Fínska premiérka Sanna Marinová má negatívny výsledok testu na drogy. Informoval o tom podľa agentúry AFP v pondelok jej úrad.

Test 36-ročná premiérka absolvovala uplynulý piatok, aby vyvrátila podozrenia z užívania omamných látok, ktoré vyvolalo nedávno zverejnené video zachytávajúce ju pri tom, ako sa zabáva na večierku.

Marinovej vzorka moču bola otestovaná na prítomnosť drog, ako sú kokaín, amfetamín, marihuana či opioidy, povedala agentúre AFP osobitná poradkyňa premiérky Iida Vallinová.vo štvrtok povedala, že nemá problém podstúpiť test na drogy. Vyzvali ju na to po zverejnení videa, na ktorom sa 36-ročná politička zabáva na večierku, a ktoré vyvolalo kritiku. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Fínska premiérka: Necítim potrebu meniť svoje správanie

Video, ktoré sa virálne šírilo na sociálnych sieťach a vo fínskych médiách, zachytáva Marinovú, ako tancuje so skupinou ľudí.
Niektorí ľudia si slová účastníkov večierka, ktoré počuť na videu, vysvetľujú ako narážky na drogy. Na sociálnych sieťach sa o tom rozvinula vášnivá debata. Premiérka takéto vysvetlenie odmietla.

"Nemám čo skrývať. Neužívam drogy a preto nemám problém podstúpiť testy," uviedla Marinová vo štvrtok novinárom. Na svoju obhajobu povedala: „Mám rodinný život, mám pracovný život a mám voľný čas, ktorý trávim so svojimi priateľmi. V podstate rovnako ako mnoho ľudí v mojom veku.“

Fínska premiérka zároveň oznámila, že necíti potrebu svoje správanie meniť. „Budem úplne rovnakým človekom ako doteraz a dúfam, že to bude akceptované,“ povedala. Dodala, že "trávila večer s priateľmi", že videá boli "nakrútené v súkromných priestoroch", vedela o nich, ale "bola presvedčená, že sa na verejnosť nedostanú."

 

Alkohol áno, drogy nie

Marinovej tanec na videu niektorí ľudia považujú za nevhodný pre premiérku, ďalší bránia jej právo užiť si súkromnú akciu s priateľmi.

Poslanec Mikko Kärnä a člen Strany stredu, ktorá je súčasťou koaličnej vlády Marinovej, v tvíte napísal, že by bolo od líderky "múdre", keby "dobrovoľne išla na drogový test".

Premiérka médiám povedala, že na večierku sa popíjal alkohol, ale odmietla, že by tam nejakí účastníci párty užívali drogy.

Marinová má podporu svojej Sociálnodemokratickej strany (SDP), vyhlásil šéf poslaneckého klubu strany Antti Lindtman. Médiám povedal, že "v tancovaní na súkromnej akcii s priateľmi nevidí žiadny veľký problém". Sama Marinová sa musí rozhodnúť, či pôjde na drogový test, dodal.

Fínsku premiérku kritizovali viackrát

Marinová sa stala ako 34-ročná premiérkou v roku 2019 a odvtedy viackrát organizovala večierky v oficiálnej rezidencii.

V decembri 2021 čelila intenzívnej kritike za účasť na tanečnej párty až do skorých ranných hodín, hoci vedela, že bola vystavená nákazlivému ochoreniu COVID-19. Prieskum verejnej mienky pre fínsku televíziu MTV3 v tom čase ukázal, že dve tretiny opýtaných pokladali noc strávenú vonku na zábave za "vážnu chybu" Marinovej.