BRATISLAVA. Začiatkom septembra mala v prieskumoch tri percentá a ani povesť jednej z najmocnejších žien v americkom biznise nezvyšovala jej šance medzi voličmi či v samotnej republikánskej strane. Po minulotýždňovej televíznej debate republikánskych kandidátov na post amerického prezdienta si už meno Carly Fiorina zapamätali viacerí. V debate strhla na seba pozornosť voličov i médií práve konfliktami s kontroverzným Donaldom Trumpom.

Ten sa o nej vyjadril nelichotivo v rozhovore pre časopis Rolling Stone: „Pozrite sa na tú tvár! Volil by ju niekto?“. Neskôr to podľa televízie CNN zahládzal telefonátom, kde vysvetľoval, že nenarážal na vzhľad, ale na osobu, ktorá neúspešne viedla spoločnosť Hewlett Packard.

Fiorina sa však nedala a práve v republikánskej debate to miliardárovi vrátila. „Myslím si, že všetky ženy v krajine veľmi jasne počuli, čo pán Trump povedal,“ argumentovala.

 

Donald Trump v televíznej debate (v strede)-

 

Hore ju môže dostať Trump

„Vo vystupovaní využíva Carly Fiorina zatiaľ to, že je jediná seriózna republikánska kandidátka – žena, a útočiť na ňu znamená riskovať problémy nielen s ňou, ale aj so ženami – voličkami,“ hovorí pre Ženy v meste politológ Roman Chytílek z Masarykovej Univerzity v Brne. Do debát chodí podľa neho pripravená, pričom sa snaží vystupovať dominantne. To sa jej do istej mieri podarilo v prvej aj druhej debate, myslí si.

Predpokladá, že v budúcnosti jej médiá prestanú tak fandiť. Dá sa tak podľa neho očakávať diskusia o problematických miestach jej kariéry – ako bola nepodarená kampaň do Senátu v Kalifornii v roku 2010, či kontroverzné vedenie spoločnosti Hewlett Packard.

Jej šance na zisk republikánskej kandidátky v porovnaní s Jebom Bushom, Marcom Rubiom či Donaldom Trumpom sú skôr nižšie, myslí si. Nie je však za tým to, že je žena, vysvetľuje, ale chýbajúca podpora v straníckych kruhoch. „Ak by sa však republikánska kampaň zvrhla na scenár – hľadá sa niekto, kto by porazil Trumpa, mohla by mať šance,“ hovorí. Vo voľbách by jej poškodila politická neskúsenosť a tiež problematický angažmán v HP, dodáva.

 

Na snímke z januára 2004 hovorí bývalá šéfka spoločnosti HP Carly Fiorina počas výstavy Consumer Electronics Show v Las Vegas. Skupina investorov HP žaluje spoločnosť, myslia si totiž, že jej správna rada porušila pravidlá. Obviňujú ju z nezákonného vyplatenia 42-miliónového odstupného, akcií a poskytnutia ďalšej pomoci Fiorina po jej prepustení v minulom roku. Foto – TASR

 

HP a neúspešná ovca

Fiorina začínala ako sekretárka v realitnej kancelárii, postupne sa vypracovala až na riaditeľku telekomunikačnej firmy AT&T a spoločnosti HP. Svoju kampaň vedie podľa The Guardian v duchu posolstva, že to čo urobila pre Hewlett Packard, môže urobiť pre Ameriku.

No práve hodnotenia jej pôsobenia v najväčšej IT firme na svete sú viac než sporné. Stala sa síce prvou ženou na čele korporácie, no podľa Time mnohí o jej schopnostiach pochybujú. „Postavila sama seba nad záujmy spoločnosti a obávam sa, že by to isté urobila aj ako prezidentka. Nechcem, aby tejto krajine ublížila,“ povedal pre The Guardian vnuk jedného zo zakladateľov HP Jason Burnett. HP sa počas jej šesťročného pôsobenia spojila s konkurenčnou spoločnosťou Compaq, akcie HP stratili polovicu hodnoty a o prácu prišlo 30 tisíc ľudí. V roku 2005 ju predstavenstvo firmy vyhodilo.

Ďalším prešľapom v jej kariére je podľa médií kampaň s démonickou ovcou, v ktorej sa pod maskou ovce so svietiacimi očami skrýva vlk. Chcela tak ukázať na nečestné úmysly jedného zo svojich protikandidátov vo voľbách do kalifornského senátu v roku 2010.

Ťažko skúšaná bola Fiorina v súkromnom živote. V roku 2008 prekonala rakovinu prsníka, má dvojitú mastektómiu, píše český iDnes. Len dva týždne po ukončení liečby zomrela jej nevlastná dcéra kvôli závislosti na alkohole a liekom na predpis. „Pochovala som dieťa pre drogovú závislosť,“ povedala podľa The Washington Post. To vysvetľuje aj jej odmietavý postoj k dekriminilizácii drog.

 

Carly Fiorina sa v roku ako kandidátka na kreslo senátorky za štát Kalifornia po boku manžela Franka teší z víťazstva v primárnych voľbách Republikánskej strany v Anaheime v štáte Kalifornia. Foto - TASR

 

Prečítajte si aj Republikáni zúria. Výstredný Donald Trump urazil ženy, ktoré väčšinou volia demokratov  

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

podporte nás a vyhrajte

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.