Ako detská lekárka na vlastnej koži zažíva krízu v pediatrii. Podľa Denisy Jaššovej sa budú kvôli nedostatku pediatrov musieť viac angažovať samotní rodičia. Aj kvôli tomu, aby boli dosť  informovaní, je veľmi aktívna na rôznych internetových poradniach, robí osvetu na Instagrame a napísala aj knihu o detskom zdraví.

Čo sú podľa nej najväčšie výzvy v pediatrii, prečo si vybrala tento odbor a kde sa vidí o pár rokov? To všetko hovorí v rozhovore pre Ženy v meste.

V poslednej dobe sa veľmi veľa hovorí o pediatrii. Mnohí experti bijú na poplach a hovoria o kríze. Vy viac vidíte pod povrch. Je to naozaj také vážne a čoskoro naše deti nebude mať kto liečiť?

"Bohužiaľ, áno. Situácia je z dlhodobého hľadiska vážna. V našom okrese – Piešťany - je síce momentálne obvodných lekárov dosť, ale takmer všetci sú v dôchodkovom veku – niektorí sú dokonca osemdesiatnici. Ak sa zo dňa na deň rozhodnú, že pôjdu do zaslúženého dôchodku, tak v našom okrese „to padne“. Ambulantná starostlivosť o zdravie detí sa nebude dať zabezpečiť."

Čo je teda podľa Vás najväčší problém v pediatrii?

Myslím si, že je to extrémne vysoký vek ambulantných pediatrov. Je to tak kritické, že môže nastať situácia, že o 10 rokov deti nebude mať v regiónoch kto liečiť. Zároveň je extrémne ťažké dostať sa k špecializáciam – ak si zoberieme, že z 95 percent sú pediatričkami ženy a špecializácie sa musia absolvovať na klinikách, je to pri rodinných povinnostiach a záväzkom voči oddeleniam vlastne nereálne pre väčšinu pediatričiek na Slovensku. Preto sa väčšina žien rozhodne „iba“ pre všeobecnú pediatriu a nepokračuje k ďalšej atestácii. Takto ale budeme mať na Slovensku postupne menej a menej špecialistov (detská neurológia, psychiatria, kardiológia, nefrológia a iné)."

Vedia starší kolegovia držať krok s novými trendmi?

"Každý lekár asi najviac profituje z toho, čo sa naučí počas prvých desiatok rokov praxe. Keďže ako lekári máme povinné sústavné celoživotné vzdelávanie, musíme „zbierať kredity“ práve tým, že chodíme na rôzne podujatia, kde sa nové trendy preberajú. Aj starší kolegovia na kongresy chodia a vzdelávajú sa. Je ale úplne normálne, že produkt, ktorý majú osvedčený za 30-40 rokov praxe, budú odporúčať ďalej, hoci možno medzitým prišiel na trh iný produkt. Trošku iné je to v liečebných postupoch. Aj tie sa menia s celkovým pokrokom medicíny. Tam by sme tie trendy mali všetci sledovať veľmi obozretne a liečiť podľa aktuálnych odporúčaní. Ja som nastúpila do práce v roku 2017, čo je iba pred 6 rokmi... ale odporúčania na liečbu sú už v niečom iné. Pokrok a výskum v medicíne ide naozaj rýchlo vpred."

Prečo podľa Vášho názoru mladí lekári netúžia po tomto odbore? Čím je podľa Vás tak náročný?

"Neviem, či netúžia. Veľa kolegov odradí práca s deťmi. Dieťa, tobôž novorodenec, vám nevie vyjadriť, čo ho bolí, čo ho trápi, ako sa cíti. Musíte preto veľmi dôsledne pracovať s informáciami od rodičov a často aj mať akýsi šiesty zmysel na odhalenie možnej patológie u dieťaťa. Aj tá práca s rodičmi mnohých kolegov odradí. Príčinou môže byť aj to, že pediatria nepatrí k finančne lukratívnejším odborom."

Prečo ste si Vy vybrali tento odbor? Nelákalo vás ešte niečo iné?

"Počas štúdia medicíny ma lákali rôzne odbory, ale pediatria nakoniec vyšla ako konečné rozhodnutie. Na pediatrii sa mi páči ten milý, hravý a usmievavý kontakt s deťmi, keď už je im dobre. Na druhej strane, deti by nemali byť choré, už vôbec nie vážne choré a to ma často zasiahne. O to viac, keď už som sama matkou. Zároveň sa mi páči to, že ako lekári vieme život detí veľmi ovplyvniť. Správnou prevenciou, očkovaniami, prikrmovaním sa dajú nastaviť naozaj dobré základy do života každého človeka. Toľko prevencie, koľko máme v rukách my, pediatri, nemá žiaden iný odbor v medicíne. Väčšinu času je to veľmi pekná práca."

Ako sa pozeráte na dnešných rodičov, sú viac vydesení?

"Nechcem to zovšeobecňovať. Sú rodičia, ktorí veľa vecí vedia správne vyriešiť doma. A sú rodičia, ktorých, nadnesene povedané, vystresuje aj záder na palčeku. Rodiny nežijú v komunitách ako kedysi, rodičia sa nemajú s kým poradiť. Vek rodičov je čoraz vyšší, často majú za sebou roky čakania na bábätko či tehotenské straty. To ide ruka v ruke s väčším strachom."

Ak majú viac vedomostí, ako sa s nimi komunikuje?

"Veľa z rodičov príde informačne pripravených. Len nie vždy správne. V tom množstve informácií je rodičom ťažké posúdiť, ktorá je tá správna. Niekedy sú absolútne hoaxy prezentované s takou vervou, že úplne zatienia racionálne vysvetlenie situácie. Nie je to tak iba v medicíne, ale v medicíne je to o to nebezpečnejšie."

Dá sa podľa Vás liečiť aj cez telefón? Mnohí lekári po pandémii viac ordinujú na diaľku, cez telefón alebo elektronicky...

"Veľa vecí sa určite dá skonzultovať cez telefón. Naši slovenskí pacienti sú zvyknutí skôr na osobný kontakt, ale na západe to už roky funguje inak. Na to, aby ste sa tam vôbec dostali k lekárovi, to už musíte byť naozaj chorý. Veľa vecí v zahraničí rieši kvalifikovaný nižší zdravotný personál či rôzne informačné brožúry, aplikácie, stránky. V medicíne je však stále jednou zo základných modalít vyšetrenie pacienta, a vo veľa situáciách to bez neho nejde."

Foto - archív DJ

Ste veľmi aktívna. Okrem svojej práce na oddelení aj radíte v internetových poradniach, robíte osvetu na Instagrame, kde máte takmer 34-tisíc sledovateľov, napísali ste knižku... Čo Vás vedie k takejto forme osvety?

"Keď to takto hovoríte, vyzerá to, že som (smiech). V úvode bola moja motivácia čisto profesijná – s čím viac prípadmi sa stretnem, tým „budem múdrejšia“. Tak som zobrala projekt online poradne – kde som zodpovedala vyše 10-tisíc rodičovských otázok. Neskôr, keď som počas materskej a rodičovskej dovolenky zostala mimo praxe, mi zasa medicína veľmi chýbala a mala som pocit, že viem rodičom aj z domu niečo odovzdať. Aby mali tie správne informácie, nie tie nesprávne. Lebo tých je na internete taktiež veľa. Knižka bola takým vyvrcholením všetkých mojich projektov – poradní, Instagramu. Mať niečo na papieri, k dispozícii nonstop, aj v offline svete."

Má Vaša kniha ambíciu zaplátať dieru na trhu? Chýbajú také publikácie pre rodičov?

"Pred napísaním knihy Zdravé dieťa som si prešla iné tituly s témou zdravia detí. Zistila som, že na našom trhu nie je podľa mňa žiadna taká, ktorú by som vedela niekomu odporučiť. Nejaké tituly napísané sú, ale žiadna od detského lekára, ktorý pracuje roky s deťmi. Žiadna od lekára, ktorý sa reálne stretáva s problémami rodičov a denne na ne odpovedá. Žiadna od matky, ktorá „si to už aj prežila prakticky“. Osobne si myslím, že v pediatrii, vzhľadom na alarmujúcu situáciu s počtom mladých lekárov, to speje k čoraz väčšej zodpovednosti rodičov za zdravie detí. Na to, aby mohli robiť rodičia správne rozhodnutia, musia byť správne informovaní. A práve na to vyšla publikácia Zdravé dieťa. Snažila som sa písať tak, aby obsahovala všetky informácie ohľadom zdravia a vývoja dieťaťa na jednom mieste a rodičia si tak nemuseli kupovať iné zdroje."

Kde vidíte svoju profesijnú budúcnosť?

"Mám ešte rok do atestácie vo všeobecnej pediatrii, potom by som sa rada ešte špecializovala. Mojím snom je špecializácia v detskej nefrológii, v ktorej už začínam nadobúdať isté skúsenosti. Chcem pokračovať v osvete, lebo to má podľa mňa obrovský zmysel. A ak sa trošku ustabilizujem, chcela by som pokračovať aj v tvorbe ďalších diel pre rodičov. Knižka Zdravé dieťa je v predaji iba mesiac, ale vyzerá, že dopyt je veľký. Viem presne, aké informácie sa do knihy nezmestili, a tak mám v hlave už nápad na ďalšiu časť. Uvidíme, ako to všetko skĺbim s rodinnými ambíciami, ktoré ešte tiež nie sú naplnené."