Dlhoročná novinárka a influencerka Zuzana Kovačič Hanzelová, ktorá často upozorňovala na neznesiteľnú vlnu hejtu a útokov, sa rozhodla stiahnuť sa do úzadia. Redaktorka denníka SME o tom napísala vo svojom pravidelnom newslettri. Ten prestane vychádzať, rovnako nebude pokračovať jej relácia Rozhovory ZKH, ktoré fungovala od apríla 2019.

Zuzana Kovačič Hanzelová o svojom odchode 

“Za takmer 15 rokov mojej novinárskej kariéry sa nenávisť stala každodennou súčasťou môjho života. Postupne som sa sťahovala z niektorých sociálnych sietí, robila opatrenia vo svojom živote, ale nepodarilo sa mi hejtu utiecť. Ak neprídu cez sociálne siete, zaplavujú ma emaily a listy do redakcie. Moja hranica toho, čo je normálne, sa posunula tak, že mi pripadá ako bežný piatok, keď mi ľudia želajú znásilnenie a chceli by ma obesiť,” vysvetľuje v newslettri dôvody svojho rozhodnutia novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová.

“Útokom čelím ja aj mnohí kolegovia už roky. Niektoré z nich sú predsa len špecifické a cielené na ženy - ich reputáciu, povesť, vzhľad či partnerské vzťahy,” dodáva.

Foto - archív ZKH

Zuzana Kovačič Hanzelová, ktorá vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, pracovala niekoľko rokov v RTVS, od roku 2018 robí video obsah v denníku SME. Od septembra 2017 do februára 2022 písala stĺpčeky na našom portáli Ženy v meste, kde sa venovala hlavne ženským témam. Často opisovala konflitky s politikmi, hejt a útoky, s ktorými bojovala.

Trestné oznámenia aj fyzický útok 

V newslettri opisuje, ako veľmi sa za posledné roky zhoršila atmosféra pre novinárov a novinárky v politike a to napriek vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

“Útoky na novinárov a mňa osobne sa stali pracovným nástrojom politikov. Navyše to presiahlo hranicu kritiky za moju prácu. Útoky cielia na moju identitu, osobný život a reputáciu. Sú zámerne ponižujúce, klamlivé, nechutné a nedá sa proti nim brániť,” uviedla.

Novinárka, ktorá podala aj trestné oznámenia, priznala, že ju pred mesiacom ráno na ulici napadol neznámy muž. “Zozadu ku mne pribehol, zdrapil ma za vlasy a kmásal mi hlavou a potom ušiel. Bol to psychicky chorý človek, ale v kontexte znevažujúcich útokov ma to zasiahlo. Nechcem vyvolať ľútosť, skôr vysvetľujem tým, ktorých to zaujíma, svoje rozhodnutie na čas sa stiahnuť z politických rozhovorov a debát,” dodáva Zuzana Kovačič Hanzelová.

V denníku SME ešte absolvuje tri diskusie a finálovú diskusiu prezidentských kandidátov v Banskej Bystrici. Spravodajsky ostáva len v projekte Dobré ráno Sobota.

“Zatiaľ chcem pracovať na podcastovej sérii o prezidentoch a o období mečiarizmu a nabrať sily. Uvidíme, ako rýchlo ich zasa načerpám. Môže to byť o mesiac aj o štyri. Ktovie,” dodala novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová.

Na záver sa snaží ostatných povzbudiť, aby sa nevzdávali. "Chcem vás poprosiť, aby ste boli pozorní voči útokom na novinárov, novinárky, odborníkov a odborníčky, úradníkov a úradníčky, ale aj sudcov a sudkyne či iných ľudí. Ak bude verejný priestor neznesiteľné miesto, zostanú v ňom len neznesiteľní ľudia," dodala. 

K jej rozhodnutiu sa vyjadrila ja šéfredaktorka denníka SME Beáta Balogová, ktorá hovorí o zbabelých, ale o to systematickejších útokov nielen od anonymných trollov platených z kalných zdrojov, ale aj od aktívnych politikov.

"Moja kolegyňa Kovačič Hanzelová, jedna z najtalentovanejších moderátoriek, sa na čas sťahuje z moderovania politických relácií, aby sa jedného dňa nemusela naplno vzdať práce, ktorá je pre ňu dôležitá. Online útoky proti novinárkam nie sú súkromnou záležitosťou Zuzany Kovačič Hanzelovej alebo Moniky Tódovej. Nie je to výsostne záležitosť denníka SME alebo Denníka N,“ uviedla šéfredaktorka v komentári v denníku SME.