Pokiaľ už máte, tak ako ja, najazdený nejaký ten kilometer, túto vetu vyslovíte rytmicky…

Píšte všetci modrým perom....

Pamätáme si, ako to pokračovalo:

„Píšte všetci modrým perom, iná farba nebude...rovnaké A, rovnaké O.....“

Táto pieseň sa mi, okrem stredoškolských opijášov, spája hlavne s revolúciou, pádom komunizmu a chvíľu to vyzeralo, že sa naozaj stane len takou spomienkou na doby dávno minulé...

A potom si človek jednu peknú nedeľu otvorí tie internety a vyvalí sa naňho toľko, pasívne aj aktívne agresívnych článkov, že ho prefacká fakt, že aj viac ako 30 rokov po páde železnej opony a v domnelej slobode sa len tak nejaké vytŕčanie z radu neodpúšťa...a zďaleka nie len u nás…poďme sa pozrieť, čo to na mňa v tú krásnu nedeľu vyskočilo...

Noví Bridgertonovci

Už tretia séria megaúspešného netflixového seriálu, prináša tentokrát príbeh Colina Bridgertona. Ako už správne tušíte, Colinov vzťah s Penelope, sa preklopí do romantiky. Bridgertonovci boli od prvej série provokační, plní explicitných sexuálnych scén a neštandardne spracovaných moderných hitov...

Sex a klebety vo vyššej spoločnosti bavia každého...ale v tretej sérii je hlavná hrdinka Penelope...tá istá Penelope, ktorá sa seriálom preplieta od začiatku, jedna z kľúčových postáv, ktorá svojimi pamfletmi baví celý kráľovský dvor.....lenže pozor, Penelope, ktorú výborne hrá herečka Nicola Coughlan, nie je nežné štíhle dievčatko.

Internet v tom má jasno! Fuj, šak je tučná! Jeden si povie, čo už, internet je zas sprostý! Ale potom sa mi dostal do rúk článok v časopise The Spectator. Článok, ktorý napísala redaktorka žena, Zoe Strimpel, v duchu pamfletov zo seriálu:

„Lenže milí čitatelia, ona nie je sexi, nemožno to nevidieť. Znova som sa o tom uistila, keď som si ju prezerala na obálke časopisu Harper's Bazaar v úžasnom outfite. Ani ten ale na tom, že nie je sexi, nič nezmenil. Coughlan je skvelá herečka a zaslúži si potlesk, ale ako objekt záujmu atraktívneho bohatého aristokrata, jednoducho nie je vierohodná. Nie je to žena s krivkami, čo môže byť považované za atraktívne aj v Hollywoode; ona je tučná. Na tom byť tučná nie je nič zlé - nejde o morálny nedostatok. Ale otvorenosť voči rozmanitosti (a v tomto prípade aj dobrý herecký výkon navrch) jednoducho nestačia na to, aby tučné dievča, ktoré uloví princa, bolo aspoň trochu vierohodné.“

Talentovaná herečka čelí brutálnemu bodyshamingu internetu a komentárom iných novinárok.

„Museli ste mať naozaj veľkú odvahu, keď ste sa odvážili na erotické scény…,“ dostala napríklad otázku.

“Áno, bolo to veľmi ťažké, pretože ženy s mojim typom postavy, teda ženy s dokonalým poprsím, jednoducho nie sú dosť prezentované na plátnach,“ odpovedala Coughlan, za čo si vyslúžila búrlivý potlesk publika.

Prečo ma to vytočilo?

Upozorňuje to na fakt, že prevládajúci naratív v kinematografii stále znie "žena si zaslúži lásku, ak je veľmi atraktívna" a porušenie tohto nepísaného pravidla vzbudzuje silný rozruch. A médiá majú značný vplyv na to, ako definujeme seba samých aj ľudí okolo nás....v histórii televízneho vysielania sme mali, samozrejme, nespočetne veľa párov, v ktorých bol jeden z partnerov zavalitejší ako druhý….Flintstonovci, Family Guy, Simsonovci, strýko Phil s manželkou vo Fresh Prince, Jay Pritchet v Modern Family….Robert Baratheon a Cersei Lannister….trošku to ale vyzerá, že problém s estetikou nastáva, až keď je tá zavalitejšia žena…nevybočujme z radu, komu tým prospejeme?!

Daniel Radcliffe a staršia partnerka

Dospelý Harry Potter sa s partnerkou Erin Darke prišli ukázať na červený koberec 77. ročníka Tony Awards. Pár je spolu dvanásť rokov a minulý rok v apríli sa im narodila dcérka. Obaja rodičia sú úspešní, aj atraktívni v mainstreamovej optike.

Obaja štíhli, ale čo čert nechcel, Erin je od Daniela o päť rokov staršia. Áno, celý článok sa niesol v duchu, panebože, veď vyzerá ako jeho matka! To sa nehanbí?

Navyše je od neho o pol hlavy vyššia, je to až zahanbujúce...a pozor...mal by si nájsť niekoho iného! On by si mal nájsť niekoho iného, lebo toto je jeho hanba! Niekoho mladšieho a nižšieho….on by ju mal vymeniť, nenechá sa predsa zatieňovať a už vôbec nie fyzicky…ako žena vysoká 170 cm bez opätkov, vám môžem odprisahať, že to nie je ľahké….ale chápem…rovnaké písmo, rovnaké vzdialenosti….

Taylor Swift ako vzor?

Zase tá Taylor! Môžete ju milovať, nenávidieť, faktom je, že jej ide karta. Žena, ktorá si vybudovala svoje vlastné impérium, zarobila strašné peniaze, ale....ukázala celým generáciám dievčat, že sa to všetko dá aj bez toho, aby sa sexualizovala.

Ukazuje miliardám fanúšikov na celom svete, že človek môže byť miliardár, aj keď sa stará o svojich zamestnancov, platí im nielen plat, ale aj komplexné poistenie a vypláca im milióny v bonusoch. A zásobuje „food banks“ (organizácie, ktoré zabezpečujú jedlo ľuďom v núdzi) v mestách, kde má koncert...a podľa uniknutých informácií, každej z týchto organizácií darovala toľko prostriedkov, že sú zabezpečení na celé mesiace.

Skrátka, ukazuje všetkým, že aj úspešný a bohatý človek môže byť slušný a láskavý...a kde je snaha, tam sa nájde aj cesta...a čo myslíte?

Newsweek zverejnil serióznu úvahu o tom, že napriek všetkým týmto pozitívam a obdivuhodným vlastnostiam, je dobré sa pýtať, či by mala byť považovaná za vzor mládeže!

„Vo veku 34 rokov je TS slobodná a bezdetná, skutočnosť, na ktorú by niektorí mohli namietať, že je pre jej postavenie vzoru irelevantná. Ale je dôležité zvážiť, aký príklad to dáva mladým dievčatám. Vzorom je podľa definície niekto hodný napodobňovania. Zatiaľ čo hudobný talent a obchodný talent Taylor Swifts sú určite obdivuhodné, dokonca chvályhodné, musíme sa opýtať, či jej rozhodnutia v osobnom živote sú tie, ktoré chceme, aby naše sestry a dcéra napodobňovali. Môže to znieť ako pokrytectvo, ale ide o obavy zakorenené v rozumnom uvažovaní.“

Pokiaľ sa rovnako ako ja pokúšate spomenúť, kedy ste podobnú úvahu čítali o mužskom vzore, kašlite na to, nič také nenájdete. Napriek menám ako Beethoven, Isaak Newton, Nikola Tesla, H.CH.Andersen, Johannes Brahms, Galileo Galilei, Jimmy Hendrix, Leonardo DaVinci, Vivaldi, alebo Voltaire, toto nikoho nezaujímalo…

Hoci sa svet, našťastie, veľmi posunul, stále je veľké riziko byť iný… Stále sme neúprosní a túžba žiť si po svojom a slobodne je skôr výnimka, ktorá stále ešte irituje…a ja pri tom počujem slová piesne Miša Kaščáka…možno by sme stále chceli, aby všetci písali modrým perom...a mňa to stále viac a viac sere...