Ako vnímate obvinenia poslanca Dominika Feriho (24) zo sexuálneho nátlaku, ktoré s ním mali zažiť viaceré ženy? Feri obvinenia odmieta, ale vzdal sa poslaneckého mandátu a chce sa očistiť súdnou cestou.

“Zameriam sa hlavne na otázku, či to je nejaká politická hra a čo to znamená pre TOP 09. Jednou z reakcií na zverejnenie svedectiev žien o sexuálnych útokoch zo strany Dominika Feriho bol útok na nich s tým, že ide o akúsi súčasť politického boja pred nadchádzajúcimi voľbami (októbrové voľbách do Poslaneckej snemovne - poz.red). Tento argument nie je dôveryhodný hlavne preto, že voľby sú až o niekoľko mesiacov a dovtedy môže prísť niekoľko škandálov. Skôr ma zaujíma otázka, aký to bude mať dopad na TOP 09. Alebo ešte inak, ako to vyhodnotí volič/volička. V prvej rovine môže ísť o stratu (často mladých) voličov, ktorých tam pritiahol Feri. Otázkou však je, či by ostatní potencionální voliči mali “trestať” stranu za jedného človeka. To ma vedie k inej rovine: či o tom TOP 09 vedela alebo nevedela. Z dostupných informácií sa zdá pravdepodobné, že to nebolo úplné tajomstvo. V nadväznosti na reakcie posledných hodín je potrebné zdôrazniť tretiu rovinu: ako strana reaguje teraz, po zverejnení. A musím povedať, že je to pre mňa veľké sklamanie. Mnohé výrazné osobnosti strany spochybnili svedectvá a pochválili Feriho za rezignáciu, prípadne naznačili, že bude po očistení mena vítaný späť v strane. To je z môjho pohľadu veľmi zlá a k obetiam necitlivá reakcia. A TOP 09 si za to stratu voličov podľa mňa zaslúži.”

Prečítajte si

Ako vnímate Dominika Feriho? Nejde o staršieho, mocného a vplyvného muža, ale o mladého politika, ktorý mal byť začínajúcou hviezdou českej politickej scény.

“Feri bol v danom okamihu vždy o niečo starší ako ženy, často vlastne dievčatá, ktoré prehovorili. Ale hlavne bol celoštátne známym politikom, s obrovským dosahom na sociálnych sieťach. To znamená, že mal nad dievčatami tri typy prevahy: po prvé vekovú, po druhé tradičnú moc muža v prominentnej pozícii, a po tretie nový typ internetového veku - moc influencera.”

Keď sme spolu robili rozhovor v roku 2017 o reakciách na hnutie #MeToo v Česku, povedali ste, že diskusia prebehla na sociálnych sieťach, ale nezapojili sa do nej osobnosti a nerozpútala sa tak skutočná verejná diskusia o príčinách problému. Zmení sa to po afére s Dominikom Ferim?

“Ťažko predpovedať, ale príde mi, že je to určite potencionálny #MeToo moment: príležitosť zamyslieť sa nad všetkými mechanizmami, kvôli ktorým ženy veci nehlásia (reakcie mnohých na sociálnych sieťach sú výbornou prípadovou štúdiou - znevažovanie, spochybňovanie, Feriho pôvodná reakcia, že ich bude žalovať atď)."

Ako vývoj by prospel téme sexuálneho násilia a sexuálneho obťažovania v Česku?

“Hlavne tá spomínaná reflexia, že v súčasnej dobe existuje oveľa viac prekážok pre ženy, aby sa bránili a o sexuálnych napadnutiach hovorili, než pre mužov, aby útočili, obťažovali a unikali trestu.”