Dlhoročná novinárka a moderátorka Jana Krescanko Dibáková končí po 22 rokoch v televízii JOJ. Rozhodnutie, ktoré sa rodilo dlhšie, podľa nej najviac ovplyvnili prezidentské voľby. Predtým hovorila dlhoročná novinárka aj o nenávistých prejavoch a verbálnemu násiliu na ženách v médiách. 

Jana Krescanko Dibáková končí v TV JOJ

„Vo štvrtok (4.4.2024), tak trochu symbolicky, som sa s televíziou Joj definitívne rozlúčila. V dobrom, bez búchania dvier, ale žiadnu inú cestu som už pred sebou nevidela, hoci ma nikto neposielal preč. Inak sa pozerám na dôležitosť politického spravodajstva, ktorého je už vo vysielaní viditeľne menej, na podobu vysielania pred prezidentskými voľbami a perspektívu relácie Na hrane, ktorej som odovzdala kus svojho života,“ napísala Krescanko Dibáková na sociálnej sieti.

Doplnila, že sa pre výpoveď nerozhodla zo dňa na deň, hoci prezidentské voľby boli napokon rozhodujúce.

Problémy s reláciou Na hrane

Moderátorka Jana Krescanko Dibáková začiatkom marca uviedla, že je stále väčší problém dostať koaličných politikov do jej relácie Na hrane TV JOJ. Marcovú reláciu museli dokonca zrušiť. Dibáková moderovala Na hrane od roku 2020, predtým bola dramaturgičkou relácie.

“Portfólio koaličných zástupcov sa nám dramaticky zúžilo. A budem ešte otvorenejšia - istý politik istej strany mi včera otvorene povedal “nebudeme k Vám chodiť, lebo u Vás politicky nič nezarobíme”. Už celé týždne je neuveriteľne náročné vyskladať zostavu hostí tak, aby sme vôbec vedeli vysielať. Dezinfoscéna politikom ponúka široké možnosti bez nepríjemných otázok,” uviedla Krescanko Dibáková.

Potvrdila to aj televízia JOJ a ocenila jej pôsobenie v televízii. „Jana Krescanko Dibáková bola dlhé roky rešpektovanou politickou moderátorkou a tvárou televízie JOJ. Kvôli neochote politikov diskutovať v relácii Na hrane TV JOJ, ktorá sa začala v poslednom období objavovať a ohrozila samotnú reláciu, sa po vzájomných rozhovoroch s vedením spravodajskej redakcie rozhodla ukončiť svoje pôsobenie v televízii. Je nám to veľmi ľúto. Jane Dibákovej želáme v jej ďalšom pôsobení veľa úspechov a ďakujeme,“ napísala na sociálnej sieti TV JOJ.

Útoky na ženy v médiách

Jana Krescanko Dibáková v marcovom podcaste V ženskom rode hovorila aj o nenávistných prejavoch, ponižovaniu a verbálnemu násiliu, ktorému ženy v médiách dlhodobo čelia. Ženy sú podľa nej posudzované viac na základe vzhľadu, než na základe profesionálnych schopností.

„Dehumanizujúce komentáre, urážky a slovné kopance, ktoré idú za hranicu toho, čo je znesiteľné, by sme mali byť schopní celospoločensky odsúdiť,“ uviedla v rozhovore novinárka a moderátorka politických diskusných relácií Jana Krescanko Dibáková, ktorá sama dostáva množstvo nenávistných správ. Súdny spor, ktorý sa týka urážok na jej osobu, trvá už päť rokov.

Po novinárke a moderátorke Zuzane Kovačič Hanzelovej, ktorá si po neznesiteľných hejterských útokoch dala v novinárčine pauzu, je to druhá dlhoročná novinárka, ktorá odchádza z médií.