Čo znamenala pre Slovensko návšteva manželky amerického prezidenta Jill Bidenovej? Mala väčší význam ako len zdvorilostná návšteva prvej dámy?

“Návšteva prvej dámy USA Jill Bidenovej na Slovensku je pokračovaním série návštev vysoko postavených predstaviteľov USA u nás. V priebehu dvoch mesiacov Slovensko navštívil minister obrany Lloyd Austin, šéfka USAID Samantha Powerová a napokon prvá dáma Jill Bidenová. Zo strany USA je to voči Slovensku silný signál o tom, že nás vnímajú ako kľúčového spojenca a partnera a oceňujú naše aktivity najmä, ale nielen, v pomoci Ukrajine.”

Jill Bidenová sa stretla s ukrajinskou prvou dámou Olenou Zelenskou uprostred vojnového konfliktu. Aké posolstvo tým vyslala? Americký prezident Joe Biden pozvanie ukrajinského prezidenta neprijal…

“Zároveň išlo aj o prvé oficiálne verejné stretnutie Oleny Zelenskej od začiatku invázie, čím obe prvé dámy vyslali silný signál o vzájomnej dôvere a podpore medzi krajinami. Rozhodnutie Joea Bidena zatiaľ nenavštíviť Ukrajinu je pravdepodobne spojené so stále pretrvávajúcim silným bezpečnostným rizikom, ktoré cesty na Ukrajinu predstavujú. S cestami prezidenta USA je spojených množstvo bezpečnostných opatrení. Navyše, aj Jill Bidenová sa ocitla na Ukrajine len na chvíľu, a to len v západnom mestečku Ukrajiny tesne pri našich hraniciach, v Užhorode. Kyjev už navštívili aj minister zahraničných vecí Blinken, aj minister obrany Austin.”

Prvá dáma USA Jill Bidenová a Olena Zelenská (vľavo), manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas stretnutia v škole v ukrajinskom Užhorode 8. mája 2022. Foto - TASR/AP

Je bežné, že americká prvá dáma cestuje sama po svete a stretáva sa s najvyššími štátnymi predstaviteľmi? U nás sa stretla s prezidentkou i premiérom. Aký je význam funkcie prvej dámy USA pre americké zahraničné vzťahy?

“Samostatné cesty prvých dám USA sú v 21. storočí bežné, keďže však nemajú rozhodovaciu právomoc, ide skôr o symbolické cesty, počas ktorých sa prvé dámy snažia upozorniť na určité problémy alebo výzvy. Tento pokrok v samostatnosti agendy pre prvé dámy zaviedla Eleanor Roosevelt. Madam Rooseveltová zároveň priniesla do roly prvej dámy viac politického aktivizmu. Návšteva vojnových zón však, samozrejme, nie je úplne bežná, aj keď Jill Bidenová nie je prvou, ktorá tak urobila.”

Návšteva východnej Európy bola druhou samostatnou návštevou Jill Bidenovej. V júli 2021 sprevádzala americkú olympijskú delegáciu na letnej olympiáde v Tokiu. Môže počas návštevy rokovať s lídrami krajín aj o konkrétnych záležitostiach? Má vymedzený okruh tém, ktorým sa môže venovať?

“Prvá dáma cez svoje aktivity môže skôr upozorňovať na rôzne témy, ktoré osobne považuje za prioritné – napríklad vzdelanie, klíma a podobne. Často podporuje alebo zakladá rôzne dobročinné organizácie alebo projekty. Svojimi aktivitami a návštevami môže nepriamo vyvíjať tlak na lídrov v istých oblastiach, nemá však právomoci rozhodnúť alebo vyrokovať konkrétne politiky. Aspoň nie oficiálne.”

Neprekvapilo vás, že americký prezident nevyslal na toto východoeurópske turné svoju viceprezidentku Kamalu Harrisovú, ale svoju manželku?

“V prvom rade pevne verím, že toto rozhodnutie nebolo priamo v rukách prezidenta, ale mnohých poradcov a samotnej Jill Bidenovej. Kamala Harrisová bola navyše v Rumunsku a v Poľsku v marci tohto roka, takže dve cesty do regiónu v rámci dvoch mesiacov by nedávali z diplomatického hľadiska veľký zmysel.”

Môže to znamenať aj istú predprípravu návštevy amerického prezidenta na Slovensku?

“Ťažko povedať, keďže sa u nás za posledné mesiace naozaj vystriedalo mnoho vysokopostavených politikov. Joe Biden navyše bol, podobne ako Kamala Harrisová, v Európe už marci, keď navštívil Litvu. Na druhej strane, kedy by dávali časté návštevy Európy väčší zmysel ak nie teraz?”

Na Jill Bidenovej je novátorske, že aj počas funkčného obdobia jej manžela v úrade prezidenta USA ostala pracovať vo svojich 70tich rokoch ako učiteľka angličtiny na strednej škole. Pritom v USA je funkcia prvej dámy platená ako povolanie. Aký odkaz tým podľa vás vysiela americkým ženám?

“Určite to vysiela silný signál o rovnoprávnosti mužov a žien, ale aj o potrebe pokory a dôležitosti povolania učiteľov. Jill Bidenová dokazuje, že byť partnerom alebo partnerkou jedného z najvplyvnejších ľudí na svete nemusí znamenať, že mu podriadime svoj život. Za tým, s akou ľahkosťou sa k tejto role stavia, však môže byť aj skutočnosť, že je na pôsobenie svojho manžela vo vrcholovej politike zvyknutá. Joe Biden bol za senátora zvolený už od roku 1973 (čiže takmer 50 rokov dozadu) a vice-prezidentom bol v období 2009 až 2017.”