Stretávam sa s tou otázkou často. Je ako mantinel, za ktorý sa už nedá ísť. Ste feministky? Nepýtajú sa ma muži, ale zásadne ženy a cítiť, že podľa odpovedi zvážia, ako sa s naším webom budú rozprávať. Lebo feministka je u nás nadávka.

Pýtame sa tu otázku často aj v rozhovoroch, ktoré so ženami robíme. A zväčša sa odpovede opakujú. Feministky nie sú, hoci nevedia prečo, ale dištancujú sa od negatívnej emócie, ktorá je s ním spájaná.

Adela Banášová odpovedala, že nevie, či je feministka, ale že definícia tohto slova je pomerne šľachetná a že nejde o fúzaté mužatky nenávidiace mužov. Spisovateľka Irena Brežná povedala, že ľudia nevedia, že je to veda ako sociológia či fyzika, ktorá skúma ako je zložená spoločnosť, kto v nej vládne a akými metódami. Sama sa s nenávisťou stretáva len preto, že vydáva knihy vo feministickom vydavateľstve Aspekt.

Pri rozhovore s Brežnou sa hnevali aj ženy, ktoré sa za feministky považujú. Nepáčila sa im naša otázka v rozhovore, kde sme sa pýtali na zanedbané feministky. V snahe odbúravať predsudky, sme touto otázkou jeden z tých predsudkov podporili.

V Česku sa k feminizmu priznala rovno námestníčka ministra pre ľudské práva Martina Štěpánková. Na pódiu v rámci júnového Kongres žien pred davom vyhlásila, že je feministka a nepovažuje feminizmus za nadávku.

Feminizmus nie je nadávka bolo logo kongresu a keď ste videli ten zástup vzdelaných a kreatívnych žien, ktoré prišli s manželmi, či s deťmi, ani by vám nenapadlo s tým slovom spájať nejakú negatívnu emóciu.

Na Slovensku by si to ženy mali opakovať častejšie. Feminizmus nemôže byť nadávka, pretože je proti nerovnému postaveniu žien a mužov, je za odstránenie rodovej nerovnosti i rodových stereotypov. Je za práva žien, ktoré presadíme len s podporou mužov, nie v súboji s nimi.  

Keď prestaneme slovo feministka používať ako nadávku a viac ako názov začneme vnímať obsah, posunieme sa ďalej. Som si istá, že sa potom veľmi rýchlo zhodneme v mnohých veciach, ktoré pre ženy ešte treba urobiť, aby mali na Slovensku rovnaké práva a príležitosti ako majú muži. 

 

 

 

Prečítajte si aj Ženy v médiách nevystupujú ako expertky, ale hlavne ako obete alebo očité svedkyne