Detská autosedačka je prvok automobilového príslušenstva, ktorý je určený na zaručenie pohodlia a bezpečnosti pre malého cestujúceho. Táto sedačka môže byť vytvorená v podobe kolísky, podsedáka alebo sedadla s vysokým operadlom, ktoré je inštalované na sedadle auta.

Dieťa stále rastie a naberá hmotnosť, preto sa tieto produkty líšia podľa toho, pre aký vek dieťaťa sú určené. Existujú 2 štandardy pre detské sedačky: R129 i-Size a ECE R44/04. R44/04 štandard rozdeľuje detské autosedačky na skupiny podľa hmotnosti dieťaťa: 0, 0+, 1, 2 a 3.

Detská autosedačka podľa výšky dieťaťa

i-Size vstúpil do platnosti v roku 2013 a detské sedačky rozdeľuje podľa výšky dieťaťa v cm. Oproti štandardu R44/04 ponúkajú tieto produkty lepšiu mieru bezpečnosti a pasujú do všetkých áut s upevňovacími bodmi ISOFIX. Systém ISOFIX umožňuje inštalovanie detských autosedačiek pomocou zabudovaných upevnení uložených pri zadných sedadlách (niektoré modely ich majú aj vpredu).

Detské autosedačky v autách, ktoré tento systém nemajú, sa inštalujú iba pomocou bezpečnostných pásov. Okrem toho, sedadlá s certifikátom i-Size si vyžadujú inštaláciu proti smeru jazdy až do veku dieťaťa 15 mesiacov. Tento štandard umožňuje jednoducho si vybrať detskú autosedačku na základe výšky dieťaťa.

Ako si vybrať detskú autosedačku

Mnoho i-Size produktov zahŕňa priemerný vek a výšku dieťaťa. Čo sa týka starostlivosti o príslušenstvo, môžete použiť produkty na umývanie bez obsahu rozpúšťadiel, spreje, špongie a kefy. Detské autosedačky niektorých modelov majú odnímateľné prvky čalúnenia, čo je veľmi pohodlné pri čistení a umývaní.

Postupujte podľa odporúčaní výrobcu auta ohľadom montáže detskej autosedačky, ak je vaše auto vybavené airbagmi. Ak sú v aute inštalované a aktivované airbagy, detskú autosedačku je potrebné inštalovať v smere jazdy. Pred každou jazdou skontrolujte upevnenia systému ISOFIX a bezpečnostné pásy. 

Autorom článku je www.Autodoc.sk