom” počas budovania kariér, si často mylne myslia, že v Amerike by sa im nestalo, že niečo si oddrú na projektoch a nakoniec šéf povýši ich lenivého kolegu. Alebo, že po tom, čo sa ich kolegovi narodí dieťa, pri najbližšej príležitosti mu zvýšia plat, zatiaľ čo žena po narodení dieťaťa je zrazu na obtiaž a v očiach šéfov oslabuje výkonnosť tímu, lebo si pýta extra voľno, keď potrebuje odviezť dieťa k lekárovi alebo odísť z práce presne po skončení pracovnej doby, aby vyzdvihla dieťa zo škôlky. Opak je pravdou. So skleneným stropom bojujú ženy takmer všade na svete, aj tu v Spojených štátoch. Len teraz sa - aj vďaka tomu, že Hillary bojuje o prezidentský úrad, o tom začalo viac hovoriť. Hlasy od slobodných matiek má preto isté. Ženy na konvente najhlasnejšie skandovali jej meno vo chvíli, keď povedala, že presadí takú politiku, aby škôlky boli dostupné pre všetky deti a firmy sa museli ženám podieľať finančne na materskej. Dnes len tri štáty z 50-tich garantujú ženám materskú dovolenku 6 týždňov, teda nútia firmy, aby za toto obdobie ženám zaplatili časť platu a držali im pracovné miesto. Tu v Spojených štátoch ide o revolučný návrh, ktorý republikáni považujú za zavádzanie socializmu.”

 

 

Clintonová zmenila stratégiu a na nominačnom zjazde demokratov otvorene bojovala o ženské voličky, hoci v kampani 2008 nezdôrazňovala svoju úlohu bojovníčky za ženské práva. Je to zmena? Prípadne neistota, či vyhrá?

“V týchto primárkach čelila inému protikandidátovi. Nebojovala proti Barackovi Obamovi, ale Berniemu Sandersovi, ktorého mladé voličky milujú, až 90 percent mileniánok by chcelo za prezidenta Sandersa a nie Clintonovú. Považujú ho za viacej autentického a morálnejšieho. Mne sa nezdá, že by v roku 2008 počas primárok bojovala o ženské voličky menej, než teraz. Iné to je teraz preto, že už je nominantka a ide bojovať o Biely dom proti Donaldovi Trumpovi. Tak ďaleko sa v roku 2008 nedostala, preto nemala taký veľký mediálny priestor, ako má teraz. Navyše, Donald Trump sa o ženách často vyjadruje hanlivo a sexisticky. Nazval ich “tlstými prasnicami”, “fenami”, “nechutnými zvieratami”, “flákačkami”, “zlatokopkami”, jednu z najprominentnejších moderátoriek republikánskej Fox News nazval “štetkou” len preto, že bola kritická na jeho adresu, inú reportérku celonárodnej NBC News okríkol: “buď ticho”, keď sa ho pýtala relevantné otázky a nenechala sa odbiť tým, že jej skákal do reči. Tým, ako sa Trump vyjadruje, vytvára v očiach mnohých voličiek dojem, že ženy považuje za estetické objekty pre potešenie mužov. Vojačky, napríklad, podľa neho musia počítať s tým, že budú sexuálne napadnuté. V jeho reality show The Apprentice ženám radil, aby sa v biznise spoliehali na svoj sexappeal. A naopak, keď Elizabeth Beck, právnička, ktorá cez pojednávanie proti Trumpovi požiadala o prestávku, aby mohla odsať materské mlieko pre svoju dcéru, zahriakol ju, že je nechutná. Sexisticky útočí aj na Hillary Clintonovú. Známy je tweet, v ktorom napísal, že ako môže uspokojiť Ameriku, keď nedokáže ani svojho manžela. Čo sa dotklo aj mnohých republikánok. Toto všetko sú nahrávky na smeč pre Clintonovú. Politická riaditeľka jej kampane Amanda Renteria v rozhovore pre RTVS povedala, že v najbližších dňoch toto všetko proti Trumpovi použijú.”

 

Alena Taranová, korešpondentka RTVS vo Washingtone. 

 

 

Zdalo by sa, že súboj ženy, ktorá sa v politike pohybuje 23 rokov a populistického miliardára bude jasnou záležitosťou v prospech Clintonovej. Prieskumy ukazujú tesný súboj. Prečo?

"Je to dokonca dlhšie, Hillary Clintonová je na politickej scéne 40 rokov. To len my v Európe máme sploštený uhol pohľadu na ňu, lebo to počítame zasa len cez optiku jej muža - vieme o nej odkedy bol na scéne Bill Clinton. Hillary Clintonová sa po skončení prestížnej vysokej školy mohla stať právničkou, namiesto toho si vybrala prácu pre Children’s Defense Fund, nadáciu na ochranu detí. Teraz na konvente pred jej nominačným prejavom premietali nie veľmi známe fotografie, ako chodí od dverí k dverám a zbiera peniaze na programy, ktoré zlepšili život tisícom detí z chudobných, hlavne afro-amerických rodín, a takisto postihnutých detí, ktoré ešte v 70.tych a 80.tych rokoch nemali zaručené právo na vzdelávanie medzi zdravými vrstovníkmi. Mala len 27 rokov, keď sa do Alabamy vybrala prezlečená za ženu v domácnosti, aby v teréne pozbierala príbehy, vďaka ktorým neskôr na súde dokázala, že tamojší štátny systém robil všetko preto, aby triedy v školách udržal čisto “biele”, a takisto, že černošskí chlapci boli už v tínedžerskom veku najímaní firmami do zamestnaní, v ktorých dreli rovnako ako dospelí muži. Práve preto má dnes takú veľkú oporu v afroamerickom elektoráte. Černosi jej to v dobrom nikdy nezabudli. Preto boli od začiatku na strane Hillary a nie na strane Bernieho Sandersa, ktorého program bol ešte oveľa viac sociálne orientovaný, než Clintonovej. Toto mal na mysli jej muž Bill, keď v utorok počas svojho prejavu Američanom na konvente povedal, že rečniť pred publikom je zábava, dosahovať výsledky v práci v teréne je ale oveľa náročnejšie - a v tom je jeho žena lepšia, než bol on. Narážal na kritiku, ktorú Hillary často počúva, že nevie vytvoriť “chémiu” s divákmi počas svojich prejavov, v čom zasa Bill Clinton exceluje. Ona roky dosahovala výsledky. Ako jedna z mála politikov v dnešnom Washingtone dokázala spolupracovať s republikánmi. Osem rokov v Senáte, aj ako prvá dáma. Dodnes má vďaka legislatíve, ktorú sa jej podarilo presadiť, viac ako 8 miliónov detí zo znevýhodnených rodín nárok na zdravotné poistenie. Známy je aj jej výrok v OSN z roku 1995, že “ľudské práva sú právami žien, a práva žien sú raz a navždy ľudskými právami”, čo povedala v kontexte vrážd a mrzačenia detí hneď po narodení v krajinách tretieho sveta len preto, že sa narodili ako dievčatá a nie ako chlapci. Tesný súboj s Donaldom Trumpom to ale bude práve preto, že Clintonová je na scéne spomínaných 40 rokov.”

 

 

Veľa sa v kampani spomína ženská karta. Môže rozhodnúť voľby?

“Môže v prípade, že ženy pôjdu disciplinovane voliť. Tvoria polovicu elektorátu - a to aj v štátoch, ktoré voľby rozhodnú. Ide o sedem - osem štátov, tzv. “Swing States”, v ktorých ťažko predpovedať výsledok, pretože tam žije mnoho nezávislých voličov, ktorí raz volia ako demokrati, inokedy ako republikáni. Teraz sa tu často spomínajú voliči z tzv. “Rust Belt” štátov, ktoré sú dlhodobo postihnuté vysokou nezamestnanosťou nižšie vzdelaných mužov, belochov, ktorí o prácu prišli po tom, čo americký priemysel presunul svoje robotnícke miesta do lacnejšej Číny a Južnej Ameriky. Na tieto štáty si robí zálusk Donald Trump a čísla potvrdzujú, že tam má šancu. Ženy by mohli tento výsledok zamiešať - ak budú voliť opačne, než ich manželia. Fenomén, ktorý v týchto prezidentských voľbách nie je výnimočný, a to naprieč všetkými socio-ekonomickými vrstvami. Clintonovej pomáha aj stále vysoká popularita prezidenta Baracka Obamu medzi nezávislými voličkami.

 

 

Je skutočnosť, že je Clintonová žena, aj jej nevýhodou?

“Mne osobne sa zdá, že to je jej výhoda. Hodnotím to na základe rozhovorov s voličmi na oboch stranách politického spektra, aj mužmi, aj ženami. Neviem, či sú na toto nejaké dáta, podľa ktorých by mala vyššiu šancu, ak by bola muž. Nevýhodou je akurát to, že musí bojovať so sexizmom. Zatiaľ som nepočula, že by niekto kritizoval Trumpa za to, aké kravaty si vyberá, alebo akú má postavu. Karikaturisti si za objekt svojich vtipov vyberajú nanajvýš tak jeho účes. Naopak, Clintonová je často pod paľbou za to, ako je namaľovaná, učesaná, aké má šaty, doplnky, ako sa smeje, alebo nesmeje. Všimla som si, že v posledných mesiacoch to vyriešila tým, že si dala našiť desiatky nohavicových kostýmov jedného a toho istého strihu, len v rôznych farbách. Teraz, počas nominačného konventu si napríklad obliekla biely. Farbu sufražetiek, ktoré bojovali za volebné právo žien pred viac ako sto rokmi. Možno si v tomto dala poradiť od Angely Merkelovej, ktorá podobné sexistické narážky v Nemecku zarazila tiež vďaka farebným sakám, ktoré si dala našiť, nosí ich ako uniformu a hotovo, bolo po rečiach.”

 

Čo Clintonovej najviac uberá na popularite?

“Práve to, že je na scéne tak dlho. To, že je súčasťou establišmentu. Republikáni si preto vybrali Donalda Trumpa, a takisto viac ako 13 miliónov demokratov chcelo radšej Bernieho Sandersa, než Clintonovú, pretože už neveria tradičným politikom. Ekonomická situácia strednej vrstvy za posledné roky nielenže stagnuje, ale čoraz viac Američanov padá do nižšej strednej vrstvy až chudoby. Robia 40 hodín týždenne, za 7 dolárov a 25 centov na hodinu, čo je minimálna mzda, a ledva z toho poplatia svoje účty. Títo ľudia môžu rovno zabudnúť na to, že by si mohli dovoliť poslať svoje dieťa na vysokú školu. Hillary Clintonová navyše nesie na pleciach bagáž škandálov jej manžela, ale aj svojich vlastných. Štyria americkí občania, vrátane veľvyslanca, zahynuli v Benghází v Lýbii počas útoku teroristov, keď bola ministerkou zahraničných vecí. Republikáni ju obviňujú, že je za ich smrť osobne zodpovedná, pretože dostatočne nezabezpečila ochranu tamojšieho zastupiteľského úradu. Takisto, mnohí Američania prestali veriť jej úsudku, odkedy vyšlo najavo, že si v nezabezpečenej sieti preposielala so svojimi zamestnancami aj správy s označením “prísne tajné”. Je to podľa nich znak arogancie moci, že si niečo také dovolila.”

 

Ovplyvňuje teba ako ženu pri spravodajstve možnosť, že by sa Clintonová mohla stať prvou prezidentkou? 

„Nie, neovplyvňuje. ale keby bola muž, tá predvolebná chémia Trump-Clintonová by bola namiešaná inak, a tým pádom by bola iná celkovo atmosféra boja. Pokrývala som aj voľby 2012, kde bojoval Romney a Obama, pristupovala som k tomu rovnako zodpovedne a s rovnakým nasadením. V spravodajstve robím už 15 rokov.“

 

S komentátorkou a ikonou spravodajstva NBC News Andreou Mitchell.

 

Trumpa sa, napriek jeho nevyberaným vyjadreniam na adresu žien, chystá voliť veľa mladých Američaniek. Ako to?

“Toto je tvrdenie Trumpovej kampane, ktoré nie je potvrdené žiadnymi dátami. Je možné, že nejaká časť podporovateliek Bernieho Sandersa bude voliť Trumpa, pretože ho vnímajú ako anti-establišmentového kandidáta. Ale mladé demonštrantky, s ktorými som teraz robila rozhovory počas protestov vo Philadelphii napríklad všetky do jednej tvrdili, že keď nemôžu Sandersa, budú voliť zelenú nezávislú kandidátku Jill Steinovú. A áno – jedine, ak sa na to pozrieme takto, v konečnom súčte hlasov to bude znamenať, že dali hlas Trumpovi, aj keď nepriamo. Do volieb je ale ešte 100 dní a mnohé z nich predpokladám vypočujú volanie svojho obľúbeného Bernieho Sandersa, a nakoniec dajú hlas Clintonovej. Tento trend sme videli už počas uplynulého týždňa. Demonštrácie výrazne utíchli po tom, čo Sanders svojich stúpencov vyzval, aby sa preskupili za Clintonovú. Taktiež, v Clevelande na konvente republikánov, tých mladých žien až tak veľa nebolo. Zúčastnený elektorát bol výrazne biely a výrazne starší ako priemer.”

 

 

Aký veľký fenomén je Donald Trump?

“Obrovský. Keď vezmeme do úvahy fakt, že Spojené štáty sú krajinou prisťahovalcov, taviaci sa kotol kultúr a náboženstiev, ktoré spolu žijú vedľa seba po desaťročia, a zrazu príde niekto, kto začne z úpadku krajiny viniť prisťahovalcov, lebo “berú prácu Američanom”, kto chce na hranici s Mexikom vystavať múr, lebo “Mexičania sem privážajú kriminalitu, drogy a znásilňujú naše ženy”, kto chce moslimom zakázať vstup do krajiny, čo je v rozpore s Ústavou Spojených štátov, kto obranu spojencov v NATO podmieňuje ich rozpočtovou disciplínou - a toto mu v praxi funguje. Je to fenomén a zároveň budíček pre vlády demokratických štátov na celom svete. Napríklad Brexit Trump používa ako dôkaz toho, že Američania urobia len dobre, keď sa rozhodnú rovnako ako Briti. Hlása izolacionizmus a protekcionizmus Spojených štátov. Predefinovanie medzinárodných obchodných zmlúv na bilaterálne. Šikovne narába s emóciou strachu, ktorý šíri a vzápätí sa pasuje do roly záchrancu, ktorý pozná riešenie. Kto sem prinavráti robotnícke džoby, ktoré firmy presunuli do Číny. Len ja sám to dokážem opraviť, povedal vo svojom nominačnom príhovore. Aj mnohí republikáni zdúpneli, pretože tu v Súpojených štátoch na to ľudia nie sú zvyknutí, takáto je skôr rétorika diktátorov. Donald Trump počas svojich kampaní nenarába s faktami. Používa emócie a jazyk robotníkov. Krátke úderné vety. Nálepkuje Clintonovú ako sa nálepkujú deti prezývkami na základnej škole. Mainstreamovým médiam trvalo niekoľko mesiacov, kým začali akceptovať, že takto sa vyjadruje najúspešnejší kandidát republikánov. Kolegyňa z denníka The Washington Post mi hovorila, že musela najprv prepísať slovo po slove desiatky citátov z diktafónu, až potom jej došlo, že “what you see is what you get”, že nič sofistikovanejšie a menej alarmujúce to už nebude. V porovnaní s návrhmi Donalda Trumpa, plány Clintonovej sú prepracované do detailov. Neoznámila zatiaľ žiadnu zmenu politiky bez toho, aby pre ňu mala oporu v rozpočte. Stratégovia ju varujú, že to musí celé zjednodušiť, že takéto komplikované veci teraz ľudia nechcú počúvať. Insideri tu vo Washingtone, ktorí ešte pred rokom tvrdili, že Trump nemá šancu, dnes často len bezradne myknú plecom. Trump podľa nich stiahol politiku do suterénu populizmu, kde fungujú instantné riešenia a emócie namiesto premýšľania. “Trump fenomén” navyše podporujú aj sociálne siete. Miliónom Američanov začali vyhovovať krátke, len 140-znakové správy na Twitteri. Analýzy a nezávislé overovanie faktov v mainstreamových médiach ich prestávajú zaujímať.

 

Clintonová s manželom, dcérou Chelsea, zaťom a vnukom Aidanom. 

 

Ako je možné, že jeho stratégia vyvolávania strachu a negatívnych emócií tak dobre funguje na Američanov?

“Funguje rovnako dobre na Američanov, ako funguje aj na Slovákov. Pre mnohých ľudí sa svet stal neznesiteľne rýchlym a komplikovaným. Ich prácu nahrádzajú roboty, berú im ju aj mobilné aplikácie. Minule mi taxikár hovoril, že je na dne, už sa nedokáže uživiť, lebo tu je Uber. Aj by volil Trumpa, akurát, že je pôvodom z Etiópie a je moslim, tak má z jeho rečí ešte väčší strach, než má z mobilných aplikácií, ale v mnohom dával Trumpovi za pravdu. Ľudí denne na sociálnych sieťach atakuje množstvo konšpirácií a médiá, ktoré tvrdenia politikov overujú a prinášajú fakty, sú zrazu v rozpore s videním sveta ich blízkych a kamarátov na Facebooku. Donald Trump napríklad viackrát tweetoval, že otec Teda Cruza bol zapletený do vraždy prezidenta Johna F. Kennedyho. Mala to dokazovať fotografia, na ktorej stojí vedľa Lee Harvey Oswalda. Odvtedy vídam na Facebooku komenty Trumpových podporovateľov, ktorí tomu bez zaváhania uverili a do dnes to používajú ako fakt pri útokoch na Teda Cruza.

Tu v USA sú navyše aj média podobne hlboko rozdelené ako je spoločnosť. Fox News, jedna z najúspešnejších televízií, je hlásnou trúbou republikánov a s nezávislým spravodajstvom nemá nič spoločné, na opačnej strane, úplne rovnaký prístup má hlásna trúba demokratov, MSNBC. Sú tu milióny ľudí, ktorí si iný kanál nezapli po celé roky. Žijú vo svojej bubline. Dostali sme sa do situácie, keď sa človek musí naučiť rozlišovať zdroje a overovať si to, čo počul alebo videl na Facebooku. To je náročné časovo aj intelektuálne, a bohužiaľ, väčšina ľudí na to nemá čas, ani chuť. Popri tom im ale narastá strach o vlastnú ekonomickú situáciu, a teraz navyše ešte aj strach z terorizmu - a Trump im ponúka rýchle pohodlné riešenie typu zatvorme hranice. Jeho voliči nechcú počuť, že ozajstné riešenia sú komplikované a budú stáť niečo nielen ich peňaženky, ale možno aj ďalšie životy vojakov, že to bude trvať roky a utečenecká kríza sa neskončí, pokiaľ sa nezlepšia životné podmienky v krajinách, odkiaľ ľudia utekajú.”

 

 

Víťazstvo ktorého z kandidátov by bola lepšia správa pre Slovensko?

“Hillary Clintonová sa jasne vyjadrila, že Severoatlantickú alianciu považuje za pilier národnej bezpečnosti USA a Článok 5 za nedotknuteľný. Na konvente ju podporil penzionovaný generál námornej pechoty John Allen. Na pódium prišiel s početnou skupinou veteránov boja proti terorizmu.  V Pentagone podľa neho panuje veľká nervozita z Trumpových návrhov. Krátko po skončení dal pre RTVS rozhovor, v ktorom Slovensko uistil, že ako členský štát NATO má armádu USA pevne za svojím chrbtom a verí, že takto to aj zostane, lebo Donald Trump v novembri prehrá.

Donald Trump Článok 5 podmieňuje rozpočtovou disciplínou členských štátov. Nedávno vyhlásil, že ak by Rusi napadli niektorý z Pobaltských štátov, najprv by sa pozrel, či si splnil povinnosť prispievania do spoločnej obrany, až potom by im išiel na pomoc. Krátko na to, Newt Gingrich, bývalý šéf Snemovne reprezentantov, o ktorom Trump uvažoval ako o svojom viceprezidentovi, vyhlásil, že Estónsko je vlastne predmestím Petrohradu a nie je si istý, či má zmysel riskovať preň nukleárnu vojnu. A v nedeľu v televízii ABC Trump so silným presvedčením oznámil, že Putin na Ukrajinu nepôjde. Keď mu moderátor povedal, že už predsa zabral Krym, začal tápať. Z rozhovoru vyplynulo, že o situácii na Ukrajine veľa nevie. V bezpečnostných kruhoch vo Washingtone panujú obavy. “ Trumpov šéf kampane, Paul Manafort, pracoval v minulosti pre viacerých ruských oligarchov a Donald Trump sa javí ako typ človeka, s ktorým by Vladimír Putin dokázal vytrieť dlážku,” povedal mi nedávno analytik konzervatívneho think-tanku. Prezident nie je jediný, kto považuje Trumpovu výzvu voči ruským hackerom, aby pomohli nájsť zmazané Clintonovej emaily, za ohrozenie národnej bezpečnosti. Trvalo viac ako 24 hodín, kým Trumpovi doplo, že čo to vlastne znamená, čo vypustil z úst. Svoje vyhlásenie dodatočne skorigoval. Vraj to myslel len ako sarkastický vtip. Bývalá šéfka diplomacie Madeleine Albrightová tvrdí, že ona vie, čo by sa u nás stalo, ak by Donald Trump vyhral: “Keď sa ho spýtali na Putina, Donald Trump odpovedal, že za vodcovstvo si zaslúži jednotku. Pravdou je, že Trumpovo víťazstvo v novembri by bol darček pre Vladimíra Putina. Viem, o čom hovorím, ušla som pred Železnou oponou. Veľmi dobre viem, čo sa stane, keď Rusi dostanú zelenú.”

 

Prečítajte si aj Republikáni zúria. Výstredný miliardár Trump urazil ženy, ktoré väčšinou volia demokratov