Dominik Feri je veľmi známy politik českej scény. Na Instagrame ho sleduje 1,1 milióna ľudí, čo je v našich končinách úctihodné číslo. Jeho sláva a sľubná politická kariéra sa však práve minimálne zastavila.

Český Deník N spolu s redakciou Alarmu získali a uverejnili rozsiahle svedectvá žien, ktoré opisujú Feriho nevhodné až agresívne správanie namierené proti nim. Ženy vo svojich skúsenostiach, ktoré sú získané a aj overené redakciami opisujú, ako s nimi mal Dominik Feri sex aj napriek tomu, že ho výrazne a opakovane odmietli. Iné sa zverili s príbehmi, v ktorých ich mladý politik dehonestuje, či si od nich prostredníctvom internetu pýta nahé fotky. Diať sa tak malo medzi rokmi 2015 a 2020.

Napriek tomu, že tento škandál otriasol českou verejnosťou, o Feriho nevhodnom správaní sa už vedelo. Považovalo sa to za “verejné tajomstvo”. Novinári či ľudia na školách s ním mali niekoľko zážitkov, ktoré potvrdzujú jeho bujarú povahu. Pre Ženy v meste sa nám podarilo zistiť jeden príbeh, v ktorom sa poslanec pridružil k skupinke mladých študentov a v ležérnej atmosfére sa s nimi podelil o svoju anekdotu, ktorá znela nasledovne: “Holky jsou jako lednice, otevřeš je a vezmeš si co chceš”.

Dominik Feri: Rôzne príbehy - spoločný násilník

Ženy sa s Dominikom Ferim častokrát zoznámili cez internet ešte počas svojich študijných čias. Ako Petra, ktorá sa so svojim prípadom podelila s českými redakciami.

„Vzal nočný stolík a zatarasil ním dvere, aby som nemohla z izby odísť. Opakovala som, že s ním sex mať nechcem, a žiadala som ho, nech v nátlaku a fyzickom dobývaní prestane. Oboril sa na mňa, nech vraj držím hubu a už nič nehovorím, a potom sa na mňa vrhol a mal so mnou sex napriek opakovanému nesúhlasu. Zostala som ako obarená a nedokázala sa ani pohnúť, bola som paralyzovaná,“ opisuje Petra.

Český politik si od nej navyše pýtal vyzývavé fotky alebo ju rôznymi spôsobmi ponižoval. Markéta prežila podobnú skúsenosť. Aj na ňu Dominik Feri tlačil, nech s ním má sex, a znovu mu nič nezabránilo v tom, aby to aj napriek jej nesúhlasu spravil. „Vliezol ku mne do sprchy a začal sa nevyberavo dožadovať sexu. Tlačil na mňa. Priestor bol malý a prakticky som nemohla odísť, pretože mi zatarasil cestu. Nemala som ako z tej sprchy odísť. Stále mi opakoval, že to bude len trochu, že to bude len chvíľu, a moje odmietanie ho vôbec nezaujímalo. Nakoniec to proti mojej vôli a napriek tomu, že som niekoľkokrát jasne povedala nie, urobil. Nepriala som si s ním mať sex a on to urobil.“ hovorí Markéta.

Ďalšia zo žien, ktoré na vlastnej koži zažili násilné správanie Dominika Feriho je Jana. Počas sexu ho opakovane požiadala, nech si nasadí kondóm, no on odmietol. Jana však bez ochrany ďalej pokračovať nechcela, ale Feri jej rozhodnutie ignoroval. “Nechcela som v tom pokračovať, ale on to nerešpektoval. Vraj už je to jedno a nemám to riešiť. Robil to ďalej, aj keď som ho žiadala, nech prestane. Bola som z toho úplne paralyzovaná, nebránila som sa fyzicky, pretože som z toho bola naozaj v šoku. Nikdy sa mi to nestalo a ja som tomu nemohla uveriť.“ dodáva.

Dominik Feri: Internetové obťažovanie či verejné ponižovanie

Od Evy, ďalšej mladej ženy, si Feri pýtal nahé fotky, volal ju k sebe domov alebo sa núkal, že príde za ňou. Keď však neprejavila o priamy kontakt záujem, prestal sa jej ozývať. Podobnú skúsenosť redakciám českého Alarmu a Deníka N vyrozprávala aj Linda, ktorá zažívala politikove nevyberané online správanie niekoľko mesiacov. Cez správy ju urážal či ponižoval. A taktiež sa od nej dožadoval intímneho kontaktu.

Alena a Johana sa podľa vlastných slov s Dominikom Ferim stretli vo vlaku. Ani verejné priestranstvo mu nebránilo v tom, aby sa jednej z nich nevyberavo a nevyžiadane dotýkal. Sedeli v kupé aj s jeho priateľmi, ktorým podľa svedectva žien, politikovo správanie vôbec neprekážalo. Alena opísala svoju skúsenosť nasledovne: „Po chvíli, keď sme sa aj normálne a priateľsky rozprávali, sa mi začal dotýkať vnútornej strany stehien a dobýjať sa rukou medzi nohy. Povedala som jasne pred celým kupé, nech ma nechá, ale neprestal.“

Týmto sa jej zážitok neskončil. „Snažila som sa jeho ruku chytiť, aby som mu zabránila, aby mi ju dával medzi nohy. Trvalo to určite hodinu, počas ktorej mi opakovane šepkal do ucha, kedy si zašukáme, že chce ísť na záchod ma ošukať, že ma chce šukať a tak stále dookola. Bránila som mu, aby sa mi medzi nohy dostal. Sila stisku sa stupňovala a bolelo to. Neskôr som zistila, že mi tým opakovaným pevným stiskom nohy spôsobil niekoľko modrín,“ dodáva Alena.

Feri ako poslanec rezignoval 

Dominik Feri vstúpil do Poslaneckej snemovne českého parlamentu v roku 2017. Tým sa stal najmladším poslancom v histórií krajiny. Jeho kariéra sa však nateraz skončila. Na základe svedectiev sa vzdal poslaneckého mandátu. Aj napriek tomu, že tieto tvrdenia opakovane popiera.

“Rezignujem na mandát poslanca a nezúčastním sa jesenných volieb. Nechcem, aby klamlivé a manipulatívne články v médiách poškodzovali moje najbližšie okolie ani mojich kolegov. Brániť sa proti nim budem súdnou cestou,” napísal na svojom sledovanom Instagrame. 

Feri mal byť štvorkou pražskej kandidátky tzv. koalície Spolu (zloženej z opozičných strán ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) pre októbrové parlamentné voľby.