Všade okolo počujem, ako sa u nás kradne a podvádza, kto koľko nakradol a ako by mal ísť do basy. Kto chráni, či nechráni zlodejov. Všetci Robovia, Lacovia, ale aj iní ...ovia sú v tom namočení až po uši. Zvratky DPH páchnu a všetci vieme, že  niečo je zhnité v štáte slovenskom. Malo by sa to všetko zmeniť. Mali by prísť noví, poctivejší, takí, čo nekradnú, takí, čo nepodvádzajú, neskorumpovateľní.

Nuž ale, otázkou zostáva, prečo by sme mali mať poctivých politikov, keď sme nepoctivý národ? Veď predsa tí, čo spravujú náš štát sú len naše zrkadlo, sú jedni z nás. Kde máme teda istotu, že keď my zostaneme rovnako nepoctiví, postaví sa na naše čelo niekto, kto nebude kradnúť ani chrániť zlodejov?

Už dlhé roky mám rada jeden Rumiho citát: "Včera som bol chytrý, tak som chcel zmeniť svet. Dnes som múdry, tak chcem zmeniť seba." Politici nám ukazujú, akí sme. Ak nezačneme od seba, nemôžeme čakať ani zmenu na najvyšších miestach. Naša poctivosť začína tam, že nebudeme podvádzať na daniach, nebudeme obchádzať zákon, hľadať výnimky a podnikať "bez faktúr" takzvane "čistá ruka"! Byť poctiví voči susedom, voči priateľom aj voči sebe. Dodržiavať slovo aj termíny. Hovoriť pravdu do očí. Robiť veci tak, ako sa majú.

Zvykli sme si hovoriť: "Keď prestanú kradnúť politici, prestanem aj ja." Neviem celkom, či zmena prichádza zhora. Vždy sa mi osvedčilo začať od seba. Stačia malé veci, neprebiehať na prechode na červenú, keď nejde auto, nechodiť načierno ani jednu zastávku, nepridávať na 50, keď je tam štyridsiatka. Sú to drobnosti, ale keď to začnete pozorovať, zistíte, že podvádzame a klameme a robíme nepoctivé veci oveľa viac, než si uvedomujeme.

Keby sme sa my, slovenskí majstri sveta, my, čo chceme všetko hneď rýchlo, lacno a cez kamaráta svojho kamaráta vedeli zmeniť, som si istá, že by sme nemuseli chodiť kričať "Chyťte zlodeja!" Teraz to znie z našich úst síce odvážne, ale zároveň je to trošku na smiech. Možno sa zmení vláda, možno prídu noví poctivejší politici, no dajme si pozor, aby z nich vďaka našej mentalite a nastaveniu celej spoločnosti nestali opäť darebáčkovia.  

 

Prečítajte si aj Vitajte vo veku, ktorý je cool