V rebríčku najbohatších ľudí sveta podľa časopisu Forbes sa stala v roku 2015 najmladšou milionárkou na svete. Vtedy len 31-ročná Elizabeth Holmesová sa medzi najbohatších ľudí sveta nedostala ako dedička či vdova, čo bol prípad väčšiny žien, ale ako úspešná podnikateľka.

Holmesová zanechala štúdium na prestížnej univerzity Stanford a v roku 2003 ako 19-ročná založila spoločnosť na testovanie krvi. Len z jednej kvapky a bez bolesti mala jej firma vyhodnotiť testy výhodnejšie než ostatné firmy. Hodnotu laboratórií jej firmy Theranos ocenil časopis Forbes na 9 miliárd eur, ona v nich mala 50-percentný podiel.

Elizabeth Holmesová je vinná z podvodu

Teraz je zakladateľka a bývalá šéfka americkej firmy Theranos Elizabeth Holmesová, ktorá sľubovala, že jej nová technológia krvných testov prinesie revolúciu v medicíne, vinná z podvodu voči svojim investorom. Rozhodol o tom v pondelok kalifornský súd, informovala spravodajská stanica CNN.

Holmesová je podľa porotcov vinná v štyroch bodoch obžaloby súvisiacich z podvodmi voči investorom, vďaka ktorým dosiahla hodnota spoločnosti Theranos v roku 2014 až deväť miliárd dolárov. Za každý z bodov obžaloby jej hrozí trest do 20 rokov odňatia slobody a pokuta 250.000 dolárov (221.350 eur), ako aj povinnosť odškodniť obete.

Foto - twitter

Tridsaťsedemročná Holmesová založila Theranos v roku 2003, desať rokov na to začala Holmesová vyhlasovať cez rôzne médiá, že jej spoločnosť vynašla technológiu, ktorá dokáže presne a spoľahlivo vykonať celú sériu diagnostických testov - a to len z niekoľkých kvapiek krvi.

Holmesová získala veľkých investorov

Theranos aj vďaka značnej publicite svetových médií oznámil v roku 2013 spoluprácu s Walgreens, druhou najväčšou sieťou lekárni v USA, približuje CNN. Medzi najväčších investorov Theranosu patrili napríklad mediálny magnát Rupert Murdoch či miliardárska rodina bývalej americkej ministerky školstva Betsy DeVosovej.

V predstavenstve spoločnosti pôsobili aj bývalý šéf americkej diplomacie Henry Kissinger a exminister obrany James Mattis, pripomína webový portál Business Insider.

Denník The Wall Street Journal (WSJ) však v roku 2015 informoval, že spoločnosť svojim "revolučným" prístrojom vyhodnocovala len približne desiatku zo stoviek diagnostických testov, ktoré mala v ponuke, pričom ich výsledky boli podľa vtedajších zamestnancov nespoľahlivé. Zvyšok krvných testov vyhodnocovali zamestnanci Theranosu pomocou tradičných, existujúcich technológií od iných firiem.

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) a Theranos v roku 2018 dospeli k mimosúdnej dohode v súvislosti s obvineniami z "masívneho podvodu". Spoločnosť krátko po tom ukončila činnosť.