Dánska premiérka Mette Frederiksenová sa spamätáva po piatkovom útoku v center hlavného mesta Kodaň. Svoj sobotňajší program zrušila. V piatok na premiérku zaútočil muž, ktorý ju udrel. Utrpela šok a ľahké poranenia krku, inak vyviazla bez zranení.

Útočníka, ktorý údajne konal sám, zadržala polícia bezprostredne po incidente. Tridsaťdeväťročný muž zrejme nemal k útoku politický motív. Oznámila to dánska polícia po predbežnom výsluchu muža, ktorý bol až do 20. júna vzatý do väzby. Ďalšie informácie k útočníkovi ani jeho motívu polícia zatiaľ neposkytla, uviedla agentúra AFP.

Na dánsku premiérku zaútočil Poliak 

Útok sa uskutočnil dva dni pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) v Dánsku. „Náš súčasný pracovný predpoklad je, že incident nebol politicky motivovaný,“ uviedla polícia na sociálnej sieti X.

Dánska verejnoprávna stanica DR s odvolaním sa na podrobnosti zo súdneho pojednávania uviedla, že podozrivý je Poliak, ktorý sa v Dánsku zdržiava od roku 2019. Muž je obvinený z násilného činu proti osobe vo verejnej službe. Podľa sudcu všetko nasvedčuje tomu, že muž vedel, že osoba, ktorú napadol, je dánska premiérka.

Podozrivý pri súdnom pojednávaní odmietol, že by Frederiksenovú nenávidel a namiesto toho ju chválil ako "naozaj dobrú premiérku", uviedla stanica DR. Polícia bude motív činu naďalej vyšetrovať.

Miestne médiá uviedli, že muž zrejme pristúpil k Frederiksenovej a silne do nej strčil, keď prechádzala jedným z hlavných kodanských námestí. Po prvotnom vyšetrovaní sa polícia domnieva, že podozrivý udrel premiérku zovretou päsťou do pravej hornej časti paže. Podľa DR bol muž "pravdepodobne pod vplyvom drog a alkoholu".

Obžaloba pri vypočutí uviedla, že podozrivý v čase zatknutia mumlal a pôsobil neprítomne.

Na útok reagovala prezidentka Čaputová

Správu o útoku na predsedníčku dánskej vlády odsúdili politici a političky v Dánsku aj v zahraničí. Prezidentka Zuzana Čaputová v sobotu zaželala veľa síl dánskej premiérke Mette Frederiksenovej. “Násilie nemá v demokratických spoločnostiach miesto – všetci sa mu musíme postaviť,” napísala na sociálnej sieti X.

Útoky na politikov a političky berú ešte väžnejšie po atentáte na slovenského premiéra Roberta Fica v polovici mája.

Najmladšia premiérka Frederiksenová 

Frederiksenová je dánska politička, ktorá vo funkcii predsedníčky vlády úraduje od júna 2019. Od júna 2015 je lídrom tamojších sociálnych demokratov. Najmladšia premiérka v histórii Dánska si získala voličov a voličky ľavicovým ekonomickým programom, ale aj reštriktívnou azylovou politikou. V otázkach prisťahovalcov presadzuje rýchle deportácie a nepodporuje zlúčenie rodín, snaží sa počet prisťahovalcov zo zahraničia obmedziť.

Ako premiérka však zmenila postoj k imigrácii tým, že povolila viac zahraničnej pracovnej sily.

V roku 2020 bola Frederiksenová dánskymi internetovými novinami Altinget označená za „najeuroskeptickejšiu dánsku premiérku v histórii", pretože často kritizovala reakciu EÚ na pandémiu covidu-19 a jej očkovací program.

Rozvedená mama dvoch dcér sa do pozornosti médií v lete, keď kritizovala amerického prezidenta. Donald Trump vtedy zvažoval kúpu ostrova Grónsko, ktoré je územím Dánska. Premiérka mu odkázala, že najväčší ostrov sveta nie je na predaj a že takéto úvahy považuje za absurdné. Trump potom odložil plánované stretnutie s dánskou premiérkou. Frederiksenová jeho rozhodnutie prijala s "poľutovaním a prekvapením", na čo jej Trump odkázal, že sa správala "hnusne".